Pikan Cevizi

Pikan cevizleri...

Pikan Cevizi Nedir? Pikan cevizi neye iyi gelir?

Pikan cevizi ve ağacı...
Pikan cevizleri ağaçtayken sert kabuklarının üzeri normal cevizlerinkine benzer bir kılıfla kaplıdır. Cevizler olgunlaşınca kılıf açılır ve cevizler yere dökülür.

Pikan, aynı ülkemizin yerlisi olan cevizlere benzeyen kahverengi bir kabuklu meyvedir. Diğer kuruyemişlerle kıyaslandığında tatlı ve yağlı bir lezzeti vardır ve en çok yağ içeren kuruyemiştir. Ülkemizde çok popüler değildir, genellikle ithal edilir ancak Antalya ve Adana bölgelerinde yetiştirilmekte ve fidanı satılmaktadır. Hristiyan ülkelerde iyi bilinir, Şükran ve Noel günlerinde pikan cevizli kek tüketmek bir gelenektir.

Ağacının bilimsel adı Carya illinoinensis olup, ağaç Amerika ve Meksika’nın yerlisidir. Teksas eyaletinin sembol ağacıdır ve Amerikan yerlileri tarafından tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Pikan cevizi ağacı 44 metreye kadar boylanabilir, ilkbaharda çiçek açar. Kalorisi yüksek bir ağaçtır, fırınlarda ve mangal kömürü olarak kullanımı vardır. (1) Ayrıca mobilya yapımında kullanışlıdır.


Pikan cevizi tüketmek, yüksek kolesterol riskini düşürür, hipertansiyona iyi gelir, diyabet, safra taşı ve kanserin önlenmesine yardımcı olur. Zayıflama ve kilo kontrolünü kolaylaştıran antioksidan özellikleri vardır. Hayati organları siklofosfamidin zararlı etkilerinden koruyabilir. Kuruyemişin sağlığa diğer ve detaylı faydaları, zararları ve besin değerleri için yazımızın sonraki bölümlerini okuyabilirsiniz.

Pikan Cevizinin Faydaları

1- Antioksidan Seviyelerini Yükseltir: Çoğu kişi için düşük yağlı diyetler her zaman daha sağlıklıdır. Ancak pikan cevizinin neredeyse %70’i sağlıklı yağlardan oluşur. Bu yağlar vücutta antioksidanların üretilmesinde rol alır ve sağlığınızda önemli etkiler yapabilir. Ceviz ayrıca antioksidanlar açısından zengindir. İçerisinde fenoller, proantosiyoninler, tanenler, flavonoidler ve fenolik asitler bulunur.

2- Zayıflatabilir, Kilo Kontrolünü Kolaylaştırır: Sağlıklı yağlar açısından zengin bir besin olmasının yanı sıra küçük bir miktarı zayıflamaya çalışan kişiler için çok önemli olan günlük manganez ihtiyacının yarısını karşılayabilir. Manganez diğer besinlerle bir araya gelince hem kadın hem de erkeklerde obezitenin önlenmesinde faydalıdır.

3- Oksidatif Stresi Düşürür: Yüksek miktarda antioksidan içermesi sebebiyle, çevresel ve besinler kaynaklı ortaya çıkan oksidatif hasarın azaltılmasında etkilidir. Oksidatif stres kalp rahatsızlıklarına ve diğer çok sayıda hastalığa sebep olabilir.

Araştırmalara göre pikan cevizi tükettikten sonraki 24 saat içerisinde kandaki antioksidan miktarı artar ve etkileri uzun sürelidir.

4- Kalp Hastalıklarının Tedavisine Yardımcı Olabilir, Kolesterol Seviyelerini Düşürür: Pikan cevizi kan dolaşımındaki lipidlerin oksidasyonunu önleyen tokoferol ve flavan-3-ol monomerleri içerir ve kalbi korur. Araştırmalara göre pikan cevizi tüketmek LDL oksidasyonunu azaltır ve yemek sonrası antioksidan koruma mekanizmalarını güçlendirir. (2)

5- Ruhsal Durum Dengesizliklerini Azaltır: İçerdiği manganez, bakır ve tiamin gibi besinler beynin sağlıklı çalışması için gereklidir. Tiamin, alkoliklerde görülen Wenicke-korsakoff sendromu hastalarına ilaç olarak verilir. Bakır ve manganez ise beyinde serbest radikal hasarını önler ve Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkları uzak tutar. (3)

6- Kabızlığı Önleyebilir, Zararlarını Azaltır: Pikan cevizi lif içermesiyle sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketlerini uyarır. Kalın bağırsağın performansını artırarak, mide-bağırsak sisteminin daha iyi temizlenmesini sağlar. Kabızlığı önleyebilir, kolit, kolon kanseri ve hemoroid riskini düşürür.

