Sedir Ağacı Yağı

sedir-agaci-yagi-meyveleri

Sedir ağacı yağı nedir? Neye iyi gelir?

Sedir ağacı esans yağının sağlığa olan faydalarının sebebi antiseboreik, antiseptik, antispazmodik, tonik, astrenjan, diüretik, emenagog, ekspektoran, insektisid, sedatif ve fungisit özellikler gösteren maddeler içermesidir.

Bu yağ buharlı damıtma yöntemiyle sedir ağacının gövde parçalarından elde edilir, ağacın farklı türlerinden farklı yağlar elde edilebilir, içerikleri birbirine yakındır. Yağı için en çok tercih edilen sedir türleri; Cedrus libani (Toros sediri), Cedrus doedara ve Cedrus atlantica‘dır. Sedir doğal olarak soğuk iklimlere uyum sağlamış bir ağaçtır ve yüksek rakımlı yerlerde yetişir. İçerisindeki temel bileşenler alfa cedrene, beta cedrene, cedrol, widdrol, thujopsene ve bir grup seskipertenlerdir. Bu maddeler çok önemli tıbbi değer ve sağlık faydaları taşır.


Sedir ağacı yağının faydaları

1- Seboreik Dermatit (Egzama) Semptomlarını Azaltır: Seboreik dermatit (egzama) saç köklerinde yağlı bir madde olan sebum salgılayan yağ bezlerinde işlev bozukluğuyla ortaya çıkan bir hastalıktır. (1) Deri hücrelerinde aşırı sebum ve takip eden enfeksiyonlar görünür, görünüşü oldukça kötüdür, özellikle kafa derisinde, kaşlar, iç kulakta veya saç köklerinin olduğu her yerde olabilir. Sedir ağacı yağı bu iltihaplı durumun tedavisinde faydalı olabilir, ciltteki dökülmeleri azaltır, sebum üretimini dengeleyebilir ve enfeksiyonu tedavi edebilir. Ayrıcı çirkin görünen kırmızılık ve belirtilerin azaltılmasını sağlar.

2- Enfeksiyonları Önler: Yağı yaraların mikrop kapmasını önler ve tetanoza karşı korur. Antiseptik olarak yaralara dış yüzeyden uygulanabilir, bitkisel antiseptiklerin içine güvenli şekilde eklenebilir. (2) Vücudu toksinlere karşı koruyarak beyaz kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini rahatlatır.

3- İltihaplanmaları Azaltır: Araştırmalar çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılmış olsa bile, artritteki antienflamatuar etkileri çok pozitiftir. (3) Solunması veya bölgesel uygulanması ciltteki, eklemlerdeki ve dokulardaki iltihaplanmaları azaltır, rahatsızlığı ve ağrıyı zayıflatır.

4- Spazmları Rahatlatır: Neredeyse bütün tipteki spazmlar üzerinde etkili olabilir. Solunum sistemi, bağırsaklar, kaslar, kalp ve sinirler buna dahildir. Solunum sorunları, huzursuz bacak sendromu, astım ve diğer spazmodik durumlarda rahatlatıcı etkileri vardır. (4)

5- Faydalı ve Genel Bir Toniktir: Organları güçlendirir, metabolizmayı uyarır. Kasları sıkılaştırır ve sağlık verir, cilt, mide, sindirim sistemi ve beyin fonksiyonlarına iyi gelir. Böbrek ve karaciğerin fonksiyonlarını güçlendirir, genel sağlık ve iyiliğe katkı yapar.

6- Astrenjan Olarak İşlev Gösterir: Kasları büzücü etkileri sebebiyle diş ağrısı ve diş eti sorunlarına iyi gelir. Gevşek ve güçsüz kasları toplayabilir, fitlik ve gençlik sağlar, cilde iyi gelir. Bu özellikleri sebebiyle ayrıca ishal için de bir çözüm olarak düşünülebilir, bağırsaklarda olumlu iyileşmeler yapar.


7- İdrar Gördürür: Obezite, hipertansiyon, yüksen kan basıncı, romatizma, artrit, gut, idrar yolu enfeksiyonları ve kanda toksin birikimine karşı faydalı etkileri vardır. Diüretik olarak idrar sıklığını artırır, yağ atımı, aşırı suyun ve ürik asidin uzaklaştırılmasına katkı yapar. Bu toksinler ve aşırı su birikimi yukarıdaki durumların temel sebeplerindendir.

8- Menstrüasyonu Uyarır: Düzensiz ve engellenmiş adet sorunları olanlar, emenagog (adet gördürücü) olan bu yağdan faydalanabilir. Mide bulantısı, halsizlik ve ruhsal değişimleri düzenler.

9- Öksürüğü Dindirir: Öksürük, soğuk algınlığı ve ilgili tıkanıklık sorunlarında rahatlama sağlar. Balgam sökücüdür, tıkanıklıkları açar, solunumda etkili rahatlama sağlar. Baş ağrısı, göz kızarıklığı ve soğuk algınlığı ve öksürüğün diğer semptomlarına iyi gelir. Küçük bir miktarı hasta olduğunuzda rahat uyumanıza yardımcı olur.

10- Böcek Öldürücüdür: Sivrisinek ve böcek ilacı olarak kullanım geçmişi vardır. Buharlaştırıcılarla kullanıldığında etkili olur. Yastık ve çarşaflara püskürtülmesi etkilidir. Diğer böceklere karşı da koruyabilir.

11- Sakinleştirici ve Rahatlatıcı Etkileri Vardır: Zihinde kuvvetli sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiler yapar. (5) Gerginlik ve anksiyeteyi ve ciltteki iltihaplanma ve kaşıntıları azaltır. Bu özellikleri sağlıklı, yenileyici ve kesintisiz uyumak isteyen kişiler için de kullanışlıdır, insomniası olan hastalar tarafından kullanılır. Kokusu beyinde melatonine dönüştürülen serotonin salgılanmasını sağlar. Kronik anksiyete, stres ve depresyonu olan kişilere faydalı olabilir.

12- Mantar Enfeksiyonlarını Azaltır: Hem dahili hem de dış yüzeyde antifungal etkileri vardır. Solunması gıda, bitki, hayvan ve mantar zehirlenmelerine yol açan patojenlere karşı korur.

13- Diğer Faydaları: Akne, bronşit, sistit, kepek, dermatit, stres, böbrek düzensizlikleri ve yağlı cilt sorununa karşı etkili olabilir.

İyi Uyum Sağlayan Yağlar: Bergamot, benzoin, tarçın, sığla, yasemin, limon, lavanta, gül gibi yağlarla iyi uyum sağlar.


Sedir ağacı yağının yan etkileri / Zararları

Sindirim yoluyla kullanılması hakkında yeterli bilgi yoktur, ağızdan kullanmayınız. Bir doktora danışmadığınız sürece bölgesel olarak kullanılması önerilir. Uygulamadan önce daima seyreltiniz.

Menstrüasyonu uyardığı için hamilelikte kullanılması önerilmez.

Yüksek yoğunlukta kullanıldığında ciltte tahriş yapabilir. Diğer bitkiler, besin takviyeleri ve ilaçlarla etkileşimi hakkında yeterli bilgi yoktur. Eğer bir sağlık sorununuz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.