Muşmula

Muşmula meyvesi...

Muşmula Nedir? Neye İyi Gelir?

Muşmula gülgiller ailesinden bilimsel adı Mespilus germanica olan çiçekli küçük bir ağaç türüdür. Meyvesi, İran, Türkiye, Kafkaslar ve Güney Doğu Avrupa’da 3000 yıldır yetiştirilmektedir. Muşmula isminin yanı sıra döngel, beşbıyık ve ezgil gibi farklı isimlerle de adlandırılır. Ağacın ömrü kısadır, ağaçları 30-50 yıl arası yaşar, uygun şartlarda 4 – 6 metreye kadar boylanabilir. Muşmula meyvesi ilk toplandığında oldukça sert olabilir, olgunlaşma aşamasını geçip, hafiften fermente olmaya başladığında tüketilir. Bu yüzden satın alındıktan sonra tam olarak olgunlaşıp yumuşamadıysa bekletilmesi gerekir. Bazı kişiler tarafından yenidünya meyvesi ile karıştırılır. Bu iki meyve hem tür hem de görünüm olarak oldukça farklıdır.

Yüksek oranlarda B2, B1, C ve A vitamini içerir. Tıbbi amaçlarla geleneksel olarak kullanımı bulunur. Günlük olarak tüketilmesi böbrek ve karaciğer sorunu olan kişiler için faydalıdır. Organları ve vücudu temizleyip, su dengesini sağlayarak metabolizmaya katkıda bulunur.

Muşmula Meyvesinin Faydaları

1- Demir Eksikliğini (Anemi) Tedavi Eder: Muşmula demir açısından oldukça zengin bir meyvedir. Demirin yanı sıra kansızlığın tedavisinde önemli rol oynayan bakır, çinko ve folik asit açısından zengindir ve az miktarda protein içerir. Anemi sorunu olan kişilerin diyetlerinde hayvansal ürünler, yeşil sebzeler ve meyve olarak muşmula benzeri bol demir içeren meyveleri tercih etmeleri kansızlığın tedavi sürecini hızlandıracak ve yaşam kalitesinde kısa sürede olumlu değişikler gözlenmesini kolaylaştıracaktır. (1)

2- Kan Dolaşımını Artırır: Muşmulanın aslından astringent (kan damarlarını büzücü) özellikleri vardır. Ancak yeterli miktarlarda tüketildiğinde kan hücreleri üretimini ve vücudun oksijen taşıma kapasitesini artırdığı için organ sistemlerine çok yönlü faydalar sağlayabilir. Kan dolaşımının artmasıyla zihinsel performans yükselir, cilt ve saç sağlığı artar, kas fonksiyonları güçlenir ve daha aktif bir hayat yaşanabilir. Muşmula tüketmek kaliteli karbonhidratlar içermesi ve vücudun oksijen taşıma kapasitesini artırması sebebiyle düzenli spor yapan sporcuların performansında artışa neden olabilir. (2)

3- Sinir Sistemi Sağlığını Artırır, Yaşlılık Kaynaklı Sinir Sistemi Hastalıklarının Önlenmesine Yardımcı Olur: Muşmulanın içerisinde bulunan vitamin, mineral ve fitokimyasallar vücutta hayati öneme sahip olan norepinefrin, dopamin ve serotonin salgılarında önemlidir. Ayrıca içerisindeki mineraller vücutta elektrolit ve su dengesinin sağlanmasına yardımcı olarak daha sağlıklı bir sinir sistemi sağlarlar. Meyve beyindeki nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. (2)

4- Antioksidan Açısından Zengindir, Bağışıklığı Güçlendirir: Muşmula çok sayıda önemli antioksidan, fenolik bileşikler ve ciddi miktarlarda C vitamini içerir. İçerdiği geniş yelpazedeki besinler, savunma hücrelerinin sayısını artırıp bağışıklığı güçlendirebilir. Erzurum Atatürk Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre antioksidan olarak yüksek serbest radikal temizleme kapasitesine sahip beta-karoten, linoleik asit ve DPPH açısından oldukça zengindir, kalp sağlığını ve sinir sistemini korur, çok sayıda kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olur. (3)

4- Sindirim Sistemini Rahatlatır, Bağırsak İltihabını Tedavi Eder: Muşmula ülkemiz dışında İran’da bolca yetişir ve hakkında İran üniversitelerinin yaptığı araştırmalar vardır. Bitkinin İran’da geleneksel kullanımları araştırılmış ve sıklıkla bağırsak iltihabı tedavisinde muşmulaya başvurulduğu öğrenilmiştir. Muşmula lif açısından oldukça zengindir. İçerdiği mineraller bağırsaklardan besin emilimini artırır, bağırsakların iç dokusunu korur, sindirim sistemini düzene sokar. (4)

5- Kilo Almayı Kolaylaştırır: Muşmula yüksek oranda karbonhidrat içerir. İçerdiği karbonhidrat türü, uzun süre zarfında yavaş yakılan karbonhidratlardandır. Her ne kadar tokluk hissi vermesi sebebiyle zayıflama çabalarında meyvenin çayı tüketilse bile, meyvesi bir kaç ay boyunca günlük olarak diyetlere eklendiğinde hızla kilo alınmasına yardımcı olur.

