Longan

Longan meyveleri...

Longan meyvesi nedir?

Longan meyvesi bilimsel adı Dimocarpus longan olan Longan ağacının meyvesidir. Bir üzüme benzer, sulu ve tatlı lezzetlidir. Meyve liçi, ake ve guarana ile akrabadır. Meyvenin etli kısmı solgun beyaz renktedir ve ortasında siyah bir çekirdek bulunur, bu yüzden ejder gözü meyvesi olarak adlandırılması yaygındır.

Meyve olgunlaştıkça dış kabuğu sertleşir, meyvenin kabuğunun soyulması kolaylaşır. Meyvenin sağlığa olan çok sayıda faydası yetiştiği bölgelerde iyi bilinmektedir, meyvenin tüketimi dışında, tohumlarının esans yağlarının tıbbi amaçlarla kullanımı bulunur. (1) Güney Asya kaynaklı olan bu meyve, 2000 yıldır yetiştirilmektedir ancak dünyanın geri kalan kısmının yetiştiği tropik bölgelere kıyasla çok yeni tanıdığı bir meyvedir ve her geçen gün tanınırlığı artmaktadır.


Longan meyvesinin faydaları

1- Cilt Bakımı: İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunur, C vitamini kollajen sentezi için hayatidir, cildi sıkı ve sağlıklı tutar. (2) UV radyasyona karşı antioksidan koruma sağlar, vücuttan oksidatif stresi uzaklaştırır.

2- Anti-Aging: Longan kırışıklık, yaş lekesi, kızarıklık ve yara izlerinin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Meyve B ve C vitaminleri, antioksidanlar içerir, ciltte kuruma ve çatlamayı önleyebilir.

3- Libidoyu Güçlendirir: Çin’de bu amaçla kullanımı popülerdir, özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Enerjinin yükseltilmesine ve halsizliğin giderilmesine yardımcı olur. (3)

4- Anksiyeteyi Rahatlatır: Anksiyete ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur.

5- Uyku Kalitesini İyileştirir: Araştırmalara göre bu meyveyi bol tüketen kişiler daha uzun süre ve daha kaliteli uyur. Meyve rahatlık sağlar.

6- Kansızlığa ve Dolaşım Sorunlarına İyi Gelir: İçerisinde iz miktarda demir minerali bulunur, kırmızı kan hücresi üretimini ve kan dolaşımını hızlandırır. Düzgün kan dolaşımıyla vücudun önemli kısımlarına besin ve oksijen iletilir, enerji artar, anemi, semptomları azaltılır.

7- Zayıflamayı Kolaylaştırır: Çok düşük kalorilidir, zayıflamada çok etkili olabilir. (4) İştahı ve kalori alımını azaltır.


8- Enerji Verir: Geleneksel Çin Tıbbı’nda Ki’yi dengeleyip, enerji seviyelerini iyileştirdiğine, kronik hastalıkları önlediğine ve metabolizmayı güçlendirdiğine inanılır.

9- Tansiyonu Kontrol Eder: İçerisindeki potasyum tansiyonun doğrudan düşürülmesiyle ilgilidir. Bu mineral bir damar genişleticidir, kan damarları ve arterlerdeki gerilimi azaltır.

10- Sinir Sistemini Güçlendirir: Araştırmalara göre vücuttaki elektrolit dengesinin sağlanmasında faydalı olabilir, yani, sinir sisteminin fonksiyonlarını iyileştirebilir. (5) Vücuttaki her hareket için gerekli olan elektrik sinyalleri elektrolitlerin üzerinden geçer, bu meyve genel vücut fonksiyonlarını hatta kas hareketlerini iyileştirebilir.

11- Bağışıklığı ve İyileşmeyi Güçlendirir: Bol miktarda C vitamini ile hem bağışıklığı güçlendirir hem de vücudun kendini onarma kapasitesini artırır.

12- Kronik Hastalıkları Önler: Düşük miktarda antioksidan içermesine rağmen serbest radikallerin önlenmesinde faydalı olur. Sağlıklı hücrelerin mutasyonunu ve kronik hastalık oluşumu riskini düşürür.

13- Hafızayı Güçlendirir: Özellikle hafızayla ilgili olan bilişsel aktivitelerin güçlendirilmesinde faydalı olur. (6)

14- Göz Sağlığına İyi Gelir: B vitaminleri, özellikle B6, B12 ve folik asit yaşlanma kaynaklı görme kayıplarının önlenmesinde etkili olabilir.

15- Diş Sağlığına İyi Gelir: Yine bol B vitamini içerdiği için diş ve diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardım eder.


Longan meyvesinin zararları / Yan etkileri

Çok sayıda faydası olmasına rağmen bazı yan etkileri bulunur, özellikle mide-bağırsak sisteminde rahatsızlık ve hamilelikte komplikasyonlar yapabilir.

  • Hamilelik: Diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışınız. Vücutta ve menstruasyonda uyarıcı etkileri olabilir.
  • Mide Rahatsızlığı: Eğer hassas bir mideniz var ise meyveyi tüketmekten kaçınmanız önerilir. İshal, kusma, ağrı ve kabızlık yapabilir.

Longan meyvesi besin değerleri

Kalori değerleri çok düşüktür, 100 gramı sadece 60 kalori içerir. Karbonhidrat olarak ise 100 gramında 15 gram karbonhidrat, 1.1 gram lif bulunur, katojenik diyetteki kişiler için uygundur.

Meyve harika bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır, ayrıca bakır, magnezyum, fosfor ve manganez içerir, çeşitli B vitaminleri ve folik asit kaynağıdır. (7) Çeşitli antioksidan polifenoller içerir; corilagin, gallik asit, ellagik asit içerisinde bulunan ve genel sağlık ve iyiliği artıran bazı antioksidanlardır.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.