Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı...

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzümün çekirdeklerinden elde edilen tüketilebilir bir yağdır. Şarap üretim tesislerinde üzümler işlenerek şarap elde edildikten sonra geride kalan çekirdeklerden elde edilir. Yani şarap üretiminin bir yan ürünüdür. Bu yağ son yıllarda yüksek miktarlarda çoklu doymamış yağ içermesi ve tıbbi ve mutfak kullanımları olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. 

Üzüm çekirdeği yağının en yaygın kullanım amacı saçlara ve cilde olan faydalarıdır. Yağ; cilt ve saç bakımında etkili olur, egzama ve kepeğe karşı etkilidir, saç uzamasına yardımcı olur, kalbi korur, kolesterol seviyelerini düzenler, bağışıklığı güçlendirir, kanseri önler, zihinsel aktiviteyi güçlendirir ve kronik hastalıkları önleyebilir. Bu etkilerin sebebi olarak omega-6 ve omega-3 gibi doymamış yağ asitleri ve E vitamini içermesi gösterilir. Sağlığa faydaları hakkında özellikle yağın üretim şekli, obeziteye yol açması ihtimali ve kolesterole etkileri hakkında bazı doktorların çekinceleri bulunur. Bu yüzden doğru üzüm çekirdeği yağını seçmek, yan etkilerinden haberdar olmak ve doğru kullanmak önemlidir.


Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Üzüm çekirdeği yağı, zeytin yağından daha fazla E vitamini içerir. E vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmada ve hücre hasarının önlenmesinde etkilidir.

2- Yaraların İyileşmesini Hızlandırır: Üzüm çekirdeği yağı, yaraların çevresinde görülebilen bakterilerin ölmesine sebep olarak düzgün ve hızlı iyileşmeyi hızlandırır. (1) Araştırmalar bu yağın bölgesel olarak yaralı bölgelere uygulanmasının iyileşmeyi uyardığını ve ilk günden itibaren olumlu sonuçlar göstermeye başladığını gösteriyor.

3- Kolesterol Seviyelerini Düzenler: İçerdiği linoleik asit gibi sağlıklı yağ asitleri kandaki kötü (LDL) kolesterolu düşürüp kalbi koruyabilir. (2) Bu yağlar koroner kalp rahatsızlığı riskini düşürebilir.

4- Cinsel Sağlığı Artırır: Üzüm çekirdeği yağı cinsel isteğin (libido) artırılmasına yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı içeren kapsül ve takviyeler %80 oranında proantosiyanidinler içerir ve bu bileşiklerin cinsel sağlığı artırdığı bilinmektedir. (3)

5- Stresi Azaltır: Bu yağ cilt bakımından masaja kadar çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. (2) Stres ve anksiyeteyi azaltan rahatlatıcı etkileri vardır.

6- Demansı Önler, Beyin Sağlığına İyi Gelir: Demans ve Alzheimer başlangıçlarını önleyebilir, hafıza, konsantrasyon ve bilişsel çabukluğu artırır. Bir dizi bilimsel çalışma çoklu doymamış yağların antienflamatuar ve antioksidan etkileri üzerinde durmuş ve nöral yollarda ve beyni besleyen kılcal damarlarda plak birikimi ve iltihaplanmaları azaltabileceği sonucuna varmıştır. (4)

7- Hipertansiyonu Düşürür: Üzüm çekirdeği yağını diğer sebze yağlarına, özellikle kanola yağına alternatif olarak kullanmak kardiovasküler sağlığı önemli ölçüde iyileştirir. Çoklu doymamış yağlar kolesterol seviyesinin dengelenmesine ve arterlerde plak birikiminin azalmasına yardımcı olur. Bu yağ hipertansiyonun azaltmasında etkili olabilir, kalp krizi felç ve ateroskleroz riskini düşürebilir. (5)

8- İltihaplanmaları Azaltır: Çok sayıda kişi romatoid artrit ve diğer iltihaplı hastalıkların sebep olduğu rahatsızlık ve ağrıyla karşı karşıyadır. Araştırmalar üzüm çekirdeği yağında bulunan bileşiklerin şişme, iltihaplı doku ve alerjik etkileri azalttığını gösteriyor. Bu yağ bağışıklık sistemi üzerindeki yükü hafifletir ve eklem ve kaslardaki ağrıyı azaltabilir.

