Makademya Fındığı

Kabuklu makademya fındıkları...

Makademya fındığı nedir? Neye iyi gelir?

Makademya fındığı ülkemizde internette ve bazı marketlerde satışı olan, bütün dünyaya ise yerlisi olduğu, yetişmesine iklimleri müsait olan Avusturalya, Brezilya, Kosta Rika, Havai ve Yeni Zelanda’dan yayılan bir kuruyemiştir.

Çoğu diğer kabuklu yemiş gibi besin değeri ve faydalı bitki bileşikleri açısından zengindir. Sağlığa olan çok sayıda faydasıyla öne çıkar, tüketirken besin değerlerinin ve sağlığa olumlu ve olumsuz etkilerinin bilincinde olmanız önerilir.


Makademyanın faydaları nelerdir?

1- Besin Değeri Yüksektir: Meyvenin içerisinde çok çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. Protein ve lif açısından zengindir, şeker oranı düşüktür. Düşük miktarda şeker içerdiği için özellikle diyabeti olan kişilere fayda sağlayabilir. Monodoymamış yağlar açısından iyi bir kaynaktır, toplam ve kötü kolesterolü düşürür. (1, 2) 100 gram fındığın detaylı besin değerleri için aşağıdaki besin değerleri tablosuna göz atabilirsiniz.

2- Antioksidanlar Açısından Zengindir: Harika bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar hücresel hasara, diyabet, Alzheimer ve kalp hastalıkları gibi sorunlara yol açan serbest radikalleri nötralize eder. Fındıklarda çok yüksek oranda flavonoid yer alır. Flavonoidler ise iltihaplanmalara ve kolesterole karşı etkili olur.

3- Kalp Sağlığına İyi Gelir: Kalp hastalığı riskini düşürür. Çeşitli bilimsel araştırmalar günde 10-40 gram arası makademya fındığı tüketmenin toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürdüğünü belirtmektedir. (3)

Dahası günde 40-80 gram arası makademya fındığı tüketmek lökotrien B4 gibi iltihaplanma göstergelerini ciddi oranda düşürebilir. İltihaplanmalar kalp hastalıkları için risk faktörüdür.

4- Metabolik Sendrom Riskini Düşürür: Metabolik sendrom yüksek şeker ve kolesterolünde dahil olduğu bir dizi risk faktörüdür ve felç, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini artırır. Araştırmalara göre makademya fındığı hem metabolik sendrom hem de tip 2 diyabete karşı korur.

5- Zayıflamaya Yardımcı Olabilir: Kalorisi yüksek olsa da zayıflamanıza yardımcı olabilir. Bu özelliğinin nedeni olarak protein ve lif içermesi öne sürülür, açlığı bastırır ve tokluk hissi oluşturur. (4) Ayrıca içerdiği yağların bir kısmı meyvenin lifli duvarında kalıp sindirilmediği için düşünüldüğünden daha az kalori sağladığı tahmin edilmektedir. (5)

3 haftalık bir araştırmada 71 genç Japon kadın her gün 10 gram makademya fındığı veya hindistan cevizi veya tereyağı ile beraber ekmek yemiştir. Makademya tüketen grup üç haftalık araştırma sonucunda 0.4 kg zayıflarken, diğer gruplar aynı kiloda kalmıştır. (6)

6- Bağırsak Sağlığına İyi Gelir: Sindirim ve genel bağırsak sağlığı için faydalı olan lif içerir, içerisindeki çözünür lif prebiyotik olarak faydalı bakteriler tarafından kullanılır. Bu lifi kullanan bakteriler, asetat, bütirat ve propiyonat üretir, bağırsaklardaki iltihaplanmalara, irritabl bağırsak sendromuna ve ülseratif kolite karşı etkili olabilir. Bazı bulgular bu maddelerin diyabet ve obezite riskini düşürdüğüne de işaret etmektedir.

7- Anti-Kanser Özellikleri Vardır: İçerdiği kimyasal bitki bileşenleri kanserle savaşır ve kanserli hücrelerin ölümüne yol açar ancak konu hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8- Beyni Güçlendirir: Deney tüpü ve hayvan araştırmaları beyin hücrelerini Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklardan koruduğunu belirtir ancak hala insan araştırmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

9- Yaşam Süresini Uzatabilir: Düzenli olarak kuruyemiş ve makademya tüketimi erken ölüm riskinin 1/3 oranında azaltılmasına yardımcı olabilir.


Makademyanın Yan Etkileri / Zararları

Besin olarak tüketilmesi ve çoğu kişi için ilaç dozlarında tüketilmesi güvenlidir. Alerjiye sebep olabilir ancak nadirdir. (7)

Hamilelik ve Emzirmede Makademya Fındığı: Besin miktarlarında tüketilmesi güvenlidir. Hamilelik ve emzirme süresince yüksek miktarlarda tüketmeniz önerilmez.


Makademya Fındığı Besin Değerleri

Makademya Fındığı100 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori718%36
Toplam Yağ75.8 g%117
Doymuş Yağ12.1 g%60
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum5.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat14.2 g%5
Diyet Lifi8.6 g%34
Şeker4.6 g
Protein7.9 g%16
Tiamin1.2 mg%80
B6 Vitamini0.3 mg%14
Niasin2.5 mg%12
Riboflavin0.2 mg%10
Manganez4.1 mg%207
Bakır0.8 mg%38
Magnezyum130 mg%33
Demir3.7 mg%20
Fosfor188 mg%19

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.