Kestane

Birçok kestane...

Kestane Nedir? Neye İyi Gelir?

Kayıngiller ailesinden Castanea cinsini oluşturan ağaçlara ve ağaçların yenilebilir tohumlarına Kestane adı verilir. Kestane ağacı Kuzey Yarım Küre’de yaygın bir ağaçtır. En iyi bilinen türleri Çin kestanesi, Amerikan kestanesi, Japon Kestanesi ve Avrupa kestanesidir ancak bu türlerin hepsi birbirine çok benzer. Türkiye’de doğal olarak Anadolu Kestanesi yetişir. Kestane botanik yapısı itibariyle hem tohum (kuruyemiş) hem de meyve olarak kabul edilir.

Kestanenin kavrularak tüketilmesi en popüler tüketim şeklidir ancak şekerlemelerde, haşlanmış olarak, püre halinde, kestane unu olarak unlu mamul yapımında, mangalda ve kızartılmış olarak tüketilmesi de oldukça yaygındır. Ayrıca farklı yemeklerde kıvam artırıcı olarak kullanımı bulunur. Ülkemizdeki en yaygın tüketim şekilleri ise kavrulmuş kestane ve kestane şekeridir.

Kestane yüksek oranlarda diyet lifi, mineraller, iyi yağlar, vitaminler, fitobesinler ve güçlü antioksidanlar içerir. Diyetlerde genel sağlık ve iyilik için sıklıkla kendine yer bulur.

Kestanenin Sağlığa Faydaları

1- Diyabeti Önler: Çoğu insan diyet lifinin diyabetin düzenlenmesinde, önlenmesinde ve yönetiminde oynadığı önemli rolün farkında değildir. (1) Kestane gibi lif açısından zengin besinler; düşük glisemik indeksli besinler olarak kabul edilir. Yani yüksek glisemik indeksli besinlere göre kan şekerinin daha yavaş yükselmesine sebep olurlar. Bu sayede diyabet hastaları için tehlikeli olabilecek ani kan şekeri düşüş ve yükselişleri önlenebilir ve diyabet riski taşıyan kişiler için bu risk düşürebilir.

2- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kestane yüksek C vitamini içeriği ve diğer antioksidan bileşiklerle bağışıklık sistemini güçlü tutmak için ideal besinlerdendir. (2) C vitamini sadece beyaz kan hücreleri üretimini uyarmakla kalmaz aynı zamanda antioksidan olarak görev yapar ve serbest radikalleri oksidatif stres yaratmadan ve sağlıklı hücreleri mutasyona uğratmadan etkisizleştirir. Bu sayede bağışıklık sistemi patojenleri ve hastalıkları önleme görevleri üzerine odaklanabilir.

3- Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır: Kemik sağlığı söz konusu olunca bakır ve magnezyum ilk akla gelen mineraller değildir ancak bakır vücudun kemik gelişiminde önemli rolü olan demir emilimi için çok önemli bir mineraldir. (3) Magnezyum ise kemik mineral yoğunluğunu artırmada ve bir dizi diğer önemli işlev için çok etkili bir mineraldir. Bu hayati mineralleri içeren kestane tüketerek kemik erimesi gibi yaşlanma kaynaklı hastalıkları önleyebilir veya yavaşlatabilirsiniz.

4- Sindirim Sorunlarını Rahatlatır: Kestane kuruyemişler arasında en çok diyet lifi içerenlerden biridir ve bu sayede bir çok mide-bağırsak sorununa iyi gelir. Diyet lifi bağırsaklarda peristaltik harekete yardımcı olarak bağırsak hareketlerini düzenler, iltihaplanmayı ve bağırsaklarda rahatsızlığı önler. (4) Lif ayrıca besinlerin emilimini iyileştirirerek tüketilen yemeklerden vücudun daha iyi faydalanmasını sağlar.

5- Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir: Kestane tüketimi sayesinde beyin sağlığı ve bilişsel fonksiyonlar birden fazla şekilde iyileşir. İlk olarak kestane B vitaminleri (folat, riboflavin, tiamin vb.) açısından zengindir ve bu vitaminler doğrudan nörolojik gelişim ve fonksiyonlarla ilgilidir. (5) Dahası meyvede bulunan potasyum beyne kan akışını artırır ve konsantrasyon, hafıza ve hafıza korumayı iyileştirerek iyi bir sinir sistemi sağlığı sağlar.

6- Kronik Hastalıkları Önler: Bütün kronik hastalıkların temelinde hücresel solunumun yan ürünleri olan serbest radikaller vardır. Bu maddeler sağlıklı hücrelerin mutasyonuna sebep olup kansere, oksidatif strese ve bir dizi diğer kronik hastalıklara yol açabilir. Kestane gibi besinlerde bulunan antioksidanlar olmadan vücudun kendini koruması çok zordur. Bu yüzden günde bir avuç kestane tüketmek sağlığı artırmak için iyi bir seçimdir. (6)

7- Tansiyonu Kontrol Eder: Tansiyonu düşürmek söz konusu olduğunda potasyum minerali öne çıkar. Potasyum vücuttaki su hareketlerini kontrol eder ve ayrıca damar genişletici olarak fonksiyon gösterir. Kan akışını artırarak kan damarı ve arterlerdeki gerilimi azaltır. (7) Tansiyonun düşmesi genel kardiovasküler sağlığı artırıp, kalp krizi ve felç riskini düşürür.

8- Kalp Sağlığını Artırır: Çoğu kişi yağların yakılması gereken kötü besinler olduğunu düşünür ancak vücudumuz normal olarak çalışabilmesi için bir dizi diğer yağa ihtiyaç duyar. Bu iyi yağlar, kestanede yüksek miktarda bulunur; kolesterolün dengelenmesine, vücuttaki iltihaplanmaların azaltılmasına ve ateroskleroz ve kan pıhtısı risklerinin düşmesine fayda sağlar. (8) Bu sayede felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalıkları riskleri büyük oranda düşer.

9- Hamilelikte Faydalıdır: Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri önemli miktarlarda içermesi sebebiyle hamilelikte kestane tüketimi oldukça faydalı kabul edilir. Yeterli miktarlarda vitaminler ve kalsiyum içerir, elektrolitler arasındaki dengeyi sağlar ve anne vücudunda istenmeyen durumların görülmesini önler. Ayrıca anneyi kronik hastalıklardan uzak tutarak bebeğin sağlıklı gelişimine fayda sağlar. Stresi ve mide bulantısı sebepli kasılmaları önler.

10- Solunum Hastalıklarını Rahatlatır: Düzenli kestane tüketimi sizi soğuk algınlığı, öksürük ve diğer solunum yolu hastalıklarından koruyabilir. Kestanenin ekspektorant (balgam söktürücü) özellikleri vardır ve sinüziti ve kronik boğaz ağrılarını rahatlatabilir. Ayrıca etkili olarak tıkanıklıkları açabilir.

11- Sağlıklı Tiroid Fonksiyonlarını Destekler: Kestanede bulunan ellagik asit düzenli tiroid fonksiyonlarını destekler. Aşırı aktif tiroid fonksiyonu ve hipertiroidizmi olanlara yardımcı olur. Protein oranlarını dengeleyerek vücudun hormonal hassasiyet stresine karşı savaşabilmesini sağlar.

12- Uzun Süreli ve Güvenli Bir Enerji Kaynağıdır: Kestane yüksek miktarlarda karbonhidrat içerir ve kaliteli karbonhidrat kaynağıdır. 85 gram kestanede 45 gram karbonhidrat vardır. Vücuda yeterli enerjiyi sağlayarak sinir sisteminin düzgün çalışmasına fayda sağlar. Kompleks karbonhidrat yapısı sayesinde yavaş sindirilir ve vücudun enerji düzeyleri uzun süre korunur.