Rapini

Taze rapini sebzesi...

Rapini Nedir? Neye İyi Gelir?

Bilimsel adı Brassica rabe olan rapini sebzesi şalgam ve brokoli ile yakın akrabadır; uzun sapları, brokoliye çok benzeyen yeşil çiçekleri ve geniş yaprakları bulunur. Aynı brokoli gibi sapları, yaprakları ve çiçekleri tüketilebilir. Sebze, Çin ve İtalya’da yüzyıllardır popülerdir ve oldukça sevilir. Dünya mutfağına ise yakın zamanlarda girmiştir.

Rapini; A, B, C ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko açısından zengindir. Detaylı besin değerlerine aşağıdaki besin değerleri tablosundan ulaşabilirsiniz.

Sebzenin lezzeti hafifçe acıdır ve özellikle İtalya’da genellikle makarnalarda kullanılır. Ayrıca ızgara yapılarak, zeytin yağı ve sarımsakla servis edilmesi oldukça yaygındır. (1) Lezzetinin dışında bu yeşil yapraklı sebzenin nadir bulunan bir besin profili vardır ve sağlığa çeşitli faydaları bulunur. Sağlıklı besinler tüketmek isteyen kişiler için iyi bir seçenektir. (2)

Rapininin Faydaları Nedir?

1-Kanserle Savaşan Fitokimyasallar İçerir: Sebzede indole-3-carbonol (I3C) adı verilen güçlü antikanser özellikleri olan fitokimyasallar bulunur. (3) Bu madde serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarını önler, hem erkek hem de kadınlarda sağlıklı hormonal dengenin korunmasına destek olur ve hatta vücuttaki mantar enfeksiyonlarını azaltır. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre I3C açısından zengin besinler antibiyotik direnci olan Candida albican’lara karşı etkili olmaktadır. (4)

2- Kemiklerin Güçlü Kalmasına Yardımcı Olur: K vitamini açısından zengin olduğu için kemikleri güçlendirici özellikler gösterir. Yarım kase rapini 169 mikrogram K1 vitamini içerir ve bu miktar günlük ihtiyaç için yeterlidir. 72327 hemşirenin katıldığı bir bilimsel araştırmaya göre günde 109 mcg K1 vitamini tüketen kişilerde 10 yıllık sürede kalça kırığı görülme riski önemli oranda düşmüştür. (5)

3- Kalp Hastalığı Riskini Düşürür: Rapini folat ve C vitamini gibi güçlü anti-enflamatuar besinler içerir. Bu iki besin koroner kalp rahatsızlıklarına sebep olan homosisteini azaltır.

4- Detoks ve İyileştirici Etkileri Vardır: Rapini içerisinde sülfür bulunan çok sayıda turpgiller ailesi sebzelerinden biridir. Sülfürde, metil sülfonil metan denen ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan belirli bir bileşik bulunur. Bu madde ayrıca artrit hastalarında iltihaplanmaları azaltır.

5- İnsülin Hassasiyetini Artırır: Rapinide önemli miktarda lif bulunur ve bu lif çözünebilir liftir. Çözünebilir lif sindirim yolunda besinlerin geçiş ve sindirilme zamanını artırır ve çözünerek jelimsi bir maddeye dönüşür. (6) Bu madde kan kolesterolünü ve glukoz seviyelerini düşürür. Rapininin, makarna gibi karbonhidrat açısından zengin bir yemekle beraber tüketilmesi insülin ihtiyacını azaltır ve etkinliğini artırır. Hem hiperglisemi hem de hipoglisemi önlenebilir.

6- Vücudu Astım ve Alerjilerden Korur: Düzenli olarak rapini tüketmek astım ve çok sayıda diğer alerjiye karşı korunmanıza yardımcı olur. Sebze vücudun optimal sağlığının korunması için ihtiyacı olan bütün besinleri içerir.

7- Hamilelikte Faydalıdır: Taze rapini folik asit açısından zengindir. 100 gramında 83 mg folik asit bulunur. Folat, DNA sentezi ve hücre bölünmesinde anahtar roldedir. Hamilelik boyunca bol miktarda folik asit içeren besinlerin tüketilmesi doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

8- Düşük Kalorilidir, Besin Değeri Yüksektir: Sebzenin 100 gramı sadece 28 kalori içerir. İçerisinde bol miktarda folat, K vitamini, A vitamini ve fitobesinler bulunur. Bu özellikleriyle sinir sistemi sağlığına da fayda sağlar. Beyinde nöronal hasarı önleyerek Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin rapini ve benzeri yeşil sebzeleri bol miktarlarda tüketmesi uzun süre sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır.


Rapini Besin Değerleri (7)

Rapini1 Porsiyon - 85 Gram - Pişmiş
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori28.1%1
Yağ Kaynaklı Kalori4.0
Toplam Yağ0.4 g%1
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum47.6 mg%2
Toplam Karbonhidrat2.9 g%1
Diyet Lifi2.4 g%10
Şeker0.5 g
Protein3.3 g%7
K Vitamini218 mcg%272
C Vitamini31.5 mg%52
A Vitamini3854 IU%77
Folat (Folik Asit)60.4 mcg%15
Niasin1.7 mg%9
Tiamin0.1 mg%10
E Vitamini2.2 mg%11
Manganez0.3 mg%16
Kalsiyum100 mg%10
Potasyum292 mg%8
Fosfor69.7 mg%7
Demir1.1 mg%6

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.