Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Nedir? Ne İyi Gelir?

Ayak tırnak mantarı...

Tırnak mantarı, tırnağın veya ayak tırnağının ucunda beyaz veya sarı lekelerle başlayan bir mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon derinleştikçe, tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına, şiddeti değişen ağrıya ve kenarlardan parçalanmasına yol açabilir. Birden fazla tırnakta ortaya çıkabilir.

Eğer durumunuz hafifse ve sizi rahatsız etmiyorsa tedaviye gerek olmayabilir. Eğer ağrılıysa, tırnakların kalınlaşmasına yol açtıysa evsel çözümler ve ilaçlar yardımcı olabilir. Tedavi başarılı olsa bile tırnak mantarı tekrarlayabilir. (1)

Tırnak mantarı sıklıkla onikomikoza (onychomycosis) olarak adlandırılırken eğer mantar parmaklarınızın arasını ve ayak derisini enfekte ettiyse bu durum ayak mantarı, atlet ayağı veya tinea pedis olarak isimlendirilmektedir. Tırnak mantarına bitkisel ve evde tedavi çözümleri için yazının 3. bölümünü okuyabilirsiniz. Tırnak mantarı gibi durumlarda bitkisel tedavilerle ilaçlarla benzer ve zaman zaman daha güçlü neticeler alınabilir.


Tırnak Mantarı Tedavileri

 • Anti-fungal İlaçlar: En popüler tedavi yöntemi ağızdan alınan Sporonox ve Lamisil gibi anti-fungal ilaçlardır. Bu ürünler milyonlarca kişi tarafından etkili olarak kullanılmaktadır ve uzun süreli kullanımları istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Başarı oranları oldukça yüksektir. Bu ilaçların bazıları anti-fungal krem formundadır. (2)
 • Tırnağın Alınması: Şiddetli ve kronik vakalarda enfekte olmuş tırnak fiziksel veya kimyasal yöntemlerle alınabilir. (3) Bu sayede doktorlar enfekte bölgeyi temizleyip bandajlayarak normal iyileşmeye bırakabilirler.
 • Antibiyotikler: Tırnak mantarı şiddetli seviyeye ulaşırsa tırnağın çatlamasına yol açarak diğer çok sayıda enfeksiyona sebep olabilir. Bu durumda antibiyotik kullanımı önerilebilir. (4)
 • İlaçlı Tırnak Cilası: Ayak tırnağı mantarının erken evrelerinde durumun ilaçlı tırnak cilalarıyla tedavi edilmesi mümkündür. Erkekler de bu şeffaf sıvıyı etkilenmiş tırnaklara uygulayabilir ve 1-2 hafta içerisinde netice alabilir. (5)
 • Lazer Tedavisi: Nadir olarak kullanılsa da bazı kişiler tırnaktaki mantarın etkisizleştirilmesi için karbondioksit lazer tedavisini tercih edebilir. (6) Bu yaklaşım oldukça pahalıdır ve her hastanede uygulaması olmayabilir.

Tırnak Mantarı İçin Bitkisel ve Evde Tedavi Yöntemleri

1- Hindistan Cevizi Yağı: Bu yağın doğal anti-fungal özellikleri onu enfekte olmuş tırnaklar için ideal yapıyor. (7) Tırnak mantarı semptomlarını azaltmak için bu yağı günde 2-3 kere tırnağın tamamına sürebilirsiniz. 1-2 hafta içerisinde netice almaya başlanır.

2- Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı bilinen en güçlü anti-fungal maddelerden biri olarak kabul edilir ve sayısız enfeksiyona karşı etkilidir. Bu çözümün etkili olması için sadece birkaç damla gerekir ve semptomlar ortadan kalkıncaya kadar günde 1-2 sefer uygulanır. (8)

3- Ağız Gargarası: Ağız gargarasının fonksiyonlarından biride ağızdaki mantarları temizlemektir. Ağız gargaraları bölgesel olarak tırnak mantarına uygulandığında etkili olabilir. (9) Piyasada satılan Listerine içeriğinde mentol, timol ve okaliptüs içerir ve bu maddeler antibakteriyel ve antifungal özellikler gösterir. Netice için günde bir defa olmak üzere bir kağıt havlu veya bezi ağız gargarasıyla ıslatıp tırnağı sarabilir veya parmağı günde 30 dakika sıvının içerisinde tutabilirsiniz.

4- Sirke: Hemen hemen her evde bulunan bu çözelti anti-fungal özellikler barındırır ve özellikle erken müdahale edilirse tırnak mantarını hızlıca temizleyebilir. Basitçe 1 hacim sirke ile 2 hacim ılık suyu karıştırın ve parmaklarınızı 10-15 dakika karışımda bekletin. (10)

5- Kekik Yağı: Kekik yağındaki etken maddelerden biri tırnak mantarını azaltmada oldukça etkili olan bir antioksidan olan timoldür. Enfekte olmuş tırnağa her sabah birkaç damla damlatılmasıyla bir haftada iyi sonuçlar alınabilir. (11)

6- Limon Suyu: Limon suyunun antifungal ve antiseptik özelliklerinin temel sebebi yüksek sitrik asit konsantrasyonudur. (12) Bu asit tırnak mantarının yayılmasını durdurabilir, içerdiği antioksidanlar ise hasarlı hücreleri onarıp tırnağın sağlıklı uzamasına fayda sağlayabilir.

7- Vicks Vaporub Merhem: Bu merhem bölgesel kullanımlar içindir ve öksürük için üretilmiştir ancak içerdiği aktif bileşenler kâfur ve okaliptüs tırnak mantarı tedavisinde etkili olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada bu merhemin tırnak mantarı tedavisinde etkili olduğu ispatlanmıştır. Kullanmak için günde en az bir defa etkilenmiş alana az miktarda uygulanabilir.

8- Zeytin Yaprağı Özü: Zeytin yaprağı özündeki aktif madde oleuropeinin antifungal, antimikrobiyal ve bağışıklık güçlendirici etkileri olduğu düşünülmektedir. Zeytin yaprağı merhemini doğruca mantarın üzerine uygulayabilir veya bu maddeyi kapsül olarak ağızdan tüketebilirsiniz. Bilinenlere göre yemeklerle beraber günde 1-3 adet arası günde 2 kere zeytin yaprağı özü kapsülü kullanmak tedavi olarak merheminden daha etkilidir. Bu tedaviyi uygularken bolca su tüketin.

9- Sarımsak: 2009 yılında yapılan bir araştırmada sarımsağın antifungal ve antimikrobiyal etkileri olduğu görülmüştür. Etkilenmiş bölgeye ezilmiş sarımsakları günde 30 dakika koyarak tırnak mantarını tedavi edebilirsiniz. Ağızdan sarımsak kapsülü kullanarak tedavi etmek daha iyi ve daha az kokulu olabilir. Sarımsak kapsüllerini üreticinin belirttiği şekilde tüketmeye özen gösterin.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • (1) https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nail-fungus/diagnosis-treatment/drc-20353300
 • (2) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1468-3083.2004.00988.x/full
 • (3) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0738081X0900248X
 • (4) https://link.springer.com/article/10.2165/00003495-200161001-00001
 • (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3040862/
 • (6) http://questlight.net/wp-content/uploads/2016/02/LaserTreatmentforToenailFungusSPIE090219.pdf
 • (7) https://goo.gl/2BFSGa
 • (8) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-3156.1999.00396.x
 • (9) https://goo.gl/GoF611
 • (10) https://goo.gl/CE2YV7
 • (11) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874110008469
 • (12) http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/end.2007.0304

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.