Misk Adaçayı Yağı

Misk Adaçayı Yağı Nedir?

Misk adaçayı hem yetiştiği bölgeler hem de kullanım alanları bakımından adaçayından farklılıklar gösterir. Bilimsel adı Salvia sclarea olan misk adaçayı günümüzde çaylara eklemek, yağı ve ilaç üretimi için yetiştirilmektedir. Bitkinin yağı buharlı damıtma yöntemiyle elde edilir; özellikle yerlisi olduğu Avrupa’da daha çok tercih edilir ancak ülkemizde de satışı vardır. Misk adaçayı tıbbi bir bitki olarak tarih boyunca önemsenmiştir, özellikle göz ve görüş sağlığını artıran çok sayıda özelliği ön plana çıkar, bitkinin adının İngilizce kelime anlamı “temiz görüş” anlamına gelir. (Doktorunuzun izni olmadan göz üzerinde kullanmayınız.) Tıbbi özelliklerinin yanı sıra topraksı ve çiçeksi kokusu, adaçayı kokusundan oldukça farklıdır ve eski zamanlardan beri parfüm ve sabun malzemesi olarak tercih edilmektedir.

Bitki, bahçe adaçayının yakın akrabasıdır ancak görünüşünde küçük farklılıklar bulunur. İçerisinde bulunan temel bileşenler; sclareol, alfa-terpineol, geraniol, linalil asetat, linalol, kariofilen, neryl acetate ve germakrendir. (1) Misk adaçayı yağının öncül kullanımı göz temizleyicisi kullanımıdır. Gözleri canlandırır, görüşü iyileştirir ve normal ve erken yaşlanma kaynaklı görme kayıplarını önler. Bu ada çayı türünün diğer çok sayıda sağlığa faydası bulunur. Aşağıdaki bölümlerden diğer faydalarını, kullanım şekillerini ve detayları öğrenebilirsiniz.


Misk Adaçayı Yağının Faydaları

1- Depresyonla Savaşır, Depresyonu Hafifletir: Misk adaçayı yağı özgüveni, pozitif ruh halini ve vücudun depresyonla etkili şekilde savaşma kabiliyetini artırır. Bu etkileri depresyon vakalarında, kariyer ve özel hayattaki başarısızlık, yalnızlık, güvensizlik, sevilen birinin kaybı ve diğer durumlarda faydalı olur. Yağ ayrıca anksiyeteyi rahatlatır. Bir antidepresan olarak rehabilitasyonda olan ve akut depresyon yaşayan hastalara sistematik olarak verilebilir. (2) Bir buharlaştırıcı / püskürtücü aracılığıyla veya banyo suyuna 3-4 damla ekleyerek stresinizi yenmek için kullanabilirsiniz. Hızlı biçimde mutluluk, eğlence, güven ve tatminlik duyguları sağlayabilir, hayatınızı dolu dolu yaşama isteği yaratır. Bu sebeple depresyon, kronik stres ve anksiyeteye karşı sıklıkla kullanılır. (3)

2- Kasılmaları (Konvülsiyon) Azaltır: Epileptik, sinirsel düzensizlik ve zihinsel durum kaynaklı kasılmaları azaltır ve rahatlatır. (4) Ruhsal bir dinginlik sağlar ve gergin sinirler için yatıştırıcı rolü üstlenir.

3- Spazmları Rahatlatır: Kas krampları, spazmodik öksürükler, mide ağrısı, baş ağrısı ve spazmodik kolera gibi durumların tedavisinde kullanışlıdır. (5) Sinirsel iletimleri rahatlatır ve kontrolsüz spazmların oluşmasını önler.

