Lor Peyniri

Lor peyniri nedir? Lor peyniri neye iyi gelir?

Lor peyniri küçük taneli, beyaz, yumuşak ve görünüm olarak diğer peynirlerden farklı bir peynir türüdür. Peynirin tane büyüklükleri çok küçük veya daha iri olabilir. Evde süt kullanılarak pratik şekilde yapılabilir, endüstride ise peynir altı suyundan üretilir. Peynir altı suyunun en önemli özelliklerinden biri yüksek oranda protein taşımasıdır. Eskitilmiş peynirlere kıyasla çok hafif bir lezzeti vardır. (1)

Lor peyniri Türk mutfağında yeri olan, sağlıklı, sindirimi kolay ve mutfakta çeşitli kullanım alanları olan bir peynirdir. Sade olarak veya diğer yemeklerin içerisinde tüketilebilir. Yüksek miktarlarda lor peyniri tüketen kişilere tuzsuz veya tuzu azaltılmış türleri tercih etmeleri önerilir.


Lor peynirinin faydaları

1- Yüksek Besin Değeri Taşır: Peynirin besin değeri kullanılan sütün yağlılık oranı ve eklenen tuz miktarına göre değişir ancak tamamı yüksek besin değeri taşır. Sadece bir kase düşük yağlı lor peyniri; 28 gram protein, 6 gram karbonhidrat ve önemli miktarlarda fosfor, selenyum, B12 vitamini, riboflavin, kalsiyum ve folat içerir.

2- Zayıflamaya Yardımcı Olur: Lor peyniri yüksek protein ve düşük kalori içerir. Bir bilimsel araştırmada 1 yıl boyunca lor peyniri gibi yüksek proteinli besinlerle beslenen insanlar incelenmiştir ve bu durumun kadınlarda 2.8 kg, erkeklerde ise 1.4 kg zayıflamaya yol açtığı belirlenmiştir. (2)

Ayrıca lor peynirinde bulunan kazein gibi proteinlerin yüksek miktarlarda tüketilmesi tokluk hissini artırır. Lor peyniri, yumurta tüketimine benzer tokluk hisleri yaratır. Bu sayede kalori alımı azaltılabilir.

Lor peynirinde bol bulunan bir diğer bileşen ise kalsiyumdur. Yüksek miktarda kalsiyum alımı sporla desteklendiğinde kilo kontrolü ve zayıflama daha kolay gerçekleşir. (3)

3- Kas Gelişimine Ciddi Fayda Sağlayabilir: Lor peyniri sporcular ve egzersiz yapan kişiler arasında popüler bir peynirdir. Yüksek oranlarda protein içermesi, kas kütlesini artırmak isteyenler için bu peyniri cazip kılar. İçerdiği proteinlerin %80’ini oluşturan kazein proteini yavaş emilir ve kas yapımında whey proteini kadar önemlidir, hatta yavaş emildiği için kas yıkımını önleyebilir. (4) Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen çok sayıda kişi uyumadan önce lor veya türlerini tüketir ve gece boyunca kas yıkımının azaltılmasını sağlar.

4- İnsülin Direncinin Önlenmesine Yardımcı Olabilir: İnsülin direnci tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Ancak süt ürünlerindeki kalsiyumun insülin direncini azaltabileceği düşünülmektedir. (5) Bazı bilimsel araştırmalar günlük olarak süt ürünleri tüketilmesinin insülin direnci riskini %21 oranında azaltabileceğini öne sürmektedir.


5- Kemik Sağlığını İyileştirir: Kalsiyumun yanı sıra iyi bir fosfor ve protein kaynağıdır. Bu besinler kemik sağlığının iyileştirilmesini sağlayabilir.

6- Yüksek Miktarda Selenyum İçerir: Sadece bir kase, 226 gram lor peyniri günlük selenyum ihtiyacının %37’sini karşılar. Selenyum az bulunan bir iz mineraldir ve vücut için önemlidir. Özellikle et ve balık ürünlerini az tüketenler için lor peyniri iyi bir selenyum kaynağı olabilir. Selenyum kandaki antioksidan korumayı artırır. (6)

Lor peynirinin yan etkileri / Zararları

Lor peyniri bazı tüketiciler için sorunlara yol açabilecek bir süt ürünüdür.

Laktoz İntoleransı: Peynirlerin laktoz içeriği, peynir eskitildikçe azalır. Lor peyniri tazedir, olgunlaşmamıştır ve diğer peynirlerden daha çok laktoz içerir. Bu yüzden laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir seçenek değildir. Bu durumu olan kişiler tüketirse; şişkinlik, ishal, gaz ve karın ağrısı yapabilir.

Süt Ürünleri Alerjisi: Bu peynir türü kazein ve whey proteinleri içerir. İnek sütünde bulunan bu iki protein türü bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Eğer herhangi bir süt ürününe alerjiniz varsa, lor peynirine de alerjik olabilirsiniz.


Lor peyniri nasıl tüketilir? Nasıl yenir?

Lor peynirini günü her saatinde sade olarak tüketmek mümkündür ancak sade lor peyniri tüketmek istemeyenler farklı tarifler yapabilir.

  • Poğaça, börek, kurabiye ve diğer hamur işlerine eklenebilir.
  • Çeşitli salatalarda kullanılabilir.
  • Süt yerine meyveli içeceklere ve soslara eklenebilir.
  • Smoothielere eklenebilir.
  • Mayonez yerine kullanılabilir.
  • Omlet ve yumurtalı yemeklere eklenebilir.

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.