9- Kanseri Önler: İçerisinde bulunan geniş yelpazedeki yağ asitleri, çeşitli antioksidan,vitaminler ve aktif bileşenlerle bir araya gelince vücut hücre ve sistemleri için koruyucu bir kalkan görevi üstlenir. Serbest radikallerin saldırıp mutasyona sebep olduğu hücreler kansere dönüşebilir. Üzüm çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar bu serbest radikalleri nötralize edip tümör gelişimini önleyebilir. (6) Araştırmalar içerisindeki etken maddelerin kolon, prostat, göğüs ve akciğer kanserinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. (7)

10- Diyabeti Kontrol Eder: Yağın düzenli kullanımı kan şekerindeki ani yükselişleri önleyebilir. Araştırmalara göre içerdiği linoleik asit (İçerisindeki yağın yaklaşık %70’ini oluşturur.) insülin hassasiyetini ve lipid metabolizmasını artırabilir. (8)

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

1- Sağlıklı Bir Cilt İçin Üzüm Çekirdeği Yağı: Bu yağın sağlıklı ve güzel bir cilde olan faydalarının büyük bölümünün E vitamini ve omega-6 yağ asitleri kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Serbest radikaller ve güneş, rüzgar ve kirlilik gibi çevresel faktörler cilde çok yönlü zararlar verebilir. Yaşlanma belirtileri çoğalabilir, cilt kuruluğu ve cildin rengini kaybetmesi sorunları görülebilir. E vitamini serbest radikallerle savaşır ve tüketildiğinde veya cilt tarafından absorbe edildiğinde cildin sağlığını artırabilir.

Omega-6 ve omega-3 yağ asitleri cildin fonksiyonu ve görünüşü için çok önemlidir. Üzüm çekirdeği yağındaki ana omega-6 yağı linoleik asittir. Bu bileşik cildin dış yüzeyinde ve orta tabakasındaki iltihaplanmaları azaltabilir. Üzüm çekirdeği yağı ayrıca ciltte aşağıdaki etkileri yapar:

  • cildi nemlendirir.
  • akneleri tedavi eder.
  • cilde ışıltı katar.
  • gözenekleri sıkılaştırır.
  • yara izlerini azaltır.
  • makyajı temizler.

Bu yağ cilde hızlıca nüfuz eder ve ciltte yağlılık hissi bırakmaz. Yüzünüzde kullanmak için bir kaç damla yağ ile gece uyumadan önce yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Aynı işlem isteğe bağlı olarak sabahta tekrarlanabilir. Gözenekleri tıkamadığı için neme ihtiyacı olan yağlı ciltler dahil bütün cilt türlerine uygundur.

2- Saçlara Olan Faydaları: Saçların ve kafa derisinin sağlığını artırır. Eğer kepek sorununuz varsa, çoğunlukla kuru kafa derisinden kaynaklanan bu sorunu, üzüm çekirdeği yağı uygulayarak çözebilirsiniz. Zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı saçlar için iyidir ancak saçları yağlı bırakıp, ağırlaştırabilirler. Üzüm çekirdeği yağında bu sorun yoktur. Saça uygulandığında nem, güç ve parlaklık katar.

Şampuanlamadan önce birkaç yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağını (saçın uzunluğuna göre) saçlarınıza uygulayıp masaj yapabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı kellik için doğal bir çözüm olarak kullanılır. Linoleik asidin saç uzamasını uyardığı düşünülmektedir. Yağda prosiyanidin oligomers denen flavonoidler vardır. Bu güçlü antioksidanların test ve canlı ortamlarda yapılan deneylerle saç uzatabileceği gösterilmiştir ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

3- Aromaterapide Üzüm Çekirdeği Yağı: Kronik stres hem vücudun iç sistemlerinde hem de dışında oldukça zararlı olabilir. Erken yaşlanmaya, cilt lekelerine, kuru cilde, akneye ve saç kaybına yol açabilir.

