Buzlu Çay (Ice Tea)

Buzlu çay ve limon - iced tea

Buzlu çay (ice tea) nedir? Neye iyi gelir?

Buzlu çay, normal sıcak tüketilen çayın yaygın tüketilen soğuk versiyonudur. Buzlu çay tüketiminde çay tüketimi genellikle sıcak çaya göre daha fazla olur. Dünyada ve ülkemizde buzlu çay deyince farklı varyasyonları bulmak mümkündür, en yaygın olarak şeftali, limon, karpuz gibi çeşitli meyvelerle tatlandırılmış buzlu çaylar tüketilir. Bütün bu çeşitlerin içeriğinin %90’ından fazlası bildiğimiz siyah çaydır.

Buzlu çayın sağlığa olan faydalarının normal olarak siyah veya yeşil çayın faydaları ile aynı olması beklenir ve öyledir de; ancak tüketilme sıklığı, tüketildiği mevsim ve tüketiliş biçimi siyah çayın bütün faydalarının yanı sıra diğer faydalar sağlayabilir.


Buzlu çay (ice tea) içmenin faydaları

Ice tea aynı siyah çay gibi kafein, polifenoller, kateşinler, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir. Tatlandırılmamış buzlu çaylar şeker içermediği için bazı tüketiciler için daha sağlıklı olabilir, antioksidan ve besin içerikleri daha yüksek olabilir.

1- Zayıflamaya Yardımcı Olur: Şekersiz buzlu çayın kalorisi düşüktür ve metabolizmayı hızlandırır, zayıflamaya çalışan kişilere faydalı olur. Özellikle asitli içecekler ve diğer şekerli içeceklerin yerine tüketilmeye başlandığında değişim farkedilir. Buzlu çay şekersiz olduğunda kalori aldırmadan tok hissetmenize yardım eder.

2- Kronik Hastalıklar: Siyah çayda flavonoidler denen güçlü bileşikler vardır. Bu maddeler kanserin ve diğer kronik hastalıkların önlenmesiyle doğrudan ilgilidir. (1) Flavonoidler antioksidan özellikler gösterir, oksidatif stres ve doku iltihaplanması yapan serbest radikalleri etkisizleştirirler.

3- Bağışıklık Sistemi: Çayda bulunan antioksidanlar ve besinler bağışıklık sistemini uyarır, vücudun kendini patojenlere ve enfeksiyonlara karşı korumasını kolaylaştırır. Bazı hazır buzlu çayların içerisinde ayrıca askorbik asit (C vitamini) yer alır ve bağışıklık sistemine ekstra destek olurlar.

4- Kemik Sağlığı: Bir yaz içeceği olan buzlu çayda önemli miktarda manganez ve florür yer alır ve kemik erimesinin önlenmesine ve kemik mineral yoğunluğunun korunmasına yardım eder. (2) Bu maddeler ayrıca diş çürümesinin önlenmesine de katkıda bulunur.

5- Kalp Hastalıkları: İçerdiği güçlü antioksidanlar çok sayıda kronik durumun önlenmesine fayda sağlar. Kalp-damar hastalıkları da bu durumlardandır. Siyah çay kalbin arter ve kan damarlarındaki iltihaplanmaların azaltılmasına yardımcı olur.

6- Diyabet: Buzlu çay içmek, süt ve şeker içermediğinde tip 2 diyabet riskini düşürür. (3) Diyabet başlangıcı olan veya risk grubunda olan kişiler için şekersiz buzlu çay harika bir içecektir.


Buzlu çayın (Ice tea) zararları / Yan etkileri

Buzlu çay şekersiz olduğunda, siyah çay içmekten farksızdır. Şeker ve çay miktarında aşırıya kaçılmadığı sürece buzlu çay en güvenli içeceklerden biridir. Aşırı miktarda şekerli buzlu çay içmek aşağıdaki yan etkileri yapabilir.

  • Diyabet
  • Böbrek taşı
  • Kalp-damar hastalıkları
  • Obezite
  • Felç

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.