7- Cilt Hasarını Önlemek İçin Kullanılabilir: Çoğu kuruyemiş gibi pikan cevizi de sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için gerekli olan çinko, E vitamini, folik asit ve fosfor açısından zengindir. Cildin dış görünüşü, içeriden nasıl beslendiğiyle ilgilidir. Vücuttaki zehirli maddeler cilt üzerinde leke, hissizlik ve aşırı yağlanma gibi sorunlara yol açabilir. Pikan cevizi içerdiği besinlerle cildi besler, korur ve toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar cilde zarar veren serbest radikalleri etkisizleştirebilir ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olabilir. Pikan cevizi tüketmek ciltteki kırışıklık, leke ve renk farklılıklarını azaltabilir.

8- Diyabet Kontrolünde Faydalıdır: Özellikle tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesinde faydalıdır. (4) Diyabet sorunları kardiovasküler düzensizlik riskini artırır; bu yüzden sağlıklı bir diyetle gerekli besinleri almak önemlidir. Pikan cevizi tüketimi sadece diyabet sorunu olanlara değil, hastalığın önlenmesi için herkese önerilir. (5)

9- Tansiyonu Düzenler: Pikanda bol miktarda kalbi koruyan ve hipertansiyon riskini düşüren protein, E vitamini ve antioksidanlar bulunur. (6) Yüksek tansiyon yakından izlenmezse kalp krizi ve felç gibi hastalıkların arkasındaki sebeplerden biri olabilir.

10- Safra Taşını Önler: Bu cevizin tüketilmesi safra taşı riskini düşürür. Kuruyemiş tüketiminin safra taşı üzerindeki etkilerini inceleyen bir araştırmaya göre, pikan cevizi tüketimi erkeklerde safra taşı riskini düşürmektedir. (7)

11- Bağışıklığı Güçlendirir, İltihaplanmaları Önler: Manganez serbest radikal hasarını önleyip vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan koruyabilir. Ayrıca cevizde bulunan magnezyum çok sayıda antienflamatuar fayda sağlar. Arterlerdeki iltihaplanmaları azaltır ve artrit, kalp hastalıkları, ateroskleroz ve çok sayıda diğer hastalık riskini düşürür.

12- Menstruasyonu Kolaylaştırır: Kadınların pikan cevizi tüketmesi menstrual ağrı ve ruhsal değişiklikler gibi semptomların görülmesini azaltabilir. (8)

13- Kemik Sağlığını Artırır: Fosfor ve kalsiyum kemik sağlığının korunmasında önemlidir. Kemiklerimizin %35’i organik, %65’i ise inorganik maddelerden oluşur. Pikan cevizinde kemiklerin yapısında bulunan çok sayıda besin yer alır. Pikan cevizi özellikle fosfor almak için harika bir seçenektir. Özellikle kadınlarda kemik erimesinin önlenmesinde faydalı olabilir.

14- Saç Bakımında Faydalıdır: Pikan cevizinin erkeklerde desen kelliğin tedavisinde kullanımı yaygındır. L-arginine çoğu kuruyemişte bulunan ve vücut genelinde kan dolaşımını artıran bir aminoasittir ve saç köklerini güçlendirir. Ayrıca içerdiği demir kansızlığı ve saç dökülmesini önleyebilir.

Pikan Cevizinin Yan Etkileri / Zararları

Araştırmalara göre pikan cevizinin tüketilmesi çoğu kişi için güvenlidir ve herhangi bir yan etki görülmez. Ancak bazı kişiler pikan cevizindeki maddelere karşı hassas olabilir ve alerjik reaksiyonlar görülebilir. Pikan cevizine alerjisi olan kişilerde histamin salınımı sebebiyle:

  • Kurdeşen
  • Kusma
  • Boğaz ve dilin şişmesi
  • Nefes alma zorluğu
  • Baş dönmesi görülebilir.

Pikan Cevizinin Besin Değerleri (9)

Pikan Cevizi100 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori691%35
Yağ Kaynaklı Kalori602
Toplam Yağ72.0 g%111
Doymuş Yağ6.2 g%31
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum0.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat14.0 g%5
Diyet Lifi9.6 g%38
Şeker4.0 g
Protein9.2 g%18
Tiamin0.7 mg%44
B6 Vitamini0.2 mg%10
Pantotenik Asit0.9 mg%9
Riboflavin0.1 mg%8
K Vitamini3.5 mcg%4
E Vitamini1.4 mg%7
Fosfor277 mg%28
Bakır1.2 mg%60
Magnezyum121 mg%30
Çinko4.5 mg%30
Manganez4.5 mg%225
Kalsiyum70.0 mg%7
Demir2.5 mg%14
Potasyum410 mg%12
Selenyum3.8 mcg%5

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.