Mısır

Bir bütün ve birkaç kırılmış mısır...

Mısır Nedir? Neye İyi Gelir?

Bilinenlere göre buğdaygiller ailesinden olan mısır dünyaya Meksika’dan yayılmış ve ilk olarak Amerika kıtasına giden Avrupalılar tarafından dünyanın geri kalan bölgelerine taşınmıştır. Mısır henüz dünyanın büyük bölümü tarafından bilinmezken, yetiştiği bölge halkı için besin değeri çok yüksek olan önemli bir tahıldı. Bu gün günümüzde tatlı mısır, beyaz, sarı, benekli ve siyah gibi çokça çeşidi yaygınlaşmıştır. Tatlı mısır diğer türlere göre daha çok şeker ve daha az nişasta içerir.

Mısır tahıl mıdır, sebze midir yoksa meyve mi?

Herhangi bir bitkinin yenebilen kısımlarına sebze denir yani mısır yerken aslında bir sebze tüketiriz. Ancak her bir mısır tanesi ayrıca tahıl olarak kabul edilmektedir. Çünkü küçük, sert ve aynı zamanda tohum olan taneler tahıl tanımına tam olarak uymaktadır. Mısır ilk tüketildiği medeniyetlerde de tahıl olarak kabul edilmiştir.


Mısırın ve Mısır Ununun Sağlığa Faydaları

Mısır diğer sebzelere kıyasla daha çok şeker içerirken; buğday, kinoa ve pirinç gibi tahıllara kıyasla daha az kalori içerir. Tahıl flavonoid, antioksidanlar ve lutein açısından zengindir, harika bir A vitamini, tiamin ve B6 vitamini kaynağıdır.

Genel olarak yemeklerin pişirilmesinin besin değerini azalttığı düşünülse de bu durum antioksidan aktivite için tam tersidir. Bir araştırmada mısır 46 derecede 25 dakika pişirilmiş ve sonuçta: antioksidan aktivitesi ve toplam fenolik miktarı artmış (1), serbest radikalleri temizleyen, hücre ve DNA’yı koruyan ve diyabetle savaşan bir bileşik olan ferulik asit içeriği %550 yükselmiştir. (2)

1- Hemoroidi (Basur) Önler: Bir kase mısır günlük lif ihtiyacının %11’ini karşılar. Bu sayede kabızlık ve hemoroid gibi sindirim sorunlarını hafifletir (3) ve tam tahıl olması sebebiyle kolon kanseri riskini düşürür. Lif kolon kanseri riskini düşürmesiyle tanınır ancak bu konudaki bazı araştırmalar birbirini yalanlar niteliktedir. (4) Ancak tam tahıl tüketiminin kolon kanseri riskini düşürdüğü bilinmektedir. Lif bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde, mide öz suyunun ve safranın üretiminde faydalıdır.

2- Genç ve Çocukların Gelişimine Destek Olur: Mısır B vitaminleri, özellikle tiamin (B1) ve niasin (B2) açısından zengindir. (5) Tiamin sinir ve beyin sağlığını korumada çok önemlidir. Niasin eksikliği genellikle eksik beslenen kişilerde görülen ve ishal, cilt sorunları ve zihinsel sorunlarla karakterize olan pellegra hastalığına yol açar. Mısır ayrıca iyi bir pantotenik asit (B5 vitamini) kaynağıdır, pantotenik asit karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için oldukça önemli bir vitamindir. Mısır günlük folik asit ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Folik asit eksikliği hamile kadınlarda zayıf çocukların doğumuna ve doğum sorunlarına yol açar. İçerdiği doğal antioksidan olan E vitamini ile de vücudun hastalıklardan korunarak büyümesine fayda sağlar.

3- Önemli Bir Mineral Kaynağıdır: Mısır vücuda çeşitli şekillerde fayda gösteren yüksek miktarda mineraller içerir. Fosfor, magnezyum, manganez, çinko, demir ve bakır açısından zengindir. Nadir bulunan selenyum gibi mineraller de içerir. Fosfor normal gelişim ve büyüme, kemik sağlığı ve böbrek fonksiyonları için önemliyken, magnezyum sağlıklı nabız ve kemik yoğunluğu için önemlidir.

4- Kanseri Önler: Araştırmalara göre mısır, kansere sebep olan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Pişirilmesi sonucu antioksidan miktarı artar ve daha etkili olur. İçerdiği ferulik asit çok güçlü bir antikanserojendir ve göğüs ve karaciğer kanseri tümörlerine karşı etkilidir. Antioksidanlar kanserli hücrelerdeki apoptozu engelleyerek tehlikeli kanser türlerinin yayılmasını önlerler. (6)

5- Kalbi Korur: Araştırmalara göre mısır yağı kolesterol seviyeleri üzerinde antiaterojenik etki göstererek çeşitli kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini düşürür. Mısır yağının kalp sağlığına, optimal yağ asidi kombinasyonuna yakın olması sebebiyle faydaları bulunur. Bunu omega-3 yağ asitleri, kötü kolesterolü çıkarıp bağlanma noktalarında kötü kolesterolün yerine geçerek yapar. Bu sayede arterlerde tıkanıklık ve tansiyon riski ile kalp krizi ve felç riski düşer.

6- Kansızlığı Önler: Mısır vitamin kaynaklı kansızlığı önler. Ayrıca önemli düzeyde demir minerali bulundurur. (7) Demir yeni kırmızı kan hücreleri oluşması için en gerekli mineraldir ve kansızlığın ana sebeplerinden biri demir eksikliğidir.

7- Kilo Almayı Kolaylaştırır: Mısır yüksek kalorisi, içerdiği vitamin ve minerallerin besleyiciliği ile çok yönlü bir besin kaynağı olup, sağlıklı kilolar almak isteyenler için önemli besinlerden biridir. Diyetlere muz ile beraber eklenirse daha sağlıklı kilo alınmasında büyük etkisi olacaktır.

8- Kötü (LDL) Kolesterolü Düşürür: Araştırmalara göre mısır kabuğu yağı LDL (kötü kolesterol) seviyesini, vücuttaki emilimini azaltarak düşürmektedir. (8,9) Bu sayede kalp rahatsızlıkları ve ateroskleroz gibi hastalıkların görülme sıklığı azalır.

9- Göz ve Cilt Sağlığına İyi Gelir: Sarı mısır vücutta A vitaminine dönüşen zengin bir beta-karoten kaynağıdır ve bu vitamin iyi bir görüş ve cilt için çok önemlidir. (10) Beta-karoten çok iyi bir A vitamini kaynağıdır çünkü vücutta ihtiyaca göre dönüşümü gerçekleşir. A vitamini çok fazla tüketilirse toksik olabilir; bu yüzden beta-karoten olarak alınması idealdir. Ayrıca cilt sağlığına ve mukus hücrelerine iyi gelir ve bağışıklığı güçlendirir. Vücutta A vitaminine dönüştürülmeyen betakaroten çok güçlü bir antioksidan olarak görev yapar, diğer karotenoidler gibi kanser ve kalp hastalıklarına karşı savaşır. Ancak sigara içenler betakaroten seviyeleri konusunda dikkatli olmalıdır. Çünkü yüksek betakaroten seviyesi olan sigara kullanıcılarının akciğer kanseri riski daha yüksekken, sigara kullanmayanlar için daha düşüktür.

10- Kozmetik Faydaları Vardır: Mısır nişastası çok sayıda kozmetik ürünün üretiminde kullanılır ve bölgesel olarak uygulandığında ciltteki kızarıklık ve döküntüleri azaltabilir. Mısır ürünleri kanserojen petrol ürünlerinin yerine tercih edilebilecek sağlıklı alternatiflerdir. Çoğu geleneksel cilt kremi ana madde olarak petrol kullanır ve cilt sorunlarına sebep olabilir.

Mısırın Yan Etkileri / Zararları

  • Kalp Sağlığı: Yüksek kalp hastalığı riski olanlar için aşırı mısır ve mısır yağı tüketimi durumlarını tehlikeli biçimde etkileyebilir.
  • Obezite: Özellikle tatlandırıcı amaçlarla kullanılan mısır şurubu içeren ürünlerin sık tüketilmesi obeziteye yol açabilir.
  • Diyabet: Diyabet hastaları mısır tüketebilir ancak mısır tüketimi miktarları fazla olmamalı ve bu besini diğer yiyeceklerle iyi dengelenmelidir. Özellikle fruktoz mısır şurubu içeren ürünlerden uzak durmalıdırlar.
  • Mide Rahatsızlıkları: Aşırı mısır tüketimi mide rahatsızlıklarına ve gaza sebep olabilir.
  • Alerji: Çok nadir olsa da mısır alerjisine karşı dikkatli olunmalı, basit alerji semptomları dahi görüldüğünde bir doktora görünmelisiniz.

Mısır Besin Değerleri

Mısır100 Gram Haşlanmış/Pişmiş
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori103
Yağ Kaynaklı Kalori11
Toplam Yağ1 g%2
Doymuş Yağ0 g%1
Trans Yağ--
Kolesterol0 mg%0
Sodyum0 mg%0
Toplam Karbonhidrat25 g%8
Diyet Lifi3 g%11
Şeker3 g
Protein3 g
C Vitamini%10
B6 Vitamini%8
Tiamin%8
Folat%5
Magnezyum%5
Potasyum%5
Fosfor%5

Köpekler Mısır Yiyebilir Mi?

Köpekler mısır tüketebilir ancak hangi formda yedikleri önemlidir. Bütün mısır koçanını köpeğe vermek pek güvenli olmayabilir çünkü orta kısmını da yiyebilirler ve bu sindirim yollarında tıkanıklığa sebep olabilir. Mısır tanelerini köpeğinizle paylaşmak herhangi bir sağlık sorununa yol açmayacaktır. Ayrıca köpekler yağ ve proteinden zengin bir diyetle beslendikleri ve karbonhidrat ve şeker alımı düşük olduğu için, diyetlerinin büyük bir bölümü mısır olmamalıdır. Ara sıra mısır taneleri tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Köpekler yüksek miktarlarda şeker içeren yemeklerle sık sık beslenirlerse obezite ve köpek diyabeti gibi sorunlar yaşayabilirler.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.