Muz Çayı

Muz çayı ve iki adet muz.

Muz çayı nedir? Neye iyi gelir?

Dünyada ve ülkemizde en yaygın tüketilen muz türleri Güney Amerika’dan gelen Musa balbisiana ve Musa acuminata‘dır ancak ülkemizde yoğun olarak Bozyazı – Anamur arasında yetişen yerli muzdan da muz çayınızı hazırlayabilirsiniz. (1)

Muz çayı hazırlarken aslında iki seçeneğiniz vardır, çayınızı kabuğuyla beraber hazırlamak veya kabuksuz hazırlamak. Muz kabuğu yüksek miktarda besin, potasyum ve diyet lifi içerir. Hiç muz kullanmadan, sadece kabuğundan yapılan çaylar günümüzde giderek popülerleşmektedir ve tüketime oldukça elverişlidirler, yüksek miktarda antioksidan içerirler.

Bazı kişiler için muz çayı pek akla gelen bir çay olmayabilir ancak diğer tüketiciler için ise iki lezzetli besinin -muz ve çay- karışımıdır. İçerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar nedeniyle sağlık için faydalıdır. Uyku düzensizlikleri, ruhsal sorunlar, cilt sorunları, aşırı kilolar ve kalp sağlığı gibi sorunlarda muz çayı içilebilir. Şimdi bu ender içilen çayın faydalarına daha detaylı bakalım.


Muz çayının faydaları

1- Tansiyonu Düşürür: Muz çayı en iyi olarak yüksek miktarda potasyum içermesiyle bilinir. Kalp sağlığına iyi gelir ve tansiyonu düşürür. Vücutta sıvı dengesinin sağlanmasını kolaylaştırır ve kan damarlarındaki gerilimi azaltır.

2- Uykuyu Düzenler: Triptofan, serotonin ve dopamin içerir ki bu maddeler uyku düzeninin sağlanmasında, insomnianın azaltılmasında ve daha dinlendirici ve kesintisiz bir uyku sağlanmasında faydalıdır. (2) Uykusuzluk beyinde beta-amiloid seviyelerini yükselterek Alzheimer riskini artırabilir.

3- Depresyonu Rahatlatır: Dopamin ve serotonin hormon seviyelerini etkiler ve ruhsal durumu iyileştirir. (3) Eğer anksiyete veya depresyon sorunları yaşıyorsanız diyetinize muz çayı eklemek etkili bir doğal destek olabilir.

4- Kemik Yoğunluğunu Artırır: Bu çayda manganez ve magnezyum dahil çok çeşitli mineraller bulunur ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapar. Düzenli olarak muz tüketmek veya muz çayı içmek ileri yaşlarda olup osteoporoz (kemik erimesi) riski altında olan kişiler için faydalı olacaktır.

5- Sindirime Yardımcı Olur: Hem magnezyum hem de potasyum kas fonksiyonlarının korunması ve iyileştirilmesi için gereklidir. Bu etkileri sindirim yolunda oldukça önemli olabilir. Muz çayı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine katkı sağlayarak kabızlık, hazımsızlık ve ağrıyı azaltabilir, aynı zamanda besin emilimini artırabilir.

6- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: İçerdiği C ve A vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirir. Her iki vitaminde antioksidan rolü üstlenir. C vitamini doğrudan beyaz kan hücreleri üretimine katkı sağlarken, A vitamini retinada oksidatif stresi azaltır, maküler dejenerasyon ve kataraktı önleyebilir. (4)


7- Zayıflamak İçin Muz Çayı Kullanımı: Muz çayının zayıflama çabalarına katkı yapacağı düşünülmektedir. Muz hem çözünür hem de çözünmez lif açısından zengindir, bu iki tür lif sindirimi yavaşlatır, iştahı baskılar, metabolizmayı hızlandırır ve tokluk yaratır. Ayrıca muz çayında bulunan triptofan, serotonin ve dopamin de zayıflama çabalarına olumlu etki yapar.

Muz çayı uykusuzluğa iyi gelir mi?

Yüksek seviyede dopamin, serotonin ve triptofan içerdiği için uyku düzensizliklerine iyi geldiği düşünülür. Muz çayı gerçekten de rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiler yapar. Bu kimyasallar meyvede fazla bulunmaz ancak kabuğunda önemli miktarda bulunur. Meyveyi ve kabuğunu daha uzun süre demlerseniz içeceğin kuvveti daha fazla olur. Uykudan önce bir bardak içilmesi stres hormonlarını azaltır, sağlıklı, dinlendirici ve kesintisiz bir uyku uyunmasına yardım eder.

Muz çayının zararları / Yan etkileri

Muz çayının yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, mide rahatsızlığı, hiperkalemi sayılabilir. Bu yan etkiler genellikle aşırı miktarda muz çayı tüketildiğinde görülür. Çoğu kişi için günde 1-2 bardak normal miktardır.

 • Potasyum Fazlalığı: Muz çayı içen bazı kişilerde yukarıda bahsedildiği gibi mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bu durumun sebebi genellikle aşırı potasyumdur. (Hiperkalemi) Şiddetli vakalarda bu durum çok ciddi olabilir. Muz çayı tüketimi kontrollü olmalıdır.
 • Tarım İlaçları Riski: Güvenilir kaynaklardan alınmayan muz kabuklarında yüksek miktarda tarım ilacı ve diğer kimyasallar olabilir. Özellikle çayı kabuğuyla beraber demleyenler için risk yüksektir. Bu riski azaltmak için çayı demlemeden önce kabuğu iyice yıkamanız önerilir.

Muz çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler

 • 1 Muz
 • 2 Bardak Su
 • 1 Tarçın Çubuğu
 • 1 Yemek Kaşığı Bal

Hazırlanışı

 1. Suyu ve tarçın çubuğunu bir cezveye koyup kaynatın.
 2. Muzun iki ucunu keserek, kalan kısmını cezveye sığacak şekilde keserek kaynayan suya ekleyin. Eğer isterseniz kabuğunu soyabilirsiniz ancak kabuğunda bol besin vardır.
 3. Muzu ve suyu 10 dakika kadar kaynatıp, ocaktan alın.
 4. Karışımı süzerek tüketebilirsiniz. Eğer isterseniz kaynamış muzu tatlılarda kullanmak üzere ayırabilirsiniz.
 5. Tatlandırmak için bal ekleyip tüketebilirsiniz. Uyumadan önce içmek için harika bir çaydır.
Muz kabuğu çayı nasıl hazırlanır?

Muz kabuğu çayı hazırlamak sadece harika bir çay olduğu için değil, ayrıca atık miktarınızı azaltmak için de iyi bir seçenektir. Bu çay hem detoks yapar hem de dinlendirici bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 Muz Kabuğu
 • 2 Bardak Su
 • 1/4 çay kaşığı tarçın tozu

Hazırlanışı

 1. Muz kabuğunun uçlarını kesin. Bu çayda daha önceden dondurduğunuz veya kuruttuğunuz muz kabuklarını kullanabilirsiniz.
 2. Suyu kaynatın ve içine muz kabuklarını ekleyin. 10 dakika kaynatın.
 3. Çayı bardağınıza süzerek tüketebilirsiniz. Lezzet için tarçın ve tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz. Bal ile iyi uyum sağlar.


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.