Limon Kabuğu ve Çayı

Doğranmış limon kabukları ve faydaları...

Limon kabuğu nedir? Limon kabuğu neye iyi gelir?

Limon, bilimsel adı Citrus limon olan greyfurt ve portakal gibi yaygın bir narenciyedir. Genellikle suyu tüketilir ancak araştırmalara göre bioaktif bileşenlerle dolu olan kabuğu çok sayıda fayda sağlayabilir.

Limon kabuğu deyince meyvenin ilk olarak renkli ve ince olan kabuğun dış yüzeyi akla gelir, limon kabuğu olarak bu kısım kullanılabilir. Bu katmanın altında ince beyaz bir kısım, onun da devamında daha kalın lifli bir kabuk bulunur. Limon kabuğu kullanılmak istendiğinde, kabuğun tamamının kullanılması daha iyidir ama özel amaçlar için üstteki ince bölümde tercih edilebilir. Bu kısımların organik bileşikler, besin, vitamin ve lif içerikleri farklıdır. Limon kabuğunun besin içeriği bu kabukları atmamak için başlı başına bir sebeptir.

Limon kabuğunun ve çayının faydaları

1- Yüksek Besin Değeri Taşır: Çok küçük miktarlarda tüketilse de çok besleyicidir. Bir yemek kaşığı, 6 gram limon kabuğunda bir gram karbonhidrat, bir gram lif ve günlük C vitamini ihtiyacının %9’u vardır. Ayrıca küçük miktarlarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir, içerisindeki D-limonene bileşiğinin sağlığa olan bazı ciddi faydaları vardır.

2- Ağız ve Diş Sağlığını Destekler: Limon kabuğu ağızda mikroorganizmaların büyümesini önleyen antibakteriyel maddeler içerir. Araştırmalara göre bakteri kaynaklı yaygın ağız ve diş hastalıklarına karşı etkili olabilir. (1)

3- Antioksidanlar Açısından Zengindir: Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önleyen bitki bileşikleridir. (2) Limon kabuğu hem D-limonene hem de C vitamini açısından zengindir. (3) Bu maddelerin tüketilmesi kalp hastalıkları ve diyabet gibi durumlara karşı güvenlik önlemi almak anlamına gelebilir, bağışıklık sistemini tetikler ve güçlendirir. Bir araştırmaya göre limon kabuğu greyfurt ve mandalina kabuğuna göre daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. (4)

4- Antimikrobiyal ve Antifungal Özellikleri Vardır: Kabuğun çeşitli antimikrobiyal ve antifungal (mantar enfeksiyonlarına karşı) özellikleri vardır. Bir laboratuvar tüpü deneyinde antibiyotik direnci olan bakterilere ciddi oranda zarar verdiği ve büyümelerini azalttığı gözlenmiştir. (5)


5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Flavonoid ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle yaygın soğuk algınlığı ve nezlede etkili olur.

6- Kalp Sağlığını Koruyabilir: Yüksek tansiyon, kolesterol ve obezite kalp hastalıkları için risk faktörleridir. Araştırmalara göre C vitamini ve limon kabuğundaki temel lif olan pektin tüketilmesi bu riskleri azaltır. 344,488 kişi üzerinde yapılan bir deneye göre günde 10 mg flavonoid tüketilmesi kalp hastalığı riskini %5 azaltmaktadır. (6) D-limonene kan şekerini, trigliserit seviyelerini ve kötü kolesterolü düşürür.

7- Antikanser Özellikleri Vardır: C vitamini belirli kanser türleri riskinin düşmesiyle yakından ilgilidir. D-limonene de özellikle mide kanserine karşı antikanser özellikler taşır. (7) Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde mide kanserine karşı etkili olduğu gözlenmiştir. Ancak ne olursa olsun limon kabuğu bir tedavi veya çözüm olarak düşünülmemelidir. Bu bulguların onaylanması için insan deneylerine ihtiyaç vardır.

8- Safra Taşını Tedavi Edebilir: Bazı araştırmalar D-limonene madddesinin safra taşı tedavisinde etkili olabileceğini önermektedir. Safra taşı olan 200 kişinin katıldığı bir araştırmada, bu maddenin çözeltisinin enjekte edildiği kişilerin %48’inde safra taşları tamamen temizlenmiştir ve bu tedavinin ameliyata alternatif olabileceği düşünülmektedir. (8)

9- Cilt Sağlığı: C vitaminiyle beraber güçlü antioksidanlar içerir, cilde sağlıklı bir görünüm katar. Oksidatif stresin kırışıklık, leke, iz ve yaşlanma belirtileri gibi olumsuz etkilerinin düzeltilmesine fayda sağlar.

10- Kolesterolü Azaltır: Yüksek lif içeriğiyle sindirimin optimize edilmesini sağlayabilir, besin emilimini artırır, kolesterolü düşürür ve zayıflama çabalarına yardımcı olur.

11- Kemik Yoğunluğunu Artırır: Limon kabuklarında iyi miktarlarda iz mineraller bulunur; bu mineraller kemik yoğunluğunun artmasına ve yaşlılıkla ortaya çıkan kemik erimesinin önlenmesine fayda sağlar.


Diğer kullanımları

Limon kabuğu yemekler ve sağlık amaçlı kullanımlarının dışına kozmetik ve ev malzemesi olarak kullanılabilir. En yaygın kullanımları:

  • Çok amaçlı temizlik maddesi: Beyaz sirke ve limon kabuğu karışımı birkaç hafta bekletildiğinde güçlü bir temizlik maddesine dönüşür.
  • Buzdolabı ve çöp kovası parfümü: Kokuları gidermesi için buzdolabının veya çöp kovasının en altı kısmına bir miktar limon kabuğu konulabilir.
  • Paslanmaz çelik temizleyicisi: Ürünün üzerine biraz tuz serpip, lekeleri limon kabuğuyla temizleyebilirsiniz. Daha sonra suyla durulayın.
  • Kettle temizleyicisi: Kettle’ı su ve limon kabuğuyla doldurun ve içerisindeki plakların temizlenmesi için kaynatın. Durulamadan önce karışımın bir saat kettle’da kalmasını sağlayın.
  • Vücut temizleyicisi: Şeker, zeytin yağı ve limon kabuğu ıslak cilde masaj yapmak için kullanılabilir.
  • Yüz maskesi: Pirinç unu, limon kabuğu tozu ve süt karışımı ile cildi ve ölü deriyi temizleyen peeling ve temizlik losyonu elde edilebilir.

Limon kabuğunun zararları ve yan etkileri var mıdır?

Limon kabuğunun kayıtlara geçmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bilinmelidir ki limon kabuğunda zirai ve böcek ilacı kalıntıları bulunabilir. Bu yüzden kullanmadan önce iyice temizlenmelidir, bakterilerden ve diğer zararlılardan arındırılmalıdır.

Limon kabuğu çayı nasıl hazırlanır?

Lezzetli bir ev yapımı limon kabuğu çayı şu şekilde hazırlanabilir.

Malzemeler: 2 limon kabuğu, 15 gram şeker, 1 litre su, 1 yemek kaşığı limon suyu ve nane yaprakları

Hazırlanışı: Suyu kaynatın, limonun kabuklarını ve şekeri bir sürahinin içerisine koyun, biraz sertçe karıştırın. Kaynar suyu karışımın üzerine dökün. Soğuyunca bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Taze nane yapraklarıyla süsleyip servis edebilirsiniz.


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.