Kırmızı Mercimek

İki tahta kaşığı kırmızı mercimek...

Kırmızı Mercimek Nedir? Neye İyi Gelir?

Kırmızı mercimek, aynı yeşil mercimek gibi uygun fiyatlı olan ancak yüksek besin değeri taşıyan ve bir o kadar da lezzetli olan bir baklagildir. Küçük, yuvarlar ve lens şeklinde olan bu tohumların türüne göre lezzeti ve rengi değişebilir, kırmızıdan turuncuya kadar farklı renklerde olabilir. Dünya genelinde farklı mutfaklarda temel gıdalardan biridir. Özellikle Hint mutfağında çok tercih edilir, ülkemizde de tüketimi oldukça yaygındır.

Kırmızı mercimeğin en büyük ihracatçısı olan ülke Kanada’dır. (1) Dünya üzerinde çok tüketilmesinin sebeplerinden bir diğeri hem vejetaryen hem de normal diyetlerde kullanışlı olmasıdır. Pişme süresi kısadır ve ön hazırlık gerektirmez. Besin değeri açısından dikkate değer ölçüde zengin olduğu için zayıflamaya çalışan kişiler tarafından tercih edilir. Süper besinlerden biri olan kırmızı mercimek vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin önemli bölümünü içerir, lif ve protein açısından zengindir.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

1- Kan Şekeri Seviyelerinin Stabilize Edilmesine Yardımcı Olur: Kırmızı mercimek yüksek miktarda diyet lifi içerir, glisemik indeksi düşüktür ve yemeklerin ince bağırsaktan emilim hızını yavaşlatır. Bu sayede sindirim hızının azalmasıyla beraber kan şekerindeki ani ve beklenmedik yükselişler önlenir. Şeker problemi, diyabeti ve insülin üretimi yetersiz olan kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmesi sağlığı iyileştirecektir.

2- Kolesterolü Düşürerek Kalbi Sağlıklı Tutar: Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle vücuttaki genel kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirerek aşırı kolesterolün atılmasını kolaylaştırır ve çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

3- Zayıflamak İsteyenler İçin Etkili Bir Çözümdür: Kırmızı mercimek çoğu zayıflama diyetinin olmazsa olmaz parçasıdır. İçerisinde doygunluk hissi yaratmaya yetecek kadar dengeli oranlarda karbonhidrat bulunur ve yağ miktarı oldukça düşüktür. Yüksek lif miktarıyla sindirimi yavaşlatır, protein miktarıyla ihtiyaç duyulan proteini sağlar. Bir kase kırmızı mercimek çorbası bütün temel vitaminlerden, protein ve diğer besinlerden yeterli miktarlarda almanızı sağlar. Bu besin ile geçirilen öğünler veya ara öğünler, yanında yoğurtlu ve hafif diğer yemeklerle beraber zayıflama sürecini ciddi oranda hızlandırabilir.

4- Yaşlanmayı Yavaşlatır: Bitki hücre hasarını etkili bir biçimde azaltabilecek antioksidanlar açısından çok zengindir. İçerdiği çeşitli ve bol besinler bağışıklık sistemini güçlendirir, cildin genç ve canlı görünmesini sağlar ve anti-aging etkileri yapar. Tüketilmesinin yanı sıra doğrudan cilde de uygulanabilir.

5- Dişleri ve Kemikleri Besler: Mercimek kalsiyum, magnezyum ve sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli olan diğer vitamin ve mineraller açısından zengindir. Düzenli olarak tüketilmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin düzenli alımını sağlayacağı için daha etkili olur.

6- Sağlıklı Gözlere ve Görmeye Yardımcı Olur: Yukarıda sözü geçen minerallerin yanı sıra A, C ve E vitamini açısından zengindir. Bu vitaminler sağlıklı gözler ve görüş için temel öneme sahiptir. Kırmızı mercimek tüketerek gözlerinizi katarakt ve kas bozulmalarına karşı koruyabilirsiniz.

7- Parlak ve Canlı Bir Cilde Fayda Sağlar: Kırmızı mercimek sağlıklı, canlı, lekesiz ve ışıltılı bir cilt isteyen kişiler için doğru seçimlerden biridir. Anti-aging özellikleri sayesinde kırışıklık, çizgi ve lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Öğütülmüş kırmızı mercimek, zerdeçal ve gül suyu kullanılarak yapılan yüz maskeleri cildinizin rengini açar ve güneş yanıklarını ortadan kaldırır. Yukarıdaki karışıma süt ekleyip yüzünüze uygulayarak bu faydaları görebilir ve kuruluk sorununu çözebilirsiniz. Cilde olan diğer faydaları için, cilt sağlığı için nasıl kullanılır başlığını okuyabilirsiniz.

8- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir, Genel Sağlığı Korur: Kırmızı mercimek demir, B6 vitamini ve çinko açısından zengindir. Bu mineral ve vitaminler kandaki beyaz kan hücreleri sayısının artmasında ve bağışıklığın güçlenmesinde temel besinlerdir.

9- Sağlıklı Hamileliğe Yardımcı Olur: Hamilelik dönemi ve doğum her zaman kolay geçmeyebilir. Özellikle güvenli ve sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan besinler vücuda alınmadığı zaman daha zorlu bir süreç yaşanır. Kırmızı mercimek sağlıklı beyin gelişimi için gerekli olan ve doğum kusurlarını önleyen B9 Vitamini, yani folik asit açısından oldukça zengindir.

Kırmızı Mercimeğin Yan Etkileri / Zararları

Kırmızı mercimek nüfusun çok büyük bir bölümü için güvenlidir ve bilinen yan etkileri ve zararları yoktur. Kırmızı mercimek alerjisi çok düşük olasılıklarda görülür ve şiddetli seyretmez. Ancak aşırı tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler görülebilir.

Aşırı kırmızı mercimek tüketilmesi durumunda böbrek sorunları, potasyum zehirlenmesi, aşırı gaz ve yüksek amino asit alımına bağlı yan etkiler görülebilir. Aşırı tüketildiğinde bazı kişilerde alerji yapabilir.


Kırmızı Mercimek Besin Değerleri (2)

Kırmızı Mercimek100 Gram - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori345%17
Yağ Kaynaklı Kalori18.2
Toplam Yağ2.2 g%3
Doymuş Yağ0.4 g%2
Trans Yağ--
Kolesterol--
Sodyum7.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat59.1 g%20
Diyet Lifi10.8 g%43
Şeker~~
Protein24.9 g%50
Folik Asit204 mcg%51
Tiamin0.5 mg%34
B6 Vitamini0.4 mg%20
Riboflavin0.1 mg%6
Niasin1.5 mg%7
C Vitamini1.7 mg%3
Bakır1.3 mg%65
Demir7.6 mg%42
Fosfor294 mg%29
Manganez1.4 mg%71
Magnezyum72.0 mg%18
Selenyum8.2 mcg%12
Çinko3.9 mg%26

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Cilt Sağlığı İçin Nasıl Kullanılır

Kırmızı mercimek sadece harika çorba ve yemekler yapmak için kullanılmaz. Ayrıca cilt sağlığını iyileştirmek ve pürüzsüz ve genç bir görünüm elde etmek için de kullanılır.

1- Cilt Beyazlatma ve Işıltı Katma: Bu kırmızı renkli küçük mercimekleri kullanarak parlak ve ışık saçan bir cilde kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Sadece bir paket öğütülmüş kırmızı mercimeği, zerdeçal ve gül suyu ile karıştırıp cildinize uygulamanız gerekir. Bütün cildinize uyguladığınızda daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cildiniz olabilir.

2- Güneş Yanığı Giderme: Kötü güneş yanıklarınız varsa, doğal kırmızı mercimek uygulamasıyla bu yanıklardan kurtulabilirsiniz. Rendelenmiş domates ve kırmızı mercimek tozundan bir macun yapın ve yanmış cilde doğrudan uygulayın. 2-3 haftalık uygulama sonrasında istenmeyen güneş yanığı kaybolur.

4- Cilt Kuruluğu Tedavisi: Eğer kuru cilt sorunlarınız varsa kırmızı mercimek yardımcı olabilir. Kırmızı mercimek tozunu bir gece süt içerisinde bekletin ve karışıma gül suyu ekleyerek kuru cildinize uygulayın. Birkaç günlük kullanımdan sonra netice alabilirsiniz.

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 6 Ortalama Puan: 4.8]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.