Pelesenk Yağı (Gül Ağacı Yağı)

Pelesenk yağı (Gül ağacı yağı)

Pelesenk Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Pelesenk ağacı (gül ağacı) Brezilya’da bolca yetişen, dekorasyon amaçlı ve mobilya, enstrüman ve yemek çubuğu yapımında kullanılan ünlü bir ağaçtır. Ancak bu ağaç imalatta kullanılan bir materyalden fazlasıdır. Ağacın gövdesindeki reçineden güzel kokulu pelesenk yağı veya diğer adıyla gül ağacı yağı elde edilir.

Pelesenk ağacı (gül ağacı) bilimsel adı Dalbergia nigra olan her mevsim yeşil kalan Güney Amerika’da yetişen bir ağaçtır. Ağacın Hint kıtasında yetişen farklı türleri de bulunur. 30 metreye kadar uzayabilir, gövde çapı 2 metreyi bulabilir. Güney Amerika’daki çoğu pelesenk ağacı ormanı, kerestesine olan yüksek talep nedeniyle kesilmiş olsa da yeni kanunlara göre kesilen her ağacın yerine yenisi dikmek şart koşulmuştur.

Pelesenk yağı ılık, baharatımsı, odunsu, çiçeğe çalan ve canlandırıcı bir aromaya sahiptir. (1) Bu özellikleri sebebiyle parfümeri ve sabun yapımında özellikle tercih edilir. Yağın ağrı kesici, antidepresan, dezenfektan, afrodizyak, antibakteriyel ve uyarıcı özellikleri vardır.

Pelesenk Yağının Faydaları

1- Depresyonu Rahatlatır: Pelesenk yağı depresyonu dakikalar içinde geçirip yüzünüzde bir gülümseme oluşturabilir. Hafif, tatlı, baharatımsı ve çiçeksi aromasıyla, aromaterapi uzmanları tarafından çok sık tercih edilir. Ruhsal durumu iyileştirip daha pozitif bir bakış açısı kazanılmasına yardımcı olur. Akademik, profesyonel veya ilişkiler anlamında zor günler geçiren kişiler için faydalı olabilir.

2- Ağrı Kesicidir: Çok güçlü bir ağrı kesici olmasa bile hafif ağrı kesici özellikleri vardır. Baş ağrısı, diş ağrısı, kas ve eklem ağrısında rahatlama sağlar. Özellikle soğuk algınlığı, grip, kabakulak ve kızamık gibi durumlarda etkili olabilir.

3- Antiseptiktir (Dezenfektan): Basit kesik, sıyrık ve böcek ısırıklarında doktora koşmadan önce bu yağı kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa yağı emdirerek etkilenmiş alana uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem enfeksiyonlardan korunulur hem de iyileşme süreci hızlanır.

4- Doğal Bir Deodorandır: Özel kokusuyla ideal bir deodoran olarak kullanılabilir. Kötü kokuyu yok eder ve tazelenme hissi yaratır. Kullanıldığı ortamda bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

5- Afrodizyaktır, Libidoyu Artırır: Pelesenk yağının bu amaçla kullanılması oldukça yaygındır. Bu ağaçtan elde edilen yağ cinsel istek artırmada etkili olup, her iki cinsin de libidosunu artırabilir. Aşırı iş yükü, profesyonel stres, üzüntü ve kirlilik gibi sebeplerle cinsel istekte gözlenen düşüşler bu yağ kullanılarak tedavi edilebilir. Libido kaybı metropol bölgelerde giderek artan bir problemdir. Kullanan kişilerden alınan geri dönüşler pelesenk yağının bu konuda etkili olduğu yönündedir.

6- Hafızayı ve Bilişsel Faaliyetleri Güçlendirir: Beyin aktivitesinin rahat, işlevsel ve keskin olarak korunmasına yardımcı olur, aynı zamanda baş ağrılarını azaltır. Hafızayı güçlendirir ve nevrozlu düzensizliklere karşı kişiyi korur.

Bilişsel fonksiyonlar çok sayıda faaliyetin gerçekleştirilmesi için önemlidir ve sağlık için kritiktir. Pelesenk yağı beyni güçlendirerek daha iyi bilişsel fonksiyonlara yardımcı olur. Kullanım amaçları arasında hafıza ve konsantrasyonu artırmak da vardır. Ayrıca çeşitli nevrozlu hastalıkların tedavisinde etkili olabilir. Yatağa girmeden önce bu yağ ile şakaklara masaj yapılması huzurlu bir uykuya yardımcı olacaktır.

7- Böcek Öldürücü Özellikleri Vardır: Sivrisinek, çeşitli bitler, tahta kurusu, karınca ve pirelere karşı etkili olur. Buhar cihazlarında, spreylerde, oda kokularında ve yer temizleme ürünlerinde kullanılabilir. Cilde uygulandığında sivri sinekleri uzak tutar.

8- Uyarıcıdır, Metabolizmayı Hızlandırır: Vücudu, organ sistemlerini ve metabolik fonksiyonları uyarır. Hormon salgılanımını, ruhsal durumu, enzim salgılanmasını, asit ve safra üretimini, kan dolaşımını, sindirimi ve diğer temel fonksiyonları iyileştirir.

