Makademya Yağı

Makademya yağı

Makademya yağı nedir?

Makademya fındığı yağının ülkemizdeki en yaygın kullanımı belki de cilt ve vücut bakımıdır. Bu amaçla sadece kadınlar değil, erkeklerde tıraş losyonu olarak kullanabilir. Ancak aynı adlı kuruyemişten elde edilen bu yağ insan vücuduna çok daha fazla fayda sağlar. Sağlıklı kalmak için tüketilmesi yaygındır. Kalp sağlığı ve enerji düşüklüğüne iyi gelir, çölyak hastalarına yardımcı olur. Gözleri korur, kan dolaşımını ve vücudun savunma sistemlerini iyileştirir.

Ülkemizde hem fındığının hem de yağının satışı bulunmaktadır. Meyvenin faydalarını görmek isteyen ancak kuruyemişini tüketmeyen kişiler makademya yağı kullanabilir. Bol bulunduğu yerlerde bitkisel yağlar gibi yemek pişirmede kullanılmaktadır.


Makademya yağının faydaları nelerdir?

1- Kalp Sağlığı: Yüksek miktarda sağlıklı yağ asitleri içerir ve bazı uzmanlara göre zeytin yağından bile daha iyidir. Sağlıksız yağların neden olduğu damar tıkanıkları, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların görülme riskini düşürür. İçerisinde zeytin yağındakinden daha fazla oleik asit bulunur ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardım eder. (1) Çok konuşulan omega-3 ve omega-6 yağları sayesinde vücudumuzda korunması gereken dengenin sağlanmasını kolaylaştırır.

2- Enerji Seviyeleri: Kalbe ve kolesterol seviyelerine olan faydaları çok açık olduğu halde çok yüksek kalorili bir meyve ve yağdır, vücuda çok hızlı enerji sağlar. (2) Bu yüzden tüketiminizde dikkatli olmalısınız. Hızlı olarak kilo almaya ve obeziteye yol açabilir.

3- Antioksidan Potansiyeli: Araştırmalara göre yüksek düzeyde antioksidan içerir, genel organizma sağlığı üzerinde güçlü etkileri olan tocotrienoller açısından zengindir. (3) Antioksidanlar geniş yelpazede kronik hastalıkları önleme kapasitesine sahip moleküllerdir.

4- Göz Sağlığı: İçerisindeki bazı antioksidanlar göz sağlığıyla yakından ilişkilidir, maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu önleyebilir. (4)

5- Cilt Bakımı: Yağda bulunan squalene maddesi nadir ve cilt üzerinde önemli etkileri olan bir antioksidandır. Bu antioksidan insan vücudunda doğal olarak üretilir ancak dışarıdan bir miktar alınması vücuttaki yağlar ve cilt üzerindeki oksidatif stresin daha hızlı giderilmesine fayda sağlar. Kırışıklık, yaşlanma lekeleri, yavaş iyileşme ve yaşlılığın diğer belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur.


6- Nemlendirici ve Tıraş Losyonu Kullanımı: Bu etkilerinin altındaki mekanizma yukarıdaki başlıkta bahsedilene benzer ancak makademya yağı cildi düzenli olarak nemlendirmek için iyi bir seçenektir. Geleneksel tıraş yağları kullanmaktansa, antienflamatuar özellikleri olan bu yağ daha sağlıklı bir cilde ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

7- Saç ve Dudak Sağlığı: Zengin asit içeriğiyle saçlar için faydalıdır. Şampuanlara eklenmesi saçların sağlığını ve parlaklığını artırır saç köklerini güçlendirerek saç kaybını önleyebilir. (5) Saçlara ve cilde olan faydalarından dolayı çok sayıda kozmetik ürününde yer alır. Dudak nemlendiricileri, güneş kremleri ve diğer kişisel bakım ürünlerinde bulunması yaygındır.

8- Sağlıklı Yağlar İçerir: İçerisindeki sağlıklı yağlar önemlidir, ağızdan tüketilmesini faydalı kılar. Yemeklere eklenmesi, pişirmede kullanılması sadece lezzetinden dolayı değil, karaciğerden kalbe kadar çeşitli organlara olan faydaları sebebiyle de tavsiye edilir.

Makademya Yağının Zararları / Yan Etkileri

Makademya yağının güvenilir dozlarda tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur ancak bilinmelidir ki kalorisi yüksektir ve kilo alınmasına yol açabilir.

Bazı vakalarda kabızlığa yol açtığı bilinmektedir. Eğer kabızlık yaşıyorsanız doktorunuza görünmeniz önerilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.