4- Enfeksiyonları ve Bakteriyel Enfeksiyonları Önler: Bu esans yağ bakteri ve mantarları öldürür, enfeksiyonlara karşı korur. Araştırmalara göre özellikle kolon, ince bağırsaklar, idrar yolları ve boşaltım sistemindeki bakteriyel enfeksiyonlara karşı faydalıdır. Aynı ölçüde besinler ve su aracılığıyla bakterilerin vücuda girmesini de önler. Yaralara bölgesel olarak misk adaçayı yağı uygulandığında mikrop kapmaz ve tetanozdan etkilenmezler. Antiseptik özellikleri ameliyatlardan sonra oldukça etkili olur.

5- Misk Adaçayı Cinsel İsteği Uyarır, Libidoyu Artırmada Etkilidir: Bu etkileri misk adaçayının en iyi bilinen özelliklerindendir. Libidoyu uyaran, cinsel isteği artıran bir afrodizyak, madde veya uyarıcıdır. (6) Cinsel soğukluk, libido kaybına yol açan psikolojik sorunlar ve hatta iktidarsızlık tedavisinde çok etkilidir. Araştırmalara göre hem kadınlarda hem de erkeklerde etkili olur. Hormonları etkileyerek performansı ve ilgiyi artırır.

6- Antioksidanlar Açısından Zengindir: Eğer diş etlerinizin dişlerinizi tutuşunun zayıfladığını düşünüyosanız bir süre sonra ciddi diş sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bir dişçiye görünün ama büzücü etkilerinden dolayı misk adaçayı yağı kullanmak hiç de kötü bir fikir değildir. (7) Sadece diş etlerini güçlendirmez, ayrıca cilde, kaslara ve saç köklerine fayda sağlar; kelliği önleyebilir ve daha genç görünüp, hissetmenizi sağlar.

7- Cilt Bakımı ve Misk Adaçayı Yağı: Yağın içerisinde linalil asetat adında bir ester bulunur; bu madde ciltteki iltihapları azaltır ve lekeleri iyileştirir. Dahası ciltteki doğal yağların üretimini dengeler ve düzenler; hem kuru cilt hem de yağlı cilt sorunlarına iyi gelir, cildin genç ve güzel görünmesini sağlar. Doğrudan kullanılabilir veya maksimum emilimi sağlamak için bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir.

8- Gaz Sorunlarına İyi Gelir: Misk adaçayı hızlı gaz boşaltıcı etkiler gösterir. Vücuttaki aşırı gazı boşaltır, şişkinlik hissini azaltır. (8) Aşırı gaz, vücudun üst tarafına yönlendiğinde göğüs kafesindeki önemli organlara zarar verebilir ve ölümcül olabilir. Bu yüzden aşağı yönlü gaz hareketi her zaman daha sağlıklıdır.

9- Menstruasyonu Düzenler: Düzensiz, engellenmiş ve ağrılı menstruasyon sorunlarınız varsa bir jinekoloğa gitmeden önce misk adaçayı yağını deneyebilirsiniz. Yan etkisi olmadığı için çok fazla düşünmenize gerek yoktur. Basit bir şekilde uyarıcı etkiler göstererek adeti düzenler ve ağrıyı azaltır. Menopoz sonrası sendromunda görülen psikolojik rahatsızlıkları ve baş dönmesini tedavi eder.

10- Tansiyonu Düşürür: Damar ve arterleri rahatlatarak tansiyonu düşürmede çok etkilidir; bu sayede kalp krizi, ateroskleroz ve beyin kanaması riskini azaltır. Kan damarlarını genişletir ve dolaşımı artırır, kas ve organların daha iyi oksijen almasını sağlar. (9)

11- İltihaplanmaları Azaltır: Sakinleşmek, konsantre olmak veya sadece rahatlamak ve uyumak için kullanılabilir. Vücut genelinde iltihaplanmaları azaltır ve etkili bir sakinlik sağlar. Kronik stres ve anksiyete sorunları olan kişilere için misk adaçayı yağı harika bir çözümdür.