9- Kanserli Hücreleri Öldürür: Cilt kanseri en tehlikeli kanserlerden biridir ve tedavileri hala araştırılmaya devam etmektedir. Pelesenk yağının cilt kanserine etkileri hakkında yapılan bir araştırmaya göre; bu yağ sağlıklı hücrelerin yenilenmesine ve kanserli hücrelerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Ancak yağın cilt kanserini tamamen önlemeye yetip yetmeyeceği hala araştırılmaktadır.

10- Cilt Bakımında Etkilidir: Bazı esans yağlar ciltteki ölü hücreleri temizleme ve canlı ve yumuşak bir cilt elde etmede etkili olur. Pelesenk yağı diğer yağlardan biraz daha fazlasını yapma potansiyeline sahiptir. Popüler bir ölü hücre temizleme yağıdır ve yüzdeki dokulara doğal ve sağlıklı bir parlaklık verir. Yaşlanmayı geciktirir ve erken yaşlanma belirtilerini giderebilir. Kullanırken bazı önlemleri almak etkilerini iki katına çıkarabilir. Güzellik uzmanları yağın kullanmadan önce biraz sulandırılmasını veya başka bir taşıyıcı yağ ile beraber kullanılmasını önerir. Basit olarak cilt ve boyuna düzenli olarak pelesenk yağı ile masaj yapılması, kırışıklık ve yaşlanma çizgilerinin azaltılmasında etkili olur.

11- Diğer Faydaları: Cildin yenilenmesini hızlandırır, cilde sağlık ve gençlik katar. Mide bulantısı, kusma, öksürük, soğuk algınlığı, stres, kırışıklık, cilt hastalıkları ve akne tedavisinde etkili olabilir.

Uyum Sağladığı Yağlar: Portakal, bergamot, neroli, misket limonu, limon, lavanta, yasemin ve gül yağı ile iyi uyum sağlar. (2)


Pelesenk Yağının Yan Etkileri / Zararları

Pelesenk yağı düzgün bir biçimde seyreltildiği ve kontrollü kullanıldığı taktirde oldukça faydalı olabilir. Bu yağ toksik değildir, tahrişe sebep olmaz ve hassasiyeti artırıcı özellikleri yoktur. Ancak yine de kullanmadan önce cildinize uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek gerekebilir.

Yağın bilinen yan etkileri yoktur. Güvenli olarak kabul edilmesine rağmen; çocuklar, hamile kadınlar ve emziren anneler bu yağı doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Seyreltilmemiş pelesenk yağı çok küçük çocuklara önerilmez. Hassas cildi olan kişiler dikkatli kullanmalıdır. Kızarıklık  ve alerji belirtileri görüldüğü taktirde doktorunuza danışmanız önerilir.

Pelesenk (Gül Ağacı) Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanımları

Pelesenk yağının çekici kokusu parfüm endüstrisinde kendine yer edinmesini sağlamıştır ancak tedavi edici özellikleri kokusu kadar iyi bilinmez. Aromaterapistler yağı mutluluk ve güç düşüncelerine destek olması sebebiyle depresyon tedavisinde kullanır. Ayrıca zihni sakinleştirir ve dengeli hormon salınımını sağlar. Afrodizyak etkileriyle libidoyu artırır, stresin ve zihinsel yükün boşaltılmasını kolaylaştırır. (3) Bütün bu bahsettiklerimiz ve yukarıda yer verilen faydaları için aşağıdaki gibi kullanılabilir:

  • Vaporizatör aracılığıyla kullanılabilir.
  • Taşıyıcı bir yağ kullanılarak seyreltilip birkaç damla olarak cilde veya cilt üzerinde iyileşmesi istenen bölgelere uygulanabilir. Seyreltmeden yüz üzerinde kullanılması önerilmez. Masaj yağı olarak kullanılabilir.
  • Banyo suyuna eklenebilir. Duşta en az üç dakika kaldıktan sonra suyu kapatıp elinize damlattığınız 7-8 damla yağı vücudunuza uygulayabilirsiniz. Yağ hızlıca nüfuz eder ve rahatsızlık vermez.
  • Anti-aging etkilerinden faydalanmak için en sevdiğiniz krem veya losyon ile karıştırıp düzenli olarak kullanabilirsiniz.
  • Oda spreyinin içine ekleyerek rahatlatıcı etkileri ve güzel kokusu sebebiyle oda parfümü olarak kullanılabilir.

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 8 Ortalama Puan: 5]

Pelesenk Yağı (Gül Ağacı Yağı)” hakkında 1 yorum var.

  1. Pelsenk yağı ile ilgili bilgiler var ama nasıl ne şekilde uygulanabilir bilgiler eksik bireysel karışımları yapıcaz diyelim nasıl uygulayacagiz bilgi yok örnek pelsenk alabalık ve zeytin yağı karışımı ile ilgili muhteşem bir ağrı kesici olduğu uygulamada ispatladı öksürük kaşıntı parfüm afrodizyak diye bilgi var ama ne kadar nasıl uygulanır bilgi yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.