Susam Yağı

Susam ve susam yağı...

Susam Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Susam yağı bilimsel adı Sesamum indicum olan uzun boylu susam bitkilerinin tohumundan elde edilen bir yağdır. Susam yağı ürünleri arasında kavrulmuş susam yağı, soğuk pres susam yağı ve normal susam yağı gibi farklı ürünler bulunur. Belirli coğrafyalarda bu yağın yemeklerde yağ ve sos olarak kullanılması yaygınken aynı zamanda çok sayıda tıbbi kullanımı bulunur.

Susam bitkisi binlerce yıldır yetiştirilmekte ve yağ elde etmek için kullanılan en eski bitki olduğuna inanılmaktadır. Aslında az bilinen bir yağ olsa da normal yağlara göre en sağlıklı alternatiflerden biridir. Ana vatanı Afrika olan susam, artık dünyanın bir çok bölgesiyle beraber ülkemizde de önemli miktarlarda yetiştirilir. İçerisinde yüksek miktarda E ve K vitaminleri, organik bileşikler ve diğer sağlıklı fitobesinler bulunur. (1, 2) Sağlığa faydaları arasında cilt ve saç sağlığına iyi gelmesi, kemik gelişimine yardım etmesi, kalp sağlığını artırması, tansiyonu düşürmesi ve anksiyete ve depresyonu kontrol etmesi gibi önemli başlıklar bulunur. Detaylar ve diğer faydalarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Susam Yağının Faydaları Nedir?

1- Saç Bakımı: Susam yağı saç sağlığını artırmak için geleneksel olarak kullanılır. (3) Susam yağının içerdiği bioaktif bileşenler üzerine yapılan bir araştırmada yağın doğal saç renginin geri gelmesine ve saç dökülmesinin azalmasına fayda sağladığı açıklanmıştır. (4) Ayrıca antibakteriyel özellikleriyle saça ve kafa derisine saldıran patojenlerin temizlenmesine yardımcı olabilir.

2- Diyabet: 2006 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre diyetlere susam yağı eklenmesi hipertansiyonu olan diyabet hastalarında plazma glukoz seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olur. (5) Ayrıca yüksek tansiyonu düşürür.

3- Cilt Bakımı ve Sağlığı: Susam yağı çinko açısından zengindir ve çinko cilt için en önemli minerallerden biridir. (6) Cilt elastisitesini ve yumuşaklığını artırır ve oksidatif stresi azaltır. Böylece erken yaşlanmanın sebep olduğu belirtiler dahil, cilt lekeleri ve cilt sorunları ortadan kalkabilir. (7)

Bir araştırmaya göre susam yağının bölgesel olarak cilde uygulanması cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşmasına yardımcı olur ve cildi zararlı UV ışınlardan korur. (8) Bazı bölgelerde susam yağı cilt üzerindeki mantar hastalıklarını tedavi etmede kullanılır. Dahası susam yağı cilt kanseri olan kişilerde kemopreventif etkiler gösterir.


4- Kalp Sağlığını Korur: Susam yağı içerdiği yağ asitleri sebebiyle hem lezzetli hem de kalp dostudur. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; sesamol ve sesamin dahil çok sayıda polidoymamış yağ asidi içerir ve kötü kolesterolü düşürür. (9) Bu yağ asitleri kardiovasküler sistemi güçlü tutar ve aterosklerozu önleyebilir. Yani diyetinize susam yağı eklerseniz kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı daha iyi korunursunuz.

5- Kemik Kalitesini Artırır: İçerisinde bulunan bakır, çinko ve kalsiyum kemik gelişimi için tamamlayıcıdır. Susam yağı tüketilerek kemik gelişim hızı artırılabilir. Bu yağ ayrıca kemiklerin iyileşme hızını da artırır. Yaşlandıkça tüketilen susam yağı kemik erimesi ve çeşitli yaş kaynaklı kemik hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

6- Anksiyeteyi Rahatlatır: Yağda bulunan tirozin beyindeki serotonin aktivitesiyle bağlantılıdır. Vücutta serotonin hormonu ve belirli enzimlerin miktarını artırarak ruh halini iyileştirebilir. Yani anksiyete ve depresyon sorunu ortaya çıktığında susam yağı pozitif bir ruh haline girmenize yardımcı olur. (10)

7- Ağız Sağlığı: Susam yağı diş hekimleri tarafından oil pulling (yağ çekme) denen bir süreçte etkili olması sebebiyle önerilir. Bu yöntemde ağızdaki susam yağı yaklaşık 20 dakika ağızda bekletilir ve ağız içerisinde gezdirilir. Bu yöntemle daha beyaz dişler ve daha az diş plağı sağlanır, çene kasları güçlenir ve ağızdaki zararlı toksin ve bakterilerden kurtulunur. Bu uygulamada susam yağı tercih edilmesinin sebebi güçlü antibakteriyel etkileridir. Tadını sevmeyen kişiler sıvı hindistan cevizi yağı kullanabilir.

8- Kanseri Önler: Yağda fitat denen organik bileşik bulunur ve bu madde kanserli hücre gelişimini azaltır. Ayrıca yağda yüksek miktarlarda magnezyum vardır ve magnezyumun kolorektal kanser riskini düşürdüğü bilinir. (11) Ayrıca içerdiği kalsiyum kolon kanserinin önlenmesinde etkilidir.

