Papatya Çayı

Tahta masada papatyalar ve papatya çayı...
Ön Bilgi
 • En bilinen papatya türleri: Roma papatyası, Alman papatyası ve mayıs papatyasıdır.
 • Papatya tıbbı kullanımlarıyla özellikle Eski Mısır, Yunan ve Roma Medeniyetlerinde ön plana çıkmıştır. Günümüzde papatya yaygın şekilde, bir ilaç alternatifi olarak değil, ilaç tedavisine destek olarak veya daha sağlıklı olmak için tüketilir.
 • Sağlığı ve iyiliği artırmak için yıllardır tüketilmektedir.
 • En yaygın kullanım şekilleri sırasıyla; papatya çayı,  papatya yağı ve kapsülleridir.

Papatya Nedir? Papatya Çayı ve Yağı Neye İyi Gelir?

Papatyagiller ailesine adını veren papatya çoğu insan tarafından iyi bilinen ve potansiyeli olan bir bitkidir. Ana vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın bir bölümüdür. Bizim ülkemizde doğada gördüğümüz cins genellikle Matricaria recutita L. botanik adıyla bilinen mayıs papatyasıdır. (1) Roma papatyası bahçelerde gözetim altında yetiştirilirken, Alman papatyası ve mayıs papatyaları vahşi doğada kendiliğinden yetişir.

Bu bitkinin kurutulmuş çiçekleri çeşitli formlarda sağlık ve iyilik amacıyla tüketilir. Bitkinin çok çeşidi olduğu için dünyanın bir bölgesindeki papatya çayıyla, Türkiye’deki papatya çayı aynı olmayabilir ancak içerdiği temel bileşenler ve etkileri oldukça benzerdir. Araştırmalara göre bitki, çayını düzenli içenler üzerinde faydalı bileşikler ve besin değeri olarak önemli faydalar sağlar. (2)


Papatya Çayı ve Yağının Faydaları

Günlük doğal olarak kafeinsiz papatya çayınızı içmek size bir dizi sağlık faydası sunabilir.

1- Cilt Bakımına Faydalıdır: Antienflamatuar ve antioksidan doğası sayesinde sadece çay olarak tüketilmez. Bölgesel olarak uygulandığında ciltteki tahrişlere, akne, sedef ve egzama gibi hastalıklara iyi gelir. Her türlü kullanımda cilt üzerindeki leke ve kırışıklıkları önemli ölçüde azaltır. (3) Oksidatif stresi azaltıp bağışıklık sistemini güçlendirerek cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine fayda sağlar.

2- Spazm ve İltihaplanmaları Azaltır: Papatya güçlü etkileriyle mide ve bağırsak spazm ve ağrılarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Düzenli olarak çayını içmek irritabl bağırsak sendromu (İBS), mide bulantısı, kas spazmı, mide gribi (mide üşütmesi) ve mide ve bağırsak iltihabından korunmanızı sağlar, ishal ve gaz sorunlarına iyi gelir.

3- Adet Sancısını Dindirir: Bu rahatlatıcı çay antienflamatuar etkileri sayesinde; kramp, anksiyete, uykusuzluk, ruhsal durum sorunları gibi adet semptomları yaşayan kadınlar arasında popüler bir seçimdir. (4)

4- Uykusuzluğa İyi Gelir, Daha Kaliteli Uyku Sağlar: Papatya çayı özellikle uyku apnesi ve huzursuz uyku şikayeti olanlara yardımcı olabilir. (5) Bir bardak papatya çayı içmek daha hızlı uykuya dalmanıza (6) ve sabahları daha dinç uyanmanıza yardımcı olur. Doğum sonrasında kadınlara daha iyi uyku için önerilebilir. Ayrıca düzenli uyku Alzheimer riskini düşürür. (7)

5- Stres ve Anksiyeteyi Azaltır: Papatya çayının en popüler kullanımlarından biri stres ve anksiyeteye karşıdır. Uzun bir iş gününden sonra bu içeceğin rahatlatıcı doğası vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyesini artırabilir. (7) Ayrıca zihninizin temposunu yavaşlatarak anksiyetenin klasik semptomlarını ortadan kaldırırken, migren ve baş ağrısına karşı da hızlı rahatlama sağlayabilir. Günde 1-2 bardak papatya çayı kronik strese karşı önemli faydalar sağlayabilir.

6- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: İçerdiği fenolik bileşikler bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve enfeksiyonları uzak tutar. (8) Ayrıca bünyesinde bulunan diğer maddelerle soğuk algınlığı, grip ve sinüs tıkanıklığına iyi gelir.

7- Mide Sorunlarını Tedavi Eder: Mide rahatsızlığı, şişkinlik ve bağırsak sorunlarınız varsa papatya çayı önemli faydalar sağlayabilir. Mide ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak, gaz sıkışmalarını azaltır, ülser ve spazmları tedavi eder.

8- Alerjik Reaksiyonları Azaltır: Papatya çayı vücuda giren alerjenlere bağışıklık sisteminin cevabını düzenlemede yardımcı olabilir. (9) Antihistamin rolü üstlenerek vücutta görülen alerjik reaksiyonları hafifletebilir.

9- Kanseri Önler: Apigenin antioksidanıyla (10) papatya çeşitli kanserli hücrelerle savaşır. Bunların arasında öne çıkanlar arasında; göğüs, sindirim yolu, cilt, prostat ve rahim kanseri bulunur. Ayrıca tiroid kanseri gelişimini de önler. (11)

10- Diyabeti Kontrol Eder: Araştırmalara göre papatya çayı diyabet rahatsızlığı olan insanlar için kullanışlı olabilir. Kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardım ederek ve kandaki insülin seviyesini düzenleyerek (12), içerdiği güçlü organik kimyasallarla kan şekerindeki ani düşüş ve yükselişleri önler.

11- Kemik Erimesini (Osteoporosis) Önler: Papatya özleri osteoblast aktivitesini tetikler, osteoblastlar kemik hücresi oluşturan hücrelerdir. (13) Bu sayede kemik yoğunluğunu artırarak kemik erimesinden korunmanızı sağlar.

12- Saç Bakımına ve Sağlığına İyi Gelir: Bir çok önemli faydalarının yanı sıra papatya çayı kullanan çok sayıda kişi, papatyanın saçların görünümünü ve gücünü artırdığını öne sürmektedir. Antienflamatuar bileşikler kafa derisini korurken, içerdiği daha güçlü kimyasallarla saç tellerini güçlendirip, kepeği önleyebilir ve genel olarak saçlarınıza daha iyi ipeksi bir görünüm verir.

13- Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelir: Ağız enfeksiyonlarına ve diş taşına karşı etkilidir. Diş ve diş eti sağlığına iyi gelir. Ayrıca antienflamatuar etkileriyle diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

14- Basuru (Hemoroid) Tedavi Eder: Rahatlatıcı etkilerinin yanı sıra basur (mayasıl) ve ağrıların tedavi edilmesine yardımcı olur.

Papatya Çayının Yan Etkileri / Zararları

Bazı kullanıcılar için papatya çayını her gün içmek zararlı olabilir. Bu yüzden bu çayı diyetinize eklemeden önce önemli yan etkilerinden haberdar olmalısınız.

 • Alerji: Papatyaya karşı alerjiniz olabilir. Bu sebeple papatya özellikle bölgesel uygulamalarda semptomları daha da kötüleştirebilir. (14) Dermatid (deri iltihabı), bahar nezlesi ve kurdeşen sorunları olanlara bu çayı tüketmeye başlamadan önce doktorlarına danışmaları önerilir.
 • Varfarin veya benzeri kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız papatya çayı kullanmamanız daha iyi olabilir veya gözetim altında dikkatli olarak kullanmalısınız.
 • Düşük: Düşük riskini yükselttiği için hamile kadınlara dikkatli olmaları önerilir.
 • Uyuşukluk: Bu çayın aşırı tüketiminin yatıştırıcı etkileri olabilir. Kusma ve mide bulantısına sebep olabilir.
 • Göz Tahrişi: Papatya içeren kozmetiklerin bölgesel kullanımı, temas sonrası konjonktivit veya gözde kızarıklık yapabilir. (9)
 • Polen Zehirlenmesi: Papatyada bazen diğer bitkilerden gelen polenler bulunur. Bu durum çocukların bağışıklık sistemini zorlayabilir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği
 • 1 bardak sıcak su
 • Tercihe bağlı olarak 1 çay kaşığı bal

Hazırlama: Çiçekleri sıcak suya ekleyin ve karıştırın. 3-4 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzün ve servis edin. İsteğe bağlı olarak lezzet katmak için bal ekleyebilirsiniz.

Papatya Besin Değerleri

Papatya Çayı1 Gram-Kurutulmuş
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori2.4
Yağ Kaynaklı Kalori0
Toplam Yağ0.0 g%0
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ0.0 g%0
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum2.4 mg%0
Toplam Karbonhidrat0.5 g
Diyet Lifi0.0 g%0
Şeker0 g
Protein0 g
Tiamin0.0 mg%2
A Vitamini47.4 IU%1
Folat2.4 mcg%1
Manganez0.1 mg%5
Bakır0.0 mg%2
Potasyum21.3 mg%1

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • (1) http://www.nazimtanrikulu.com/?&Bid=795167
 • (2) http://phcogrev.com/article.asp?issn=0973-7847;year=2011;volume=5;issue=9;spage=82;epage=95;aulast=Singh
 • (3) http://link.springer.com/article/10.1007/s00403-009-1001-3
 • (4) https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031.php
 • (5) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/j.1552-4604.1973.tb00202.x/abstract
 • (6) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jan.12836
 • (7) http://www.pnas.org/content/115/17/4483
 • (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
 • (9) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1529-8019.2003.01626.x/full
 • (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874462/
 • (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842380
 • (12) http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf8014365
 • (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
 • (14) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/009167497390050X

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.