12- Kötü Kokuyu Ortadan Kaldırır: Bazen yapay deodorantlar iyi bir seçenek olmaz, kokuları çok kısa sürebilir veya vücudunuz deodorantlara iyi bir tepki vermez, cildinizde tahriş ve alerji oluşabilir. Sulandırılmış formda misk adaçayı yağı hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir deodoranttır. Zaman zaman bazı sabun ve parfümlerin içerisinde yer alır. (10) Doğal olduğu için çevreye zarar vermez ve uzun süreli etki sağlar.

13- Sindirimi İyileştirir: Sindirim zorluğunu ortadan kaldırabilir, mide sıvılarının ve safranın salgılanmasını uyarır. Sindirim ile ilgili ağrı, şişkinlik ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

14- Rahim Sağlığını İyileştirir: Rahim sağlığına iyi gelir. (11) Kadınlarda menopozdan sonra görülen rahim tümörleri, kanama ve ağrı gibi en yaygın görülen rahim sorunlarını önler. Ayrıca estrojen hormonu salgılarını düzenler.

Misk Adaçayı Yağının Yan Etkileri / Zararları

Bitkiden misk adaçayı yağı dışında çeşitli ilaçlar yapılır. Yağının kullanılması güvenlidir. (12) Öne sürülen yan etkileri anekdotsaldır ve araştırmalar tarafından desteklenmemektedir.

Araç ve Makine Kullanmadan Önce Kullanmayın: Mantıklı bir önlem olarak kullanmadan önce cildin küçük bir bölümünde alerji ve diğer yan etkilere karşı test edilmesi ve araba ve ağır makine kullanmadan önce kullanılmaması önerilir. Herhangi bir olumsuz durumda doktorunuza danışınız.

Güvenilir Satıcılardan Satın Alınmalıdır: Ülkemizde ve dünya genelinde bitkisel esans yağların satışı sıkı bir şekilde kontrol edilmemektedir. Güvenilir satıcıları tercih etmeniz önerilir.

Alkol ve Narkotik İlaçların Etkilerini Artırabilir: Doğal bir yatıştırıcı ve rahatlatıcı olduğu için alkol ve diğer narkotik ilaçların etkisini artırabilir. Yüksek miktarda misk adaçayı yağı kullanılması baş ağrısı yapabilir.

Hamilelik ve Emzirmede Misk Adaçayı Yağı: Çocuğa ve anne sütüne olan etkileri yeterince araştırılmadığı için hamile ve emziren kadınların kullanmaktan kaçınmaları önerilir. (13)


Misk Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

Araştırmalar yağın solunduğunda, ağızdan kullanıldığında (birkaç damla), doğrudan ciltteki iltihaplı alanlara uygulandığında pozitif etkileri olduğunu ortaya koymuştur. %100 esans yağlar daha iyidir.

Aromaterapi: 2-3 damla misk adaçayı yağı su ile ve diğer esans yağlarla karıştırılarak havaya verilebilir. Buharlaştırılarak kullanıldığında aynı zamanda ortamdaki bakteri ve virüslere karşı da etkili olur.

Cilt Üzerinde: Yaklaşık 6 damla yağ, 30 ml taşıyıcı yağa eklenerek (örneğin hindistan cevizi yağı) doğrudan yaralı bölgeye uygulanabilir veya cilde masaj yapılabilir. 3-5 damla yağ banyo suyuna eklenerek ruhsal durumu ve kas sorunlarını iyileştirmek için kullanılabilir.

Ağız Yoluyla: Çaya, smoothielere veya yemeklere 1-2 damla %100 misk adaçayı yağı eklenerek diş eti iltihaplanmalarına karşı kullanılabilir. Bazı kaynaklara göre günde 1/2 veya 1 damla misk adaçayı yağı günde bir veya üç sefer ağızdan kullanılabilir. (14)

Oda Spreyi: Bir şişe su ile karıştırılıp çalkalanarak oda spreyi olarak kullanılabilir. İyi çalkalanmalıdır, ayrıca koltuk ve yataklara kullanılabilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.