9- Kan Dolaşımını Artırır ve Metabolizmayı Güçlendirir: Yüksek bakır ve çinko sayesinde kan dolaşımı artar, organlara yeterli kan ulaşır ve vücut daha iyi performans gösterir.

10- İltihaplanmaları Azaltır: Susam yağı doğal iltihap sökücü maddeler içerir ve gut ve artrit gibi hastalıkların sebep olduğu rahatsızlığı azaltabilir. (12) Eklemlerin şişliğini azaltır, kemikleri ve kan damarlarını güçlendirir. Böylece iskelet güçlü kalır ve hastalık riski ve hastalıkların sebep olduğu rahatsız durumlar önlenebilir.

11- DNA Hasarını Önler: Antioksidan özellikleri olan sesamol fitokimyasalını içerir. Toksikoloji ve Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre sesamolun antioksidan özellikleri vücudu DNA hasarına karşı korur. (13)

12- Bebek Gelişimine Etkisi: Hindistan’da yapılan bir araştırmaya göre; hardal yağı veya susam yağı gibi bitkisel yağlarla bebeklere masaj yapılması büyümelerine yardımcı olur ve büyümelerini hızlandırabilir. (14) Ayrıca kan dolaşımını artırır ve düzenli uyku sağlayabilir.

13- Göz Sağlığını Artırır: Geleneksel Çin Tıbbı’na göre susam yağı hem karaciğer hem de göz için doğal bir toniktir ve bu organlara kan akışını düzene sokar. Göz yorgunluğu, bulanık görüş ve ağrılı gözlere iyi gelebilir. Göz kapaklarına düzenli olarak susam yağı ile masaj yapmak siyah halkaların ve kırışıkların azalmasını sağlayabilir.

Susam Yağının Yan Etkileri / Zararları

Susam yağı kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanıldığı için yan etkileri detaylı olarak incelenmiş ve genel olarak güvenli kabul edilmiştir. Yani yağın bölgesel olarak ve az miktarlarda besin olarak kullanımı güvenlidir. Diğer durumlarda yan etkiler görülebilir. Bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir, kontrolsüz kullanıldığında kilo aldırabilir. Kullanmadan önce aşağıdaki özel durumlardan haberdar olmak faydalıdır.

Kan İnceltici İlaçlar: Eğer pıhtılaşma azaltıcı veya kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız; susam yağını diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın. Bu ilaçlarla beraber alınan susam yağı tehlikeli olabilir.

Alerji: Susama alerjisi olan kişilerde anafilaksi ve cilt sorunları gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bilinenlere göre ceviz ve fıstığa alerjisi olanlar susam alerjisine yatkındır.

Hamilelik ve Emzirme: Besin olarak az miktarlarda tüketilmesi güvenlidir. Tıbbi dozlar hakkında yeterli bilgi yoktur ve önerilmez.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanımları

Bu yağ Asya mutfağında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle Ayurvedik tıpta tıbbi kullanımları vardır ve bitki yağlarının %90’ında baz yağ olarak kullanılır. Bu gün cilt ve masaj yağlarının temel bileşenlerinden biridir. Saç bakım ürünlerinde, kozmetikte, sabun, parfüm ve güneş kremlerinde kullanılır. Harika nemlendirici ve yumuşatıcı özellikleri vardır. Aromaterapide popüler bir masaj yağı ve temel yağlar için taşıyıcı yağdır.

Mutfak Kullanımı: Doğrudan diğer pişirme yağlarının yerine kullanılabilir. Tadına alışık olmayan kişiler için farklı olsa da az miktarlarda tercih edilebilir. Asya mutfağında genellikle kızartma yağı olarak tercih edilir, yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Salatalara eklenebilir, turşularda tercih edilebilir.

Cilt Nemlendiricisi: Cildi yumuşak ve sağlıklı tutmak ve kırışıkları önlemek için kullanılır. Çatlamış topukları, kurumuş diz ve dirsekleri tedavi etmek için banyo suyuna eklenebilir. Susam yağı ayrıca yanıkları iyileştirmek ve cilt hastalıklarını önlemek için kullanılır. (15)

Ağız Bakımı & Ağız Temizliği: Oil pulling denen ağız sağlığı için yapılan yağ çekme metodunda susam yağı tercih edilir. Nasıl kullanıldığına “faydaları” bölümünde 7- Ağız Sağlığı maddesinden ulaşılabilir.

Doğal Güneş Kremi: Bütün vücuda ve yüze uygulanarak doğal güneş kremi olarak kullanılabilir.

Cilt Detoksu: Yağda çözünen toksinlerin susam yağı tarafından çekildiği söylenmektedir. Yağı cildinize uygulayın, 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. (16)

Kafa Derisi ve Saç Sağlığı İçin Susam Yağı: Kafa derinize susam yağı ile masaj yapmak saçlarınızı güçlü ve parlak tutar. Ayrıca kafa derisi kuruluğu, kepek ve saç dökülmesi ve erken saç beyazlamasına karşı etkilidir. (17)

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.