Kiraz

Kirazın sağlığa faydaları nelerdir?

Kiraz nedir? Neye İyi gelir?

Kiraz ülkemizde yazın gelmekte olduğunu hatırlatan, çok sevilen ve tüketilen meyvelerin başında gelir. Sezonu çok kısadır ve en iyisi sezonundayken bol bol tüketmektir. Bilimsel adı Prunus avium olan kiraz dünyanın her yerinde en çok tüketilen meyvelerden biridir. Bu meyvelerin canlı renkleri ve tatlı, keskin ve asidik lezzetleri sanki içerdiği faydaların bir göstergesi gibidir. Eğer kiraz seven biriyseniz, tüketmek için en iyi zaman haziran-temmuz aylarıdır ama meyveyi depolamak isterseniz de; derin dondurucuda 1 yıl kadar besin değerini kaybetmeden korunabilirler. Elbette derin dondurucu yerine reçel veya komposto yaparak da kışı kiraz yiyerek geçirebilirsiniz.


Kirazın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1- Antioksidan Kaynağıdır: Kiraz antosiyaninler ve siyanidin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre kirazdan elde edilen antioksidanlar ticari olarak satışa sunulan antioksidanlara göre çok daha etkili ve güçlüdür. (1) Kirazda ayrıca bir miktar kuersetin bulunur. Kuersetin antioksidan etkileri açısından en önemli bileşiklerden biridir. (2)

2- Anti-Aging Özellikleri Vardır: Kiraz C vitamini, karotenoidler ve flavonoidler açısından zengindir. Bu maddeler serbest radikalleri etkisizleştirerek kalbin ve sinir sisteminin zayıflamasını, görüş kaybını, saç kaybını, cildin kırışmasını, libido kaybını, kolon ve prostat kanserini engeller, yani genel olarak yaşlanmayı yavaşlatır.

3- Kanseri Önler: Kiraz; içerdiği bileşikler sayesinde kanserin önlenmesinde pay sahibi olabilir. Kirazın kanseri önlemesindeki asıl etken içeriğindeki antosiyanin bileşikleri, özellikle siyanidindir. Bir bilimsel araştırmada kanserli hücreler kiraz antosiyaninlerine maruz bırakılmış ve mutasyona uğramış bu hücrelerin hücre döngüsünü tamamlayamayıp öldüğü gözlenmiştir. Ayrıca daha önceki araştırmalardan da siyanidinin normal hücrelerin kansere dönüşmesini engelleyici etkisi olduğunun bilindiği ifade edilmiştir. (3)

4- İltihaplanmayı ve Gut Riskini Azaltır: Gut hastası 600 kişinin katıldığı bir deney sonucunda; günde sadece yarım kase, yani 10-12 adet kiraz yiyenlerin, gut krizi geçirme riskinin %35 azaldığı açıklanmıştır. (4) Daha fazla, günde 2-3 porsiyon kiraz tüketenlerde ise krizlerin ortaya çıkma olasılığı %50 azalmıştır.

5- Melatonin İçeriğiyle Sağlıklı Uyumaya Fayda Sağlar: Kiraz bolca melatonin içerir. Melatonin güçlü bir antioksidandır ve sağlıklı uyku ve vücudun kendini yenilemesinde rolü vardır. (5)

6- Göbek Bölgesindeki Yağlanmayı Azaltır. (6)

7- Antrenman Sonrası Kas Ağrılarını Azaltır. (7)

8- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini, karotenoidler ve flavonoidler gibi antioksidanlarla serbest radikallerden vücudu korumanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirir ve bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlardan vücudu korur. Özellikle kolon, idrar yolu, bağırsaklar ve boşaltım sistemini korur. Ayrıca grip ve ateşlenmelere karşı etkili koruma sağlar.

9- Göz Sağlığına İyi Gelir: İçerdiği antioksidanlar göz sağlığı üzerinde güçlü bir rol oynar. Gözleri serbest radikallere, görüş kaybına, yaşa bağla görme sorunlarına, kuruluk, iltihaplanma ve yüksek göz tansiyonuna karşı korur. Ayrıca bilinen göz enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

10- Beyne İyi Gelir, Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir: Kiraz içerdiği bileşiklerle beyin fonksiyonlarını artırmada oldukça etkilidir. Yaşlanınca pasif bir beyin ve düşük hafıza sorunları yaşamaktan korkanlar kiraz yiyerek yaşlanmanın bu olumsuz etkilerini azaltabilirler. Kiraz Alzheimer, Parkinson, depresyon, hayal kırıklığı, anksiyete ve kronik strese karşı etkili olabilir.

11- Sindirime Yardımcı Olur: Lif içeriğiyle kabızlık sorunlarını azaltırken, içerdiği asitlerle sindirime yardımcı olur. Antioksidanlar sindirim sistemini düzenli tutar. Flavonoidler ise sindirim sıvılarının salgısını tetikleyerek vitamin ve minerallerin iyi emilimine destek olur.

12- Diğer Faydaları: Kiraz ne kadar koyu kırmızıysa o kadar çok antioksidan içerir ve daha faydalı olur. Meyve diyabet sorunu yaşatmadan iyi bir enerji kaynağı rolü üstlenir. İyi bir iştah açıcıdır. Öksürük, soğuk algınlığı, frengi, kabakulak ve kızamık gibi mevsimsel hastalıklara karşı koruma sağlar.


Kiraz Besin Değerleri / 1 Kase 138 gram
 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori87
Yağdan Gelen Kalori2.3
Toplam Yağ0 g%0
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ00
Kolesterol0
Sodyum0
Toplam Karbonhidrat22 g%7
Diyet Lifi3 g%12
Şeker18 g
Protein1.5 g%3
C Vitamini%16
K Vitamini%4
Potasyum%9
Manganez%5
Bakır%4
Magnezyum%4

*Bir kase kiraz yaklaşık 4 gram fruktoz içerir.
*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Yaşam tarzınıza göre kalori ihtiyacınız daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.