6- Kas ve Kemik Sağlığını Artırır: Muşmula kan dolaşımını artırması, kemik sağlığı için önemli olan vitamin ve mineralleri içermesi, vücudun su ve elektrolit dengesini sağlaması sebebiyle kas ve kemik sağlığı üzerinde oldukça pozitif etkilere sahiptir. 

7- İshali Tedavi Eder, Kabızlığı Rahatlatır: Yine İran’da yapılan bilimsel araştırmalara göre, içerdiği lif, su ve antioksidanlar sebebiyle ishali tedavi eder, kabızlık sorunlarında rahatlama sağlayabilir. Meyveyi aşırı tüketmek tam tersi etki yaparak ishal olmanıza sebep olabilir.

8- Kolesterolü Düzenler ve Kalp Sağlığını Artırır: Muşmula tüketimi kandaki kötü kolesterolün sindirim sistemi yoluyla atılmasını kolaylaştırıp, iyi kolesterolü artırır. İçerdiği antioksidanlar serbest radikal hasarından kalbi korur. Mineraller sayesinde kan basıncını düşürüp, kadiovasküler sistem üzerindeki yükü azaltır.

8- İç Kanamaların Tedavisine Yardımcı Olur: Muşmulanın içerdiği fitokimyasallar kanın pıhtılaşma özelliğini artırır, kansızlığı önler ve kandaki hücrelerin optimal oranlarını korumasına yardımcı olur. (4)

9- Menstrual Düzensizlikleri Tedavi Eder: Adet düzensizliği sorunu olan kadınlara bol bol muşmula tüketmeleri önerilir. Kadınlarda aşırı kanamaları, düzensiz adet görme sorunlarını, ağrıları ve mide bulantısını önleyebilir. (5) Erkeklerde ise iktidarsızlık ve prostat kanserine karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

10- Ağız Apsesini İyileştirir: Muşmula astringent özellikleri sebebiyle ağız ve diş sağlığı için faydalıdır. Özellikle yapraklarından yapılan muşmula çayı, bir süre kullanılır ve çay ile ağız çalkalanırsa ağız apsesinin iyileşmesi hızlanır. (4)

12- Şark Çıbanı Tedavisine Yardımcı Olur: Muşmulanın tüketilmesinin, çayının kullanılmasının veya meyve ve yapraklardan elde edilen pürelerin uygulanmasının şark çıbanı tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. (4)


Muşmulanın Geleneksel Kullanımları

 • Meyvenin püresi geleneksel tıpta kabızlığı gidermek için laksatif olarak kullanılır.
 • Yaprakları ve tohumlarının astrinjen ve lithontripic (safra ve böbrek taşı düşürücü) özellikleri olduğuna inanılır.
 • Alternatif tıp uygulamalarında yüksek tansiyon ve nabzı tedavi etmek için kullanılır.
 • Yaprak özleri ağız ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Meyveler ishal sorununda rahatlatıcı ve temizleyici olarak kullanılır.
 • Tohumlarının safra taşına iyi geldiği düşünülür.
 • Muşmula yaprağı çayı böbrek taşı tedavisinde kullanılır.
 • Muşmula ağacı kabuğu iltihap sökücü özellikler gösterir.

Muşmulanın Yan Etkileri / Zararları

Muşmula tüketmek çoğu kişi için güvenlidir. Çocuklarda gelişime ve büyümeye yardımcı olur. Aşırı tüketildiği durumlarda yan etkiler görülebilir.

Mide ve Bağırsak Sorunları: Aşırı tüketildiği taktirde gaz, hazımsızlık ve ishal yapabilir.

Alerji: Muşmula alerjisi oldukça nadir bir alerjidir. Eğer cildinize muşmula uyguluyorsanız alerji belirtileri görülme ihtimali daha yüksektir.

Hamilelikte Muşmula Tüketimi: Hamilelik esnasında tıbbı dozlarda kullanılması hakkında yeterli bilgi yoktur, önerilmez. Besin miktarlarında tüketilmesi güvenlidir.

Muşmula Besin Değerleri

Muşmula100 Gram - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori88%4
Yağ Kaynaklı Kalori0.9
Toplam Yağ0.1 g%0.29
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat24 g%18.5
Diyet Lifi1.3 g%4
Protein0.5 g %1
Vitamin B1 (Tiamin)0.06 mg%5
Vitamin B2 (Riboflavin)0.03 mg%2.4
Vitamin B3 (Niasin)0.2 mg%1.3
Demir1.2 mg%15
Kalsiyum41 mg%4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Muşmula Nasıl Yenir?

 • Muşmula meyveleri sertken, bir haftaya yakın olgunlaşması ve yumuşaması için bekletildikten sonra tüketilir.
 • Reçeli, jölesi, marmelatı ve şurubu yapılabilir.
 • Şarap üretiminde aroma verici ajan olarak kullanılır.
 • Olgunlaşmamış yeşil meyveler muşmula çayı yapımında kullanılabilir.
 • Olgunlaşmamış meyvelerinden toz şeker ve sirke kullanılarak muşmula turşusu yapılabilir.

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 4.3]

Muşmula” hakkında 1 yorum var.

 1. Bilgi emeklerine tşk.ler ederiz…
  istiyerek yediğim meyve değildi, bundan böyle mevsiminde yiyeceğim…
  Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.