Üzüm çekirdeği yağı aromaterapide ve aromaterapi masajında harika bir taşıyıcı yağdır. Aromaterapi anksiyeteyi rahatlatabilir ve stresi azaltabilir.


Üzüm Çekirdeği Yağının Yan Etkileri / Zararları

Yağın normal kullanımının güvenli olduğu düşünülmektedir ancak bir kaç aydan fazla süreyle büyük tıbbi dozlarda kullanılması alerji, baş ağrısı, sindirim sorunları, baş dönmesi, mide bulantısı, tansiyonda oynamalar ve kaşıntılı kafa derisi yapabilir. (9)

Üzüm çekirdeği yağı kullanmadan önce ve kullanırken aşağıdaki risklerin farkında olunmalıdır.

Kalp Hastalıkları: Eğer aşırı kullanılırsa içerdiği bazı yağlar arterlerde tıkanıklığa sebep olup kalp hastalıklarına yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Bu yağ tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ancak aynı amaçla kullanılan diğer ilaçlarla beraber alınırsa kalp hastalıkları riskini artırabilir. Kalp ilaçları kullanıyorsanız önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Obezite: Aşırı tüketilirse içerdiği omega-6 yağ asitleri metabolizmayı olumsuz etkileyip kilo aldırabilir. Uzun vade de obeziteye yol açabilir.

Cilt Kuruluğu: Çok sayıda kişi bu yağı kepek sorunu sebebiyle kullanmaktadır ancak cildin hassasiyetine göre bazı kişilerde cilt kuruluğu yapabilir. Emin olmak için önce cildinize veya kafa derinize küçük bir miktar uygulayıp 5-6 saat bekleyin ve cildinizin tepkisini görün.

Üzüm Çekirdeği Yağı Tüketmek Güvenli Midir?

Üzüm çekirdeği yağının sağlığa olan faydaları konusu Avrupa ve Amerika’da sıklıkla tartışılan bir konudur. Çelişen düşünceler olmasının sebeplerinden biri yağın üretilme şeklidir. Piyasada bulunan bazı yağlar kimyasal çözücüler kullanılarak üretildiği için tehlikeli olabilecekleri düşünülmektedir. Ayrıca işlemler esnasında aşırı ısıtıldığında okside olup bozulabilir. Bu yüzden soğuk sıkım veya kimyasal kullanılmayan ve aşırı ısıtılmayan baskı makinesi sıkım yağların seçilmesi daha iyi bir tercihtir.

İçerisindeki bileşenler açısından bakıldığında, yağ çoklu doymamış yağ asitleri (çoğunlukla omega-6) açısından zengindir. Bu yağlar eğer doymuş ve trans yağların yerine tüketilirse faydalıdır. Ancak burada diyetlerde omega-3 ve omega-6 yağları arasındaki denge sağlanmalıdır. Az omega 3 alıp, aşırı omega-6 tüketmek çok çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Eğer yeterince omega-6 yağı tüketiyorsanız ve düzenli üzüm çekirdeği yağı kullanırsanız, vücudunuzdaki omega-6 miktarı sağlıksız seviyelere ulaşabilir.


Üzüm Çekirdeği Yağı Besin Değerleri (11)

Linoleik asit, oleik asit ve alfa-linolenik asit açısından zengindir. Ayrıca içerisinde stearik, palmitik, palmitoleik asit bulunur. (10) Diğer besinlerden E vitamini, steroller ve steroidler yağda yer alır.

Üzüm Çekirdeği Yağı14 Gram - 1 Yemek Kaşığı
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori119%6
Yağ Kaynaklı Kalori119
Toplam Yağ13.5 g%21
Doymuş Yağ1.3 g%6
Trans Yağ--
Tekli Doymamış Yağ2.2 g
Çoklu Doymamış Yağ9.4 g
Omega-3 Yağ Asitleri13.5 mg
Omega-6 Yağ Asitleri9395 mg
Kolesterol--
Fitosteroller24.3 mg
Toplam Karbonhidrat0.0 g
Protein0.0 g
E Vitamini3.9 mg%19
C Vitamini0 mg%0
A Vitamini0.0 IU%0

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 5 Ortalama Puan: 4.4]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.