Pirinç Sirkesi

Pirinç sirkesi - sushi sirkesi

Pirinç sirkesi nedir?

Pirinç sirkesi; fermente olmuş pirinçten elde edilen, özellikle Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde popüler bir sirke türüdür. Ülkemizde internette ve büyük zincir marketlerde satışı vardır veya isterseniz evde kendi pirinç sirkenizi hazırlayabilirsiniz; kendi sirkenizi hazırlamak istiyorsanız internette biraz araştırma yapmanız yeterli olabilir.

Lezzet olarak Avrupa ve Asya sirkeleri arasında belirgin farklılıklar vardır. Özellikle Asya pirinç sirkeleri daha az asidiktir ve mutfak kullanımı daha yaygındır. Farklı pirinç sirkeleri siyah, beyaz veya kırmızı renkli olabilir. Bu sirke hem kahverengi hem de beyaz pirinçten aynı diğer sirkeler gibi üretilebilir. %100, iki kez fermente olmuş sirkede alkol bulunmaz, birinci fermentasyonda alkol, ikincisinde ise sirke elde edilir, sirkenin saflığı düştükçe içerisinde eser miktarda alkol bulunabilir. (1)

Birde sushi yapımında kullanılan sushi sirkesi adında bir ürün vardır. Sushi sirkesi aslında içerisine tuz, şeker ve diğer çeşniler eklenmiş pirinç sirkesidir ve sushi yapımında kullanılmaya hazırdır. (2)

İçerisindeki nadir kimyasal bileşimden dolayı çok farklı yemeklerde, tıbbi uygulamalarda ve hatta temizlik ürünlerinde kullanılır. Aktif bileşikler açısından zengin olması ve potansiyel sağlık faydaları sebebiyle sağlık diyetlerine eklemek için çok iyi bir tercihtir. Ayrıca pirinç sirkesi belirli yemek ve besinlerin doğal lezzetini ortaya çıkarmasıyla bilinir ve bu amaçla kullanımı vardır.


Pirinç sirkesinin faydaları

1- Sindirim Sağlığını İyileştirir: İçerisinde iyi miktarda asetik asit bulunur ve bu madde sindirim sağlığını ciddi oranda güçlendirebilir. (3) Bu sayede yenilen yemeklerden daha çok besin emilir, daha fazla kalsiyum, potasyum ve vitaminler sağlanabilir.

2- Antiseptik Özellikleri: Kahverengi pirinç sirkesi yaygın biçimde antiseptik ilaç yapımında kullanılır. Temas durumda zararlı bakterileri öldürür. Beyaz sirkeninde benzer etkileri vardır.

3- Karaciğeri Korur: İnsan karaciğeri üzerinde koruyucu etkileri vardır, özellikle kahverengi pirinçten yapılanı daha etkilidir. (4) Potansiyel karaciğer tümörleri başlangıcını önleyebilir.

4- Halsizliği Önler, Enerji Verir: Pirinç sirkesinde orta miktarda aminoasitler bulunur. İçerisindeki aminoasitler kanda laktik asit oluşumunu etkili biçimde önler; laktik asit sinirlilik ve halsizlik yapar. Pirinç sirkesini diyetinize ekleyerek gün boyu taze ve enerjik kalabilirsiniz.

5- Bağışıklığı Güçlendirir: En etkili olduğu alanlardan biri bağışıklığı güçlendirmedir. İçerisinde temel aminoasitler bulunur ve optimum sağlığa ulaşmanıza yardım eder. Serbest radikal hasarına karşı savaşır.

6- Kalbe İyi Gelir: Pirinç sirkesi vücutta lipid peroksidasyonunu, yani yağların yükseltgenerek bozulmasını önler. Bu sayede kan damarları duvarında kolesterol birikimi önlenir. Uzun vadede birkaç kaşık sirke kalbe harika faydalar sağlar.

7- Kilo Kontrolüne ve Hızlı Zayıflamaya Yardımcı Olur: Eğer zayıflamak birinci önceliğinizse yemeklerle beraber pirinç sirkesi tüketmek çok faydalı olabilir. Araştırmalara göre aşırı kilolardan hızlıca kurtulunmasını kolaylaştırır. (5) Aslında Japonya’da asırlardır zayıflamak için kullanılmaktadır. Özellikle kahverengi pirinçten yapılan sirke daha etkilidir.

8- Cildin Parlaklığını Artırır, Cilt Bakımında Kullanılabilir: Çok sayıda kişi farkında değildir ancak pirinç sirkesi cilde de faydalıdır. Bu amaçla kullanılan bir karışım vardır. Bir şişede pirinç sirkesi, saf su ve çay ağacı yağı karıştırılır ve iyice çalkalanır. Sirkenin altı katı oranında su kullanılmalıdır. Sivilcelerden etkilenmiş yüze uygulandığında oldukça etkili olur. Yüzde kuruması beklenerek su ile yıkanabilir. Yüz dışında vücudun diğer kısımlarında da kullanılabilir. Büzücü etkileri sebebiyle cildi sıkılaştırır, iltihaplanmaları rahatlatır ve cildin parlaklığını artırır.


Pirinç sirkesinin kullanımları – Nasıl tüketilir?

Pirinç sirkesi aynı diğer sirkeler gibi yemeklere biraz ekşilik eklenmek istendiğinde ve diğer alanlarda kullanılabilir, ayrıca sushide temel malzemelerdendir. Asya’da turşu yapımında kullanılır. Ülkemizde en yaygın kullanılan sirkeler olan üzüm ve elma sirkesinin yerine bütün kullanım alanlarında tercih edilebilir.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.