Taze -Yeşil- Fasulye

Taze Yeşil Fasulye Faydaları

Taze Fasulye Nedir? Neye İyi Gelir?

Yaz mevsiminin geleneksel anlarından biri bahçede veya televizyon karşısında oturup akşam yemeği için taze fasulye ayıklamaktır. Taze fasulye yetiştirmek ve onları toplamak da oldukça eğlencelidir. Çok çeşitli fasulye türleri bulunur ama dünya genelinde en önde gelen fasulye türleri barbunya, pinto fasulyesi, lima fasulyesi, kara (siyah) fasulye, beyaz fasulye, kırmızı fasulye ve sarı fasulyedir. Birde taze fasulyeler arasında ünlü Fransız fasulyesi bulunur. Fransız fasulyesi daha ince ve uzundur. Barbunya İtalyan, Türk ve Yunan mutfaklarında ünlüdür. Pinto fasulyesi Meksika Mutfağı’nın kuru fasulyesidir. Beyaz fasulye ülkemizde çoğu markette bulunur. Sarı fasulye daha çok Trakya bölgesinde yaygındır.

Araştırmalara göre fasulyenin ana vatanı Güney Amerika’dır. Burada Maya ve Inka medeniyetleri tarafından yetiştirilmiştir. Fasulye İspanyollar aracılığıyla Avrupa’ya oradan da ülkemize taşınmıştır. Milli yemeğimiz olan fasulye ülkemize sadece 200 yıl önce gelmiştir.


Taze (Yeşil) Fasulyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Taze fasulye yeşil çayda da bulunan kateşinler açısından zengindir. Bu sayede vücuttaki yağı azaltıp obeziteyi önleyebilir. İçerdiği epikateşin etkin maddeleriyle kanser ve diyabeti önleyebilir. Harika bir A vitamini, lutein, zeaksantin, betakaroten gibi antioksidan kaynağıdır. Bol C vitamini içerir. En öne çıkan özelliklerinden biri B vitaminleridir. Yüksek folat seviyesi ve B 12 seviyesi ile DNA ve hücre sağlığı için çok faydalıdır. B6 ve B1 vitaminleriyle besinlerin enerjiye dönüşmesine fayda sağlar.

1- Kalp Hastalığı Riskini Azaltır:  Taze fasulye yüksek flavanoid içeriğiyle kalp hastalıkları riskini azaltır.(1) Flavonoidler meyve ve sebzelerde bulunan polifenolik antioksidanlardır. Yüksek flavonoid içeren besinler anti-trombotik etkilere sahiptir. Kardiovasküler hastalıklar, kalp krizleri ve felç ve inmeler genel olarak trombotik aktivite sonucu oluşan rahatsızlıklardır; yani bol taze fasulye tüketmek bu hastalıklara yakalanma olasılığını önemli ölçüde azaltır.

2- Kolon – Kalın Bağırsak – Kanserini Önler: Son bilimsel araştırmalar taze fasulye tüketiminin kolon kanserine yol açan kanser öncesi poliplerini önlemede kısıtlı da olsa etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. (2) Ancak yeni kanıtlar taze fasulye diyetinin kolorektal kanser olasılığını düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca taze fasulye içerdiği yüksek lif oranıyla da ön plana çıkıyor. Bazı bilimsel araştırmalara göre lif alıfımı arttıkça kolon kanseri riski düşmektedir. (3)

3- Şeker Hastalığını (Diyabet) Kontrol Etmeye Yardım Eder: Bu yeşil kalın kabuklu sebzeler diyabet semptomlarını yönetip düzenlemede etkilidir. (4) Bazı araştırmalar diyabet hastaları üzerinde kesin hipoglisemik etkileri olduğunu ispat etmiştir. Şeker hastalığını doğal olarak kontrol eden besin sayısı oldukça azdır. Taze fasulye ve benzer besinler bu etkiyi yapar ve erken vakalarda hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

4- Bağışıklığı Güçlendirir: Taze fasulyenin bilinenden daha fazla bağışıklığı güçlendirici antioksidan içerdiği ortaya çıkmıştır. İçerdiği kuersetin, kaemferol, kateşin ve epikateşin ile bağışıklı sistemini güçlendirir.

5- Kemik Sağlığına İyi Gelir: Yeşil fasulyede bulunun kalsiyum kemik bozulmasını ve kemik erimesini (osteoporoz) engellemede önemli role sahiptir. Ayrıca K ve A vitaminleri ve silikon açısından da zengindir. Silikon çok bilinen bir mineral değildir (5) ve bazı besinlerde çok az miktarda bulunur. Silikon kemiklerin yenilenmesi ve kemik sağlığı için anahtar role sahiptir.

6- Mide ve Bağırsak Sorunlarını Tedavi Eder: Bir porsiyon yani yaklaşık 110 gram taze fasulye ile günlük lif ihtiyacının %15’ini karşılayabilirsiniz. Yeterli lif tüketerek kabızlık, hemoroid, ülser ve reflü gibi hastalıkları uzak tutabilirsiniz. (6)

7- Doğum Öncesi Bebek Sağlığına İyi Gelir: Taze fasulye harika bir folik asit kaynağıdır. (7) Vücuttaki folik asit seviyeleri bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. (8) Taze fasulye kolay ve lezzetli bir folik asit kaynağıdır.


Taze Fasulye Besin Değerleri / 100 gram – çiğ
 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori31
Yağdan Gelen Kalori1
Toplam Yağ0 g%0
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ0 g
Kolesterol0 mg%0
Sodyum6 mg%0
Toplam Karbonhidrat7.1 g%2
Diyet Lifi3.4 g%15
Şeker2 g
Protein1.8 g
C Vitamini%27
K Vitamini%18
A Vitamini%14
Folat%9
Tiamin%6
Demir%6
Kalsiyum%4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Günlük kalori ihtiyacınız yaşam şeklinize göre daha az veya fazla olabilir.

Yeşil Fasulye – Taze Fasulye – Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Araştırmalar flavonoidlerin kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkları önlemede önemli rol oynadığını, antioksidan etki, atienflamatuvar, antimikrobiyal, nöroprotektif ve antidiyabetik etkiler gibi geniş bir yelpazede farmokolojik faydalar sağladığını göstermektedir. (9) Yeşil fasulyedeki, yeşil ön adına vurgu yapan bir diğer çalışma, yeşil ve sarı sebzelerin kalp hastalığı ve ateroskleroz riskini düşürebileceğini göstermektedir. (10)

Isıtarak pişirme işlemi C vitamini seviyesini düşürürken antioksidan etkiyi artırır. Bu bağlamda pancar ve taze fasulye test edilmiştir. Pancardaki antioksidan etki C vitamini oranında %8’lik ve folat oranında %30’luk bir düşüşe rağmen sabit kalmıştır. İlginç sonuç taze fasulyede elde edilmiştir. Taze fasulyede ısıtarak pişirme işlemi sonucunda C vitamini ve folat oranları aynı kalırken, fenolik bileşiklerde %32, antioksidan aktivitede ise %20’lik bir düşüş meydana gelmiştir. (11) Araştırmacılar bu sonuçlara göre farklı besinlerin ve farklı tüketim yöntemlerinin bir arada olmasının diyeti optimize etmek için en iyi olduğu sonucuna varmıştır.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.