Kudret Narı

Taze yeşil kudret narları...

Kudret Narı Nedir? Neye İyi Gelir?

Kabakgiller familyasından bilimsel adı Momordica charantia olan kudret narı, rengi ve sert ve girintili çıkıntılı yüzeyi sayesinde kolaylıkla ayırt edilen bir meyvedir. Bitki bilimsel olarak bir meyve olmasına rağmen, sebze olarak kullanımı yaygındır. Meyvenin rengi ilk evrelerde yeşilken, olgunlaştıkça sarı ve turuncuya döner. Son yıllarda iyice tanınmaya başlamıştır ve ününü obezite ve diyabete karşı olan etkilerine borçludur. (1)

Bitki tropikal iklimde yetişen hızlı büyüyen tırmanıcı bir çalıdır. Ülkemizde sıcak ve uygun bölgelerde yetişebilir, Bursa ve Yalova’da ticari olarak üretimi bulunur. Yerlisi olduğu ülkelerde meyvenin yemeklerde kullanımı yaygındır, yaprakları ise çay ve çorba olarak tüketilir. Çin ve Hindistan gibi ülkelere geleneksel bir ilaçtır, özellikle kanserli tümörler, astım ve cilt ve sindirim sorunları için kullanılır. En iyi bilinen kullanımlarından biri diyabet kontrolüdür. Bitki kan şekerinin düzenlenmesine fayda sağlayan charantin, peptidler ve alkaloidler içerir. (2)

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

1- Diyabet Tedavisi: Kudret narı diyabet kontrolünde en güçlü besinlerden biridir. (3) İçerisinde önemli miktarda, insüline benzeyen charantin ve alkaloidler bulunur. Bu maddeler kan şekerinin düşmesine aktif olarak yardım eder ve beklenmedik ani şeker yükseliş ve düşüşlerini önleyebilir. Meyve güçlü hipoglisemik (kan şekeri düşürücü) etkilere sahiptir, bu yüzden kan şekerini düşürmek için ilaç kullananlarının hem ilacı hem de meyveyi beraber kullanmaları tehlikeli olabilir. 

Araştırmalara göre kudret narı insülin hassasiyetini de artırmaktadır. Filipinlerde yapılan bir araştırmaya göre, meyve diyabet ilacı Glibenklamid ise aynı mekanizmaya sahiptir ve benzer etkiler gösterir. (4)

2- Kanı ve Karaciğeri Temizler: Kudret narı etkili bir kan temizleyici olarak bilinir. (5) Antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri kanı temizler ve daha sağlıklı bir cilde fayda sağlar. Meyve egzama ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt sorunlarına iyi gelir.

Günde bir bardak kudret narı suyu içilmesi karaciğeri iyileştirir. Birkaç hafta boyunca tüketilmeye devam edilirse etkili sonuçlar alınır. (8)


3- Hemoroide İyi Gelir: Bir dizi araştırma, meyvenin iltihap önleyici özellikleri sayesinde, rahatsız edici bir durum olan basur için etkili bir merhem olabileceğini belirtir. (6) Meyvenin kökünden ele edilen merhem ağrı, kanama ve iltihaplanmayı azaltmak için bölgesel olarak uygulanabilir. Aynı faydaları görmek için meyvenin suyunu da içebilirsiniz.

4- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Çok çeşitli antioksidanlar içermesi sebebiyle hastalıklara karşı vücudun savunma sistemlerini güçlendirir. Vücutta serbest radikalleri ve tehlikeli bileşikleri etkisizleştirir. Diyetinize kudret narı ekleyerek kalp krizi, böbrek hasarı, karaciğer yetmezliği ve diğer çeşitli hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

5- Kanseri Önleyebilir: Meyvedeki antioksidanlar kansere sebep olabilecek serbest radikalleri yok eder. Meyve anti-tümor ve antikanserojen özellikleri açısından detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmalara göre kudret narı tüketimi ile serviks, prostat ve göğüs kanseri oluşumu arasında ters ilişki vardır. (7)

6- Astıma İyi Gelir: Çok sayıda araştırma kudret narının astım, bronşit ve grip gibi hastalıkların semptomlarını azalttığını göstermektedir. Antihistamin, önleyici, antienflamatuar, balgam söktürücü ve antiviral etkiler gösterir ve solunum sistemi sağlığına çok yönlü fayda sağlar. Önerilen, yatağa girmeden önce biraz kudret narı tüketmektir; bu sayede rahatlatıcı etkileri rahat bir gece geçirilmesine fayda sağlar.

7- Antifungal Ajandır: Antifungal ve antibakteriyel özellikleriyle çeşitli mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir. Ayrıca dolaşım sisteminde bulunan çeşitli toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

8- Zayıflama: Bitki, sistemi genel olarak temizleyen antioksidanlar içerir. Bu sayede metabolizma ve sindirim sistemi iyileşir, kilo verme faaliyetleri hızlanır. Ayrıca kalorisi çok düşüktür, lif içerir ve doygunluk hissi sağlar. Büyük bir bölümü, yaklaşık %80-85’i sudur. Bu özellikleriyle kilo verme eforlarınıza büyük katkı sağlayıp süreci hızlandırabilir.

9- Sivilce ve Cilt Sorunları: Kudret narı tüketmek sivilce, kızarıklık ve cilt enfeksiyonları gibi sorunlara çözüm olabilir. Meyve kan çıbanı, uyuz, kaşıntı, sedef hastalığı ve saç kırana karşı etkili olabilir. Limonlu suyu aç karna güne 1 kez, 6 ay boyunca tüketilirse etkili neticeler alınır. (9)

10- Kalp Hastalıklarını Önleyebilir: Meyve kalp sağlığına çok yönlü faydalar sağlar. Kötü kolesterolü ve kalp krizi riskini düşürür. Ayrıca kan şekerini düşürerek kalbin sağlıklı kalmasına fayda sağlar. (10)

11- Cilt ve Saç Sağlığı: Meyvenin ciltteki kızarıklık, leke sivilce ve akne gibi sorunlara iyi geldiğini önceki maddelerde belirtmiştik ancak meyvenin cilde faydaları bunlarla sınırlı değildir. Cilt bakımına çok yönlü faydalar sağlayabilir. Yüksek iyileştirici ve anti-aging özellikler göstermesi sebebiyle cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini ve kalmasını sağlar.

Meyvenin suyu düzenli olarak tüketildiğinde veya saçlara uygulandığında; saçlara parlaklık katar, kırıkları azaltır, kepeği önler, kuru ve kaşıntılı kafa derisini önler, saç kaybını azaltır, saçların nem dengesini sağlar ve saçların erken beyazlamasını önler ve erken görülen beyazları azaltır.

12- Enerji Verir: Düzenli kudret narı suyu tüketmek dayanıklılığı ve enerjikliği artırır. Uyku sorunu olanların daha düzenli ve sağlıklı uyumasını sağlayabilir.


Kudret Narının Yan Etkileri / Zararları

Meyve 3 ay gibi kısa süreler ağızdan alındığında çoğunlukla güvenlidir. Bazı kişilerde mide rahatsızlığı yapabilir. Aşağıdaki durumlarda tüketimine dikkat edilmelidir.

Hamilelik ve Emzirme: Hamilelik esnasında kullanılmasının güvenli olmadığı düşünülmektedir. İçerdiği bazı kimyasallar adet kanaması başlatabilir. Meyve hayvanlarda düşüğe sebep olmuştur. Kullanılması önerilmez.

Diyabet: Meyvenin kuvvetli kan şekeri düşürücü özellikleri vardır. Eğer ilaç kullanıyorsanız diyetinize kudret narı eklemek kan şekerini aşırı düşürebilir.

G6PD Eksikliği: Çekirdekleri fava fasulyesinin (bakla) içerdiğine çok benzer kimyasal maddeler içerir. Eğer G6PD eksikliğiniz varsa tüketmeniz tehlikeli olabilir.

Ameliyat: Ameliyat esnasında ve sonrasında kan şekeri seviyelerini etkileyebilir. Planlanmış ameliyatınızdan 2 hafta önce tüketmeyi bırakmanız gerekir.


Kudret Narının Besin Değerleri

Kudret Narı1 Adet - 124 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori21.1%1
Yağ Kaynaklı Kalori1.8
Toplam Yağ0.2 g%0
Doymuş Yağ~~
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum6.2 mg%0
Toplam Karbonhidrat4.6 g%2
Diyet Lifi3.5 g%14
Şeker--
Protein1.2 g%2
C Vitamini104 mg%174
Folat89.3 mcg%22
A Vitamini584 IU%12
Niacin0.5 mg%2
Potasyum367 mg%10
Çinko1.0 mg%7
Manganez0.1 mg%6
Magnezyum21.1 mg%5
Fosfor38.4 mg%4
Demir0.5 mg%3

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kudret Narı Suyu Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 100 gram kudret narı
  • 1 limon
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1/2 çay kaşığı zerdeçal tozu
  • 1/4 litre su

Hazırlanışı:

  • Meyveleri yıkayın, iç kısmını ve çekirdeklerini çıkarın.
  • Meyveyi küçük parçalar halinde doğrayın. Diğer tarafta su, zerdeçal tozu ve tuzu karıştırın. Meyve parçalarını 15 dakika bu karışımda bekletin. 
  • Karışımı kıvamlı bir hale gelinceye kadar blenderdan geçirin.
  • Karışımı süzün. Üzerine 1 bütün limonun suyunu ekleyin ve soğuk olarak servis edin.

Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 3.7]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.