Muz

Muzun faydaları nelerdir?

Muz Nedir? Muz Neye İyi Gelir?

Muzun dünyadaki en popüler yiyeceklerden biri olmasının bir çok sebebi vardır. Doğal olarak mükemmel porsiyon miktarları vardır, yemesi kolaydır, doğal olarak korunan bir meyvedir ve türevlerine göre oldukça ekonomiktir. Taze ve kremsi olan muzlar diğer birçok meyve ile harika uyum sağlar, hızlı öğünler için vazgeçilmezdir. Muzun bilimsel adı Musa acuminata’dır. Meyve genellikle olgunken sade haliyle tüketilir ve meyve salatalarında, tatlılarda, meyve sularında ve kahvaltılık gevrek ile birlikte tüketimi de yaygındır. Bu gün 100’den fazla ülkede muz yetiştirilmektedir ve ağacı ayrıca dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır.


Muz yüzyıllardır tıbbi olarak midenin rahatlatılmasında ve mide ekşimesinin azaltılmasında, stresi azaltmada, PMS semptomlarının hafifletilmesinde, siğillerin iyileştirilmesinde ve beyin gücünü artırmada kullanılmıştır. Muz tüketmek istemeyen kişiler muzun faydalarını görmek için muz çayını tercih edebilir.

Muzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Muzun içerisinde bir çok iyi ve faydalı bileşik vardır. Sağlığı artıran flavonoidler, serbest radikalleri ortadan kaldıran poli-fenolik antioksidanlar olan; lutein, zeaksantin, beta ve alfa-karotenler bunlardan ilk göze çarpanlarıdır. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini de bulunur.

Sadece bir adet muz 467 mg potasyum içerir ve nabzı ve tansiyonu kontrol etmede faydalıdır. İlginç olarak yine bir muzda sadece 1 mg sodyum bulunur. İçindeki B6 vitamini günlük ihtiyacın %28’ini karşılar ve kansızlık ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

 • Tansiyon düşürür ve kalp sağlığına iyi gelir.
 • Günde 1 adet muz tüketen çocuklarda astıma yakalanma riski %34 azalır. (1)
 • Kabızlığı tedavi eder. (2)
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Normal yemeklerin yanında veya ara öğün olarak yenen günde 5-6 adet muz hızlı kilo almaya yardımcı olur.
 • Ülser tedavisine iyi gelir. (3)
 • Hemoroid (Basur) tedavisine iyi gelir.
 • Hafızaya ve ruh durumuna iyi gelir.

Muzun içerisinde bulunan lif sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Magnezyum kemikleri güçlendirir ve kalbi korur. Mangan antoksidan enzimlerin aktivasyonu için gereklidir. 1 adet muz kırmızı kan hücrelerinin üretiminin devamı için yeterli bakırı sağlar.

Not: Muzlar derin dondurucuda dondurulabilir ancak buzdolabına koyarsanız kabukları siyahlaşacaktır.


Muz Diyabet Hastaları İçin Güvenli midir?

Muz genel olarak sağlıklı meyveler kategorisindedir ancak içerdiği şeker oranı bazı insanlar, özellikle diyabet hastaları için can sıkıcı olabilir. Şeker hastaları kan şekeri seviyesini sürekli izlemek zorunda olduğu için tek tip bir besinden çok fazla yemek tehlikeli olabilir. Orta boy bir muzda yaklaşık 30 gr karbonhidrat bulunur. (4) Bu karbonhidratlar vücutta glikoz ve diğer şekerlere dönüştürülür ve bu durumda kan şekerini yükseltebilir. Sağlıklı bireylerde bu durum insulin hormonu aracılığıyla kontrol altına alınır. Ancak diyabeti olan birinde bu kontrol mekanizması düzgün çalışmaz. Diyabetli insanlar günlük karbonhidrat alım miktarlarını takip ettikleri müddetçe muz tüketiminde risk yoktur. İçerisinde şeker olmasına rağmen, orta boy bir muzun glisemik endeksi 49’dur ve diyabet hastaları için bu glisemik  endeks kabul edilebilir düzeydedir. (5)

Muzun Besin Değerleri / 100 gr - Çiğ

 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori89
Yağdan Gelen Kalori3
Toplam Yağ0 g%1
Doymuş Yağ0 g%1
Trans Yağ
Kolesterol0 mg%0
Sodyum1 mg%0
Toplam Karbonhidrat23 g%8
Diyet Lifi3 g%10
Şeker12 g
Protein1 g
A Vitamini%1
C Vitamini%15
Kalsiyum%1
Demir%1

*Bu oranlar 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Yaşam tarzınıza göre % ihtiyacı karşılama oranlarınız daha az veya fazla olabilir.

Muz Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Araştırmalar göstermiştir ki meyve ve sebzeler arasında böbrek hücreli karsinom (böbrek kanseri) riskini en çok azaltan besin muzdur. (6) Bir diğer çalışma A vitamini ve karotenler açısından zengin olan muzun diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklara ve diğer tip kanserlere karşı vücudu koruma potansiyeli olduğunu göstermiştir. (7) Muzun tek başına bir besin olarak sağlığa faydaları açısından daha pozitif bir delil ise yüksek potasyum, magnezyum, kalsiyum ve lif içeren (muz gibi) besinler hakkında yapılan bir araştırmayla ortaya konmuştur. Buna göre erkeklerde felç/inme riskini bu mineral ve bileşikleri içeren besinler azaltmaktadır. (8)


Muz Hakkında İlginç Gerçekler
 • Muzun büyük ihtimalle Malezya kaynaklı olduğu, oradan kaşifler aracılığıyla Hindistan’a ulaştığı 6. yy Budist yazılarında yer almaktadır. Büyük İskender Hindistan’a sefere çıktığında orada ilk kez muz yemiş ve söylenenlere göre Batı dünyasına muzu o taşımıştır.
Kaynaklar
 • (1) http://erj.ersjournals.com/content/erj/early/2007/02/14/09031936.00097806.full.pdf
 • (2) http://dx.doi.org/10.1053/berh.2001.0176
 • (3) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1476-5381.1984.tb16447.x/abstract
 • (4) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1464-5491.1992.tb01883.x/full
 • (5) http://ajcn.nutrition.org/content/59/3/747S.short
 • (6) Fruits, vegetables and risk of renal cell carcinoma: a prospective study of Swedish women, Fruits, vegetables and risk of renal cell carcinoma: a prospective study of Swedish women, Aug. 2012
 • (7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14870618, Carotenoid-rich bananas: a potential food source for alleviating vitamin A deficiency, Aug. 2012
 • (8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9743511, Intake of potassium, magnesium, calcium, and fiber and risk of stroke among US men, Aug. 2012
Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.