Sakız Kabağı

Taze sakız kabağı...

Sakız Kabağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Sakız kabağının meyvesi beyazımsı, kendisi yeşildir, kabuğunda çizgileri olabilir, kabuğu ve etli kısmı çok sert değildir. Sebze olarak tüketimi yaygındır ve çok tutulur. Anadolu’da çok miktarda yetiştirilir, çeşitli yemekleri, tatlısı ve turşusu yapılır. Bilimsel olarak Cucurbita pepo adıyla bilinen sakız kabağı bir tür yazlık kabaktır. Kabaklar yazlık, kışlık ve süs kabakları olarak gruplandırılır. Yazlık kabaklar içinde sakız, girit kabağı gibi türler yer almaktadır. Kışlık kabaklar ise bal, kestane ve diğer iri kabaklardan oluşur. Süs kabakları dış ülkelerden getirilmiş olan mis ve parmak kabağı gibi çeşitlerdir. (1)

Sakız kabağının en önemli faydaları arasında sindirimi artırması, kolesterol seviyelerini düşürmesi, kalp sağlığını iyileştirmesi ve kanseri önlemesini sayabiliriz. Ayrıca zayıflamaya, diyabet riskini azaltılmasına, güçlü kemiklere, enerji seviyelerinin ve kan dolaşımının artırılmasına da fayda sağlar. Genel sağlığı ve bağışıklık sisteminin cevap verme kabiliyetini iyileştirir. Bu faydaların detayları, daha fazlasını ve nasıl gerçekleştiğini alt başlıktan öğrenebilirsiniz.


Sakız Kabağının Faydaları Nelerdir?

1- Sindirim Sorunlarını Azaltır: Diğer kabak türlerinde olduğu gibi sakız kabağıda yüksek oranda insan sağlığı için çok önemli olan lif içerir. Diyet lifi besinlerin sindirim yolunda sağlıklı hareket etmesi, kabızlık, mide bulantısı ve diğer mide-bağırsak sorunlarının önlenmesi için gereklidir.

2- Kolesterol Seviyelerini Düşürür: Lif ayrıca kolesterol seviyelerini düzenleyip sistemden kötü kolesterolü etkisizleştirdiği için kalp sağlığı için de çok önemlidir. Bu sayede ateroskleroz, inme ve kalp krizi gelişme olasılığı düşer. (2) Dahası içerdiği C vitamini kollajen üretimi için önemlidir, kollajen kan damarları, kaslar ve hücreler dahil vücuttaki bütün organların inşa elemanıdır.

3- Kanseri Önler: Sakız kabağında önemli miktarlarda önemli bir antioksidan olan karoten bulunur. Antioksidan kabiliyetleri sayesinde vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini önleyerek sağlıklı DNA hücrelerinin kanserli hücrelere dönüşmesini önler. C vitamini ve karoten kombinasyonu vücuttaki serbest radikal hasarlarına karşı oldukça etkilidir. (3)

4- Böbrek Fonksiyonlarını Düzenler: İçerisindeki besinler ve yüksek lif böbrek taşı oluşumunu önler ve böbrek fonksiyonlarını geliştirir.

5- Serbest Radikalleri Etkisizleştirir: Sakız kabağı E vitamini gibi antioksidanlar açısından zengindir. Çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruma sağlarken, cilt ve saç sağlığını artırır.

6- Protein Açısından Zengindir: Bu besin yüksek oranda protein içerir. Bu sayede vücutta olabilecek herhangi bir protein eksikliği hastalığına iyi gelir. Özellikle ameliyatlardan sonra hızlı iyileşmeye fayda sağlar.

7- Antienflamatuardır: İçerdiği omega 3 yağ asitleri, zeaksantin, beta-karoten, polisakkaritler ve diğerleri antienflamatuar özellikler göstererek kalp ve mide-bağırsak iltihaplanmalarını önleyebilir, genel sağlığı iyileştirebilir.

8- Ateş Düşürücüdür: Harika besin değerleri sayesinde vücudu dış kaynaklı patojen ve virüslerden korur, ani ateşlenmeleri ve soğuk algınlıklarını önler.

9- Hafızayı Güçlendirir: Vücuda temel vitamin ve mineralleri sağlar; bu sayede hafızayı güçlendirir, zihni yeniler ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir.

10- Hormon Salınımını Tetikler: Sakız kabağı tüketmek vücutta hayati öneme sahip olan hormonların düzgün salgılanmasına ve düzgün fonksiyon göstermesine önemli fayda sağlar.

11- Diyabeti Önler: İçerisinde B vitamini kompleksleri, lif, omega 3 ve çinko ve magnezyum gibi mineraller bulunur. Bütün bunlar kandaki şeker seviyelerinin düzenlenmesinde etkilidir. Vücuttaki glukozu ve insülin seviyelerini metabolize ederek tip 2 diyabet başlangıcını önler.

12- Enerjiyi Artırır & Kansızlığı Azaltır: Herhangi bir besindeki yüksek demir seviyeleri, özellikle sakız kabağındakiler, enerjinizin artacağı ve anemi (kansızlık) oluşma riskinin düşeceği anlamına gelir. Aneminin bazı semptomları zayıflık, halsizlik, bilişsel fonksiyonlarda düşme ve kas ağrısıdır. Demir kırmızı kan hücrelerindeki anahtar bileşendir ve vücutta yeterli düzeyde oksijen bulunmasında çok önemli rol oynar.

13- Kemik Sağlığını Artırır: Bileşiminde çok çeşitli mineraller bulunmasada kemik sağlığı için önemli mineraller içerir. Eğer kemik erimesi veya diğer kemiklerle ilgili rahatsızlıklara karşı önlem almak istiyorsanız diyetinize kabak eklemek doğru bir tercih olacaktır.

14- Zayıflatır: Sakız kabağı hem lezzetli hem de oldukça düşük kalorilidir. (4) Vücuda doygunluk hissi sağlayan diyet lifi ve önemli oranda su ve diğer besinleri sağlar. Bu sayede yemekler arası yapılan atıştırmaları önleyebilir ve zayıflamanıza büyük yardımı dokunabilir.


Sakız Kabağının Yan Etkileri / Zararları

Sakız kabağı cucurbitacin denen toksik özellikleri de bulunan bir bileşik içerir. Bu bileşik bal kabağı, salatalık vb. gibi bütün kabakgillerde bulunmaktadır. Bu madde kimyasal bir steroid olup bitkiye acı tadını verir. Aşırı miktarlarda tüketilmesi genel sağlık için zararlıdır, sık sık tüketilmesinde sakınca yoktur ancak tüketirken sadece sakız kabağına dayanan bir diyet önerilmez.

Sakız Kabağı Besin Değerleri

Kabak1 Kase Dilimlenmiş, 124 Gram Kabuklu
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori19.8%1
Yağ Kaynaklı Kalori1.9
Toplam Yağ0.2 g%0
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum12.4 mg%1
Toplam Karbonhidrat4.2 g%1
Diyet Lifi1.4 g%5
Şeker2.1 g
Protein1.5 g%3
C Vitamini21.1 mg%35
B6 Vitamini36.0 mcg%14
Riboflavin (B2)0.2 mg%10
Folat (B9)36.0 mcg%9
Potasyum325 mg%9
Manganez0.2 mg%11

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
  • (1) http://www.gencziraat.com/bahce-bitkileri/kabak-yetistiriciligi.html
  • (2) http://ajcn.nutrition.org/content/69/1/30.short
  • (3) http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf0520591
  • (4) https://link.springer.com/article/10.1007/BF01192866

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 5 Ortalama Puan: 4.4]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.