Semizotu

Semiz otunun faydaları nelerdir?

Semizotu Nedir? Neye İyi Gelir?

Semizotu anavatanı Akdeniz Coğrafyası olan yapraklı bir sebzedir. Sebzenin bilimsel adı Portulaca oleracea’dır ve Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da tüketimi oldukça yaygındır. Yıllık otsu bir bitki olan semizotu; sulu, etli, biraz ekşi ve tuzlumsu bir lezzete sahiptir. Bitkinin tamamı, yani yaprakları, sapı, çiçekleri ve tohumları tüketilebilir. Bitki tarih öncesi zamanlardan beri tüketilmektedir ve antik Çin tıbbında ve Aborjin kültüründe kullanımı yaygındır ancak Amerika’da çok tutulan bir sebze değildir ve genellikle bahçelerde aynı işgalci otlara yapıldığı gibi sökülüp atılır.


Semiz Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1- Kalp Sağlığını Artırır: Kardiyovasküler sistemi güçlendirme söz konusu olunca semiz otu birden fazla yolla yardımcı olabilir. En önemlisi, araştırmacılar semizotunda yüksek seviyede omega-3 yağ asitleri bulmuştur. (1) Bu miktarlar en iyi omega-3 kaynağı olarak görülen bazı balık yağlarından bile daha yüksektir. Omega-3 kötü kolesterolün (LDL) düşürülmesinde ve sağlıklı kolesterol dengesinin sağlanmasında rol oynar. Omega-3 açısından zengin besinleri tüketmek kalp rahatsızlığı ve damar sertleşmesi riskini önemli ölçüde düşürür. Ayrıca semiz otunda bulunan potasyum bir vasodilatör (damar genişletici) görevi görerek tansiyonu düşürür, kan damarlarını rahatlatır ve kalp üzerindeki zorlanmayı azaltır.

2- Antioksidan ve Önemli Mineraller Açısından Zengindir: Tam bir antioksidan ve vitamin deposudur. C vitamini, E vitamini, A vitamini, glutatyon, melatonin ve betalain açısından zengindir. Mineral olarak potasyum ve magnezyum açısından önemli bir kaynak kabul edilebilir. İçerdiği vitamin ve minerallerle vücudun dinç ve sağlıklı kalmasına katkı yapar.

3- Zayıflamayı Kolaylaştırır: Semizotu oldukça düşük kalorili ancak besin değeri yüksek lifli bir besindir. (2) Bu semizotunun tüketilirken düşük kalori aldırmasına rağmen doygunluk hissi oluşturarak zayıflamayı kolaylaştırdığı anlamına gelmektedir.

4- Çocuk Gelişimini Destekler: Araştırmalar hala devam etse de, daha önceki bilgilere göre genç çocukların diyetinde bol omega-3 bulunması otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi sorunların görülme sıklığını azaltır. (3)

5- Mide ve Bağırsak Sorunlarını Tedavi Eder: Bazen alternatif tedavi yöntemleri hakkında olumlu düşünmüyor olabiliriz ancak bilinenlere göre semiz otu Çin Tıbbı’nda ishal ve bağırsak kanamasından, hemoroid ve dizanteriye kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.


6- Cilt Bakımına İyi Gelir: İçerisindeki yüksek A vitamini ve diğer fitokimyasallar sayesine (4) bu bitki cilt sağlığına ve görünümüne iyi gelir, kırışıklıkları azaltır, ciltteki yaraların iyileşmesini hızlandırarak yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

7- Gözlere İyi Gelir: A vitamini ve beta-karoten göz sağlığıyla yakından ilgilidir. (5) Semiz otu tüketimi yaşlanmaya bağlı görme kaybını ve kataraktı, göz hücrelerine saldıran serbest radikalleri yok ederek azaltıp önleyebilir.

8- Kemikleri Güçlendirir: Kemiklerle ilgili hastalıklardan korunmak isteyenler için semiz otu içerdiği minerallerle iyi bir seçim olabilir. (6) Kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez açısından zengindir ve bu mineraller kemik dokusunun gelişmesi ve iyileşmesi için önemlidir. Bu sayede kemik erimesi gibi yaşlanmaya bağlı bazı iskelet-kemik hastalıklarından korunabilir.

9- Kan Dolaşımını Hızlandırır: Bol demir ve bakır içeriğiyle (7) kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır, dolaşımı hızlandırır ve bu sayede vücudun önemli noktalarına daha fazla oksijen taşınmasında rol oynayarak hücre ve organların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca bu iki mineral, demir ve bakır, saçların büyümesi için de önemlidir.

Semizotunun Yan Etkileri / Zararları

Semizotu tüketilmesi en güvenli sebzelerden biridir ancak bazı durumlarda soruna yol açabilir.

Araştırmacıların semizotu hakkında buldukları tek olumsuz nokta, sebzenin bol miktarda oksalik asit içermesidir. (8) Oksalik asit böbrek taşı oluşumuna yol açabilir. Eğer böbrek taşı sorununuz varsa semizotundan uzak durmak daha iyi olabilir. Ancak semizotu kaynatılarak veya yoğurtla beraber tüketilirse içeriğindeki oksalik asidin önemli bir kısmı yok olur.


Semiz Otu Nasıl Tüketilir?

  • Semizotu mutfakta genellikle çorbalarda, salatalarda ve güveçlerde kullanılır.
  • Lezzet katması için et yemeklerine eklenebilir veya hamura karıştırarak farklı ekmeklerin yapılmasında kullanılabilir.
  • Mutfaktaki kullanımlarının yanı sıra Çin ve Hindistan’da çeşitli hastalıkları tedavi etmek için geleneksel olarak kullanımı da bulunmaktadır.

Semizotu Besin Değerleri

Semiz Otu43 gr / Bir Kase - Çiğ
Kalori6.9%0
Yağ Kaynaklı Kalori0.4
Toplam Yağ0.0 g
Doymuş Yağ0 g0%
Trans Yağ0 g0 g
Kolesterol00%
Sodyum19.3 mg1%
Toplam Karbonhidrat1.5 g0%
Şeker0 g
Protein0.6 g%1
Vitamin C9.0 mg%15
Vitamin A568 IU%11
Magnezyum29.2 mg%7
Manganez0.1 mg%7
Magnezyum29.2 mg%2
Potasyum212 mg%6
Demir0.9 mg%5
Kalsiyum28.0 mg%3

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Semizotu Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Yukarı Avusturya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; yedi farklı bitki özü GLUT4 (Glukoz taşıyıcı protein tip 4) proteini aracılığıyla sağladıkları anti-diyabetik özellikler bakımından incelenmiştir. Şeker hastalığı olan insanlarda insulin olmadan GLUT4 indüksiyonu sağlanması kandaki yüksek şeker seviyesini düşürmede anahtar olarak düşünülmüştür. Araştırmacılar bitki özütlerinden sadece ikisinin -biri semizotu özü olmak üzere- gelişmiş GLUT4 translokasyonunu ve hücre modellerinde glukoz alınımını sağladığını gözlemiştir. (9)

İran Tıp Dergisinde 2018 Mart ayında yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre; farelerde yapılan deneyler neticesinde yüksek dozda bakır kaynaklı oluşan böbrek yetmezliği, böbrek hasarı veya bakır zehirlenmesinde, ilgili böbrek dokusuna semiz özü özütü vermek dokudaki hasara sebep olan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. (10)

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.