Gümüş Suyu

Kolloidal gümüş suyu nedir?

Kolloidal Gümüş Suyu Nedir? Neye İyi Gelir?

Gümüş suyu veya karışımın özelliğini de belirten ismiyle kolloidal gümüş suyu, bir sıvı içerisinde (su veya başka bir sıvı) karışım halinde bulunan oldukça küçük, saf gümüş zerreleridir. Kolloidal denmesinin sebebi, su ve gümüş karışımının çözelti ve heterojen karışım arasında yer alıp, bu karışımların kolloid olarak adlandırılmasıdır. Suyun içerisindeki gümüş parçaları boyut olarak 100 nm’den küçüktür ve çıplak gözle görülmez. (1)

Günümüzdeki modern antibiyotikler geliştirilmeden önce gümüş suyu çeşitli enfeksiyon ve hastalıklar için çok amaçlı bir çözüm olarak kullanılmaktaydı. Madde son yıllarda yeniden popülerleşmeye başladı ve hakkında bakteriyel, viral ve fungal (mantar) enfeksiyonlar için çözüm olduğuna ilişkin haberler yapıldı.

Gümüş suyu kullanıcıları karışımı bir besin desteği gibi kullanır veya doğrudan ciltlerine uygular. Gümüş suyu piyasada içerdiği gümüş miktarına göre farklı derecelerde bulunabilir. Hızlı etki gösteren bir karışımdır.

Gümüş Suyunun Faydaları Nelerdir?

1- Antibakteriyel ve Antimikrobiyaldir: Gümüş suyunun antibiyotik direnci olan bakterileri kontrol etme yeteneği gerçekten etkileyicidir. 1980’lerde UCLA Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalarda 650’den fazla hastalık yapan patojenin düşük miktarlarda gümüşe maruz bırakılınca dakikalar içinde öldüğü tespit edilmiştir. (2)

Antibiyotik direnci 2000’li yılların en büyük sorunlarından biridir. Gümüş suyu modern antibiyotikler gibi mikroorganizmalarda bağışıklık veya direnç oluşturmaz. Bu etkiler ilaç kaynaklı veya stres kaynaklı evrimler sonucu oluşan dirençlere karşı geçerlidir. Bu etkilerinden dolayı gümüş suyu yara merhemleri, bandajlar ve tıbbi malzemelerde kullanılmaktadır. (3)

2- Ciltteki Yaraların İyileşmesini Hızlandırır ve Cilt Sağlığının Korunmasında Etkilidir: Kolloidal gümüş suyu cildin ve diğer yumuşak dokuların iyileşmesini uyarır. (4) 2012’de yayımlanan bir makalede yanık, pamukcuk, periodontit ve diğer bazı durumlarda bölgesel olarak kullanılmasının uygun olduğu tezi öne sürülmüştür. (5)

Örneğin saçkıran (Tinea capitis) mantarını evde gümüş suyu ile tedavi edebilirsiniz. Kafa veya cilt derisinin üst katmanında yaşayan bulaşıcı bir funginin sebep olduğu saçkıran hastalığı yuvarlak ve zaman zaman kabuksu döküntüler ile kendini belli eder. Bu su ayrıca sedef hastalığı ve egzamaya karşı etkili olabilir.

3- Göz (Konjonktivit) ve Kulak İltihaplarını Tedavi Edebilir: Konjonktivit gözü kaplayan mukus membranın ve göz kapağının iltihaplanması hastalığıdır ve genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyon sonucu oluşur. Gümüş suyu bu tehlikeli ve oldukça bulaşıcı olan virüs ve bakterilere karşı kullanılabilir. Enfekte olmuş göze uygulandığında nano gümüş parçacıkları etkilenmiş hücrelere elektromagnetik olarak etkir ve bu hücreleri temizlenmeleri ve zararlıların ortadan kaldırılması için kan dolaşımına yönlendirir.

Modern antibiyotikler geniş spektrumlu olsa bile belli bakterilere karşı etkili olabiliyor ancak kulak enfeksiyonları birden fazla bakteri veya mantar kaynaklı olabilir. Reçete edilen antibiyotiklerin yararlı olmadığı kulak enfeksiyonu durumlarında gümüş suyu etkili olabilir.

4- Antiviraldir: Hakkında yeterli düzeyde bilimsel araştırma olmasa da antiviral etkileri olduğu bilinir ve bazı virüslere karşı kullanan kişilerden güçlü pozitif geri dönüşler alınmıştır. HIV/AIDS, zatürree, uçuk, zona hastalığı ve normal ve genital siğillere karşı faydalı olabilir. Bazı doktorlar tarafından virüsleri hızlıca durdurmak için evsel çözüm olarak önerilir. (6) Bilinen kullanımlarının yanı sıra hepatit C virüsüne karşı etkili olduğuna ilişkin anekdotlar bulunur.

5- İltihap Sökücüdür: Oldukça etkili bir antienflamatuardır. Yapılan araştırmalara göre; laboratuvar hayvanlarında iltihaplı cilt üzerinde uygulanmış ve 72 saat sonra cilt dokusu neredeyse normale dönmüştür. (7) Bu araştırmalar çok sayıda insanın yıllarca bildiği gümüş suyu etkilerini; şişkinlikleri azaltmasını, iltihapları sökmesini ve iyileşmeyi hızlandırmasını onaylamıştır.

6- Sinüzit Tedavisinde Etkili Olabilir: Sinüs enfeksiyonlarının kontrol ve tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu amaçla burun spreyi ve damlası olarak kullanılır. (8) Araştırmalara göre günde 2 seferden 10 gün boyunca kullanılması güvenlidir. Son araştırmalar solunum yolu iltihaplanmalarına sebep olan patojenlere karşı etkili olduğunu belirtmektedir. Belki de sinüziti olan alerjik ve astımlı kişilerde hızlı ve etkili rahatlama sağlamasının sebeplerinden biri mikroorganizmalara karşı etkili olması olabilir.

7- Bağışıklığı Güçlendirir, Soğuk Algınlığı ve Gripte Etkili Olabilir: Bazı kişiler gümüş suyunun kuş gribi dahil bütün grip türlerine karşı etkili olduğunu iddia eder. (9) Bu konuyu klinik olarak ispatlamak için birkaç araştırma yapılmıştır ancak 2011 yılında yapılan araştırma dikkat çekicidir. 12 yaşın altındaki nezle ve burun tıkanıklığı olan 100 çocuk 2 gruba ayrılır. Bir grup gümüş suyu ve beta glukan ile tedavi edilirken ikinci gruba
salin solüsyonu verilmiştir. Her iki grupta tedaviden fayda görürken, gümüş suyu kullanan grup %90 oranında tamamen iyileşmiştir. (10)

8- Gümüş Suyunun Zatürree ve Bronşite Etkisi: Modern ilaçlar bronşit ve zatürree ile savaşta pek etkili olamıyor. Bilinenlere göre
gümüş suyu ağız yoluyla sindirildiğinde veya solunduğunda zatürree ve bronşite karşı etkili olabilir. Solunduğu durumlarda doğrudan ciğerlere temas eder ve birkaç günde etkili olabilir. (11)

9- Kanser Hücrelerini Öldürebilir: Göğüs kanserinde kanserin ilerlemesini durdurabilir. Kanserli hücrelerde kaspaz yollarını etkinleştirerek apoptoza sebep olur. (12) Ayrıca göğüs kanserinde, kanserli hücrelerin enerji üretmesine yardımcı bir enzim olan laktat dehidrogenaz enzimi seviyelerini düşürür. (13) Bu araştırmalar hücreler üzerinde yapılan sınırlı araştırmalar olduğundan, etkilerini doğrulamak için klinik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.


Gümüş Suyunun Yan Etkileri / Zararları

Her gün çok düşük miktarlarda gümüşe maruz kalmaktayız. Havada, içme suyunda ve besinlerde çok küçük miktarlarda gümüş bulunur ve bu durum güvenli kabul edilir. Aynı şekilde güvenli dozlardaki gümüş suyunun da yan etkisi yoktur. Ancak gümüş suyunun sindirilmesi ve aşırı ve uzun süreli kullanılması durumunda bazı yan etkiler görülebilir. Cilde uygulanması sindirilmesinden daha güvenlidir. Bu yüzden gümüş suyu kullanırken dozaj ve nasıl kullanıldığı önemlidir. Gümüş suyu kullanımındaki en büyük riskleri aşağıda bulabilirsiniz.

Argyria (Arjiri / Mavi Cilt Sendromu): Uzun süreli ve aşırı gümüş suyu kullanımı mavi cilt sendromuna yol açabilir. Gümüş iyonlarının dokularda birikmesi sonucu cilt gri/maviye döner. Bu hastalık yaşamı tehdit eden bir durum değildir ancak cilt geri döndürülemeyecek şekilde mavi kalır. (14) Etkiler bütün ciltte olabilir veya bölgesel olarak tırnak yataklarında veya vücudun diğer bölgelerinde olabilir. Ayrıca açık yaralar üzerinde sık sık kullanılırsa bölgesel olarak argyria görülebilir.

Bağırsaktaki Faydalı Bakteriler İçin Zehirli Olabilir: Sindirilmesi mide ve bağırsaklar için zararlı olabilir. Bağırsak florasının zarar görmesi bağırsak immün yanıtına zarar verebilir. (15, 16)

Gümüş Alerjisi: Çok nadir olsa da gümüş alerjisi riski bulunur. (17)

Hamilelik ve Emzirmede Gümüş Suyu: Hamilelik ve emzirme süresince kullanılması önerilmez. Gümüş plasentaya geçebilir. Bebeklerde anormal kulak, yüz ve boyun gelişimine sebep olabilir. Diğer yan etkilerin tamamına da bebekte sebep olabilir. Organlarda birikebilir. (18)

Gümüş Suyunun Kullanımları? Gümüş Suyu Nasıl Kullanılır?

Gümüş suyu her durumda farklı kullanılmalıdır. Faydalarını görmek için aşağıda önerilen şekillerde kullanılabilir. Kullanırken her zaman 14 günden fazla üst üste kullanmamanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Yan etkilerden kaçınmak için gerektiği kadar ara verilmelidir. 

  • 2-5 damla olarak doğrudan cilde uygulanabilir.
  • Bağışıklık sistemine destek olması için ağızdan bir göz damlası kadar alınabilir.
  • Göz iltihabında (Konjonktivit) 1-2 damla olarak kullanılabilir.
  • Bandajda kullanılan 1-2 damla çoğu yaranın dezenfekte edilmesine yeterli olur.
  • 5-10 damla olarak vajinal veya anal bölgeye uygulanabilir.
  • 5 damla olarak burun spreyine / burun çaydanlığına eklenerek doğrudan burna püskürtülebilir.

Köpeklerde ve Kedilerde Gümüş Suyu Kullanımı

Gümüş suyunun yukarıda insanlar için sayılan faydalarının tamamı kedi ve köpekler için de geçerlidir ancak evcil hayvanlarda farklı mikroplardan kaynaklanan farklı bakteriyel veya viral hastalıklar görülebilir. Gümüş suyu bu durumlarda da etkili olabilir.

Evcil hayvanlarda ağızdan, bölgesel olarak veya sprey olarak kullanılabilir. Ağızdan kullanırken basitçe 10 gün boyunca evcil hayvanın ağzına damlatılabilir. Tadı içme suyu ile aynı olduğu için hayvanlarda herhangi bir rahatsızlık yaratmaz. Bölgesel olarak böcek ısırığı veya diğer cilt sorunları için etkilenmiş alana kullanılabilir. Göz ve kulak enfeksiyonları için günde 1-2 sefer 10 gün boyunca damlatılabilir. Bu durum hayvanlarda rahatsızlık yaratmaz. Kullanırken yan etkilerle karşılaşmamak için 10 günden fazla üst üste kullanılmamalı, gerektiği kadar ara verilmelidir. (19)

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.