Yeşil Soğan

bahçede ekili yeşil soğanlar

Yeşil soğan nedir? Neye iyi gelir?

Taze yeşil soğan veya diğer adıyla kış veya bahar soğanı sadece lezzetiyle değil sağlığa olan ciddi faydaları ile de mutfaklarda önemlidir. Çin’den Amerika kıtasına kadar dünyanın farklı ülke mutfaklarında yaygın tercih edilir. Kuru soğanın toprağın üst kısmında büyüyen yeşil yaprakları olan sebze hafif acılı tadıyla hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilir.

Yeşil soğanı isterseniz bahçenizde kendiniz yetiştirebilir veya pazardan alabilirsiniz. Büyütmesi oldukça kolay bir sebzedir, çok bakım istemez. Toprağa ekilen soğanlardan büyüyen yeşil soğanlar 45 cm’ye kadar uzayabilir, eğer toplanmazlarsa beyaz çiçekler açarlar.

Yeşil soğan içeriğindeki bazı önemli antioksidanlar, sülfür diğer bileşenlerle öne çıkar. Şimdi sağlığa olan faydalarına bir göz atalım.


Yeşil soğanın sağlığa faydaları

1. Kanser Riskini Düşürür: Harika bir sülfür kaynağıdır ve bu bileşik genel sağlığa bir dizi fayda sağlar. Yeşil soğanın içerisindeki alil sülfür ve flavonoidler kanserin önlenmesinde ve kansere sebep olan enzimlerin durdurulmasında etkili olabilir. Mevsiminde yemeklerle ve yoğurtla beraber bol bol yeşil soğan tüketilmesi sağlığınıza önemli faydalar sağlayabilir.

2. Kan Şekerinin Düşmesine Yardım Eder: Yine içerisindeki sülfür kan şekerini olumlu yönde etkiler. Sülfür bileşiği varlığında vücudun insülin üretme yeteneği yükselir. Diyabet riskini düşürür.

3. Sindirime Yardımcı Olur: Bu soğanlar harika iştah açıcı sebzelerdir. Lif açısından zengindir ve sindirime iyi gelir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilmesi mide işlevleri ve bağırsak hareketleri için iyidir.

4. Göz Sağlığını Korur: Sebzede gözü sağlıklı tutan karotenoidler yer alır. Ayrıca görme kaybının önlenmesinde önemli olan A vitamini açısından zengindir. Salatalarda havuç ve salatalık ile beraber tüketilmesi hem lezzet hem de sağlık için iyidir.

5. Soğuk Algınlığı, Grip ve Nezleyi Önler: Antibakteriyel ve antiviral özellikleri sebzeyi virüs salgınları ve gribe karşı harika bir seçenek olabilir. Aşırı mukusun atılması ve kışın yaşanan soğuk algınlıklarının şiddetinin azaltılmasında etkili olur. Çok sayıda vitamin ve mineral içerir.

6. Kemik Sağlığını Destekler: Sadece 3 sap orta boy yeşil soğan tüketerek günlük K vitamini ihtiyacınızın %80’inden fazlasını karşılayabilirsiniz. K vitamini kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir. K vitamini eksikliğinde kemik erimesi vakaları görülebilir. (1)

7. Obezite ve İlgili Hastalıkların Riskini Düşürür: Soğandaki çok sayıda bileşik ve antioksidan araştırmacılar tarafından araştırılmıştır. Netice olarak araştırmalar soğanın obezite ve sebep olduğu diyabet ve tansiyon gibi hastalıklara karşı etkili olabileceğini öne sürmektedir. Ayrıca bir araştırma soğan ve benzer sebzeler açısından zengin olan Akdeniz Diyeti’nin kalp dostu olduğunu belirtmektedir. (2)

8. İltihaplanmaları Azaltır: Soğanda bulunan sülfür bileşikleri, kuersetin ve diğer vitamin ve mineraller vücutta antienflamatuar ve antihistamin etkiler yapar. Yeşil soğan krom, C vitamini, lif, manganez, B6, potasyum ve bakır açısından zengindir.

9. Düşük Kalorilidir: Gerçekten düşük kalorili sebzelerdir. Bir dal, 12 gram yeşil soğan sadece 3-5 kaloridir. Yeşil soğanın farklı bir yemek olarak değil de sade olarak tüketilmesi kalori sorunu yaşayan kişiler için daha iyi bir seçenektir. (3)


Yeşil soğanın yan etkileri / Zararları

Yeşil soğan, kuru soğandan daha hafiftir ve hassas kişiler için kuru soğandan daha az risk taşır. Tüketilmesi genel olarak güvenlidir.

Alerjiler: Soğan alerjisi yaygın değildir ancak bazı raporlar bulunur. Ayrıca çiğ tüketilmesi nadiren alerji, kaşınma ve şişme yapabilir. Polene alerjisi olan kişilerde ortaya çıkabilir. (4)

Yan Etkiler: Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız günlük vitamin K alımınızı kontrol etmelisiniz. Bu yüzden yeşil soğan tüketiminizi sınırlamanız gerekebilir. Bu durumu doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Yeşil soğanın besin değerleri
Yeşil Soğan1 Sap / 12 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori3.0%0
Toplam Yağ0.0 g%0
Doymuş Yağ--
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum0.5 mg%0
Toplam Karbonhidrat0.7 g%0
Diyet Lifi0.4 g%2
Şeker0.3 g
Protein0.2 g
K Vitamini20.0 mcg%25
A Vitamini480 IU%10
C Vitamini5.5 mg%9
Tiamin0.0 mg%1
Riboflavin0.0 mg%1
Manganez0.0 mg%1
Potasyum31.2 mg%1
Demir7.3 mg%1

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.