Yeşil Erik

Yeşil eriğin faydaları nelerdir?

Yeşil Erik Nedir? Neye İyi Gelir?

Ana vatanı Anadolu olan ve ülkemiz dışında daha bir çok ülkede yüzyıllardır yetiştirilen yeşil erik baharın ortasında çıkan ve mevsimi hızla geçen meyvelerden bir diğeridir. Avrupa’da ülkemizdeki kadar yaygın değildir ve yerini mayhoş-tatlı ve sulu olan türevleri almıştır. Erik; şeftali ve kayısının da yer aldığı gülgiller ailesinden bir meyvedir ve yeşil erik, mürdüm eriği, İtalyan eriği gibi çok çeşitli türleri vardır. Bu yazımızın konusu olan yeşil eriğin bilimsel adı Prunus cerasifera Ehrh‘dir. (1) Ülkemizde yeşil erik adı altında can eriği, papaz eriği ve havran eriği gibi türler üretilmektedir. Can eriği ve papaz eriği birbirine çok benzer ancak can eriği daha küçük olur.


Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? (Can Eriği – Papaz Eriği)

Yeşil erik meyvesinin A, B1, B2 ve C vitaminleri ve şeker içerdiği, diyetlerde kullanılabileceği, deri, saç ve gözler için yararlı olduğu; taze meyve olarak böbrek ve mide için iyi bir tonik olup artrit ve romatizmalara iyi geldiği belirtilmektedir. (2) Bunların dışında yüksek lif ve fitokimyasal içeriğiyle çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Kabızlığa ve Basura İyi Gelir: 100 gram yeşil erikte 1.4 gram diyet lifi vardır. Lifin büyük kısmı meyvenin kabuğundadır. Bu erikler özellikle çözünebilir lif pektin açısından zengindirler. Sindirim sisteminde pektin sindirim enzimleri tarafından sindirilmez ancak jelimsi bir kıvama gelir ve fazla suyu emerek ilerler. Bu sayede kabızlığı ve hemoroidi geçirebilir.

2- Doğal Prebiyotiktir: İçerdiği lif pektin kalın bağırsakta fermente olur ve bağırsaklardaki faydalı bakterilerin beslenebileceği bileşikler ortaya çıkarır. Bu sayede sindirim sağlıklı hale gelir, bağırsak iç duvarı korunur ve diğer besinlerden daha çok fayda sağlanır.

3- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Olgunlaşmış yeşil erik günlük C vitamini ihtiyacının %10-%20’sini karşılayabilir. Olgunlaşmamış olanları ise birkaç kat daha fazla C vitamini içerir. Bu meyveleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir ve solunum sistemi hastalıklarını azaltır. Olgunlaşmamış meyveler sitrik asit açısından zengin olduğu için mide de rahatsızlık duygusu oluşturabilir.

4- Antioksidanlar Açısından Zengindir: Yeşil erik çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede görme duyusuna, hafıza ve öğrenmeye, anksiyete gibi sorunların azalmasına fayda sağlar. Ayrıca kanser, obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalık risklerini azaltır.

5- İştah Açar ve Tonik Etkisi Vardır: Yeşil eriğin geleneksel olarak iştah açıcı ve tonik özellikleri sebebiyle tüketilmesi yaygındır.

6- Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatır ve Cilde İyi Gelir: İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde kolajen üretimini tetikleyerek cildi korur ve genç tutar.

7- Yorgunluğu önler, dinç tutar.

8- Diyabet hastaları için güvenlidir, kan şekerini düzenler.

9- Zayıflamayı kolaylaştırır, obezite ile savaşır.

10- Diş, ağız ve diş eti sağlığına iyi gelir.

11- Stres, anksiyete ve sinirliliğe iyi gelir.

12- Kemik sağlığına iyi gelir.

Yeşil Erik Besin Değerleri / 100 gr – Çiğ

 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori46
Yağdan Gelen Kalori2
Toplam Yağ0 g%0
Kolesterol0%0
Sodyum0 g%0
Toplam Karbonhidrat12 g%3.7
Diyet Lifi1.4 g%9
Şeker10 g
Protein1 g
A Vitamini%8
C Vitamini%18
Kalsiyum%1
Demir%1

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
  • http://www.healthybuilderz.com/health-benefits-cherry-plums/
  • https://www.natureword.com/properties-and-benefits-of-cherry-plum/
  • https://www.fatsecret.com.tr/kaloriler-beslenme/genel/ye%C5%9Fil-erik?portionid=7252513&portionamount=1,000
  • https://topnaturalremedies.net/healthy-eating/eat-cherry-plums-lose-weight/
  • (1,2) http://dergipark.gov.tr/download/article-file/19964

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.