Malta Eriği (Yenidünya)

Malta eriği yenidünyanın faydaları

Malta Eriği (Yenidünya) Nedir? Neye İyi Gelir?

Eğer Çin’e gittiyseniz, ülkenin güneyinde her zaman yeşil kalan turuncu meyveli küçük ağaçlarla karşılaşabilirsiniz. İşte bu ağaçlar gülgiller familyasından yenidünya meyvesinin ağaçlarıdır ve hem meyvenin ana vatanı hem de en çok bulunduğu ülke Çin’dir. Bizim dilimizde Malta Eriği denmesinin sebebi Akdeniz ülkesi olan Malta’nın bize daha yakın olması ve meyvenin orada da bolca yetiştirilmesidir. Dünya genelinde farklı dillerde meyveye çin eriği, japon eriği gibi isimler takılmıştır.

Malta eriği meyveleri armut şeklinde ve erikten biraz daha büyükçedir. Meyveler sarı veya turuncu olabilir, kahverengi iri çekirdekleri vardır. Olgun olan meyvelerin lezzeti mango ve şeftali lezzetleri arasında ve suludur, yeşil olan meyveler ise ekşi ve asidiktir. Meyve taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir.


Malta Eriğinin -Yenidünya- Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1- Tansiyonu Düşürür: Malta eriğinde bulunan çok sayıda vitamin ve mineralden biri de potasyumdur.(1) Potasyum damar genişletici olarak işlev görür ve kan damarlarındaki gerginlik ve basıncı azaltır. Potasyum tansiyonu düşürür ve kalp sağlığını korur. Ayrıca beyne giden kan miktarını artırdığından beyin sağlığına da fayda sağlar.

2- Şeker Hastalığını Önleyebilir: Malta eriği veya malta eriği çiçeği çayı sıklıkla diyabete karşı korunmak için önerilir. Düzenle olarak malta eriği çayı içenlerde kan şekeri seviyesi düşüktür. Meyvenin içerisinde bulunn nadir bileşikler insülin ve glukoz seviyelerini düzenlemede etkilidir. (2) Ayrıca şeker hastalığı olanlar içinde hastalığı kontrol etmede oldukça etkilidir.

3- Solunum Sistemini Rahatlatır: Balgam söktürücü maddeler soğuk algınlığı ve diğer solunum sistemi hastalıklarının tedavisinde önemlidir. Malta eriği çayı balgam söktürücü olarak kullanılabilir. (3)

4- Sindirimi Kolaylaştırır.

5- Zayıflamaya Yardım Eder.

6- Kolesterolü Düzenler: Arkasında yatan mekanizma günümüzde tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalardan birinde malta eriği ve çayının araştırma katılımcılarında kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir. (4)

7- Kanser Riskini Düşürür: İçerdiği laetril ve korosolik gibi antioksidanlarla (5) kronik hastalıklara ve kansere sebep olan serbest radikalleri etkisizleştirir. Özellikle akciğer ve ağız kanseri görülme sıklığının düşmesinde faydalıdır. (6)

8- Bağışıklık Sistemin Güçlendirir.

9- Beyni Korur: Yenidünya meyvesi güçlü antioksidanlarla nörolojik dejenerasyona ve hafıza kaybına yol açan serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif stresin zararlarını ortadan kaldırır. (7)

10- Kemikleri Güçlendirir: Yaşlandıkça kemik yoğunluğunun azalması özellikle menopoz sonrası kadınlar olmak üzere çoğu insan için önemli bir sorundur. Yenidünya meyvesinin zengin vitamin, besin ve diğer doğal bileşenlerinin vücudun farklı bölgelerinde kemik yoğunluğunun azalmasını önlediği bilinmektedir. (8)

Bilgi: Aşırı miktarlarda ve çekirdeklerinin tüketilmesi sağlık için tehlikeli olabilir. Çekirdekleri zehirli maddeler içerir ve tüketilmesi durumunda hayati tehlike oluşabilir.

Malta Eriği Besin Değerleri / 1 Kase 149 Gram – Çiğ
 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori70
Yağdan Gelen Kalori2.5
Toplam Yağ0.3 g%0
Doymuş Yağ0.1 g%0
Trans Yağ0
Kolesterol0 0
Sodyum1.5 mg%0
Toplam Karbonhidrat18.1 g%6
Diyet Lifi2.5 g%10
Şeker~~
Protein0.6 g%1
A Vitamini%46
Potasyum%11
Manganez%11
B6 Vitamini%7
Magnezyum%5
Folat%5
C Vitamini%2

*Bu değerler günlük 2000 kalorilik bir diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam şeklinize göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • https://www.nutrition-and-you.com/loquat-fruit.html
 • http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1950/2
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/loquat.html
 • (1) https://books.google.com/books?id=Vi4t_pOo7lQC
 • (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3174854
 • (3) http://link.springer.com/article/10.1007/s11105-010-0218-9
 • (4) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814606009216
 • (5) http://www.koreascience.or.kr/article/ArticleFullRecord.jsp?cn=SHSHCG_2016_v27n2_211
 • (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21547674
 • (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21168467
 • (8) http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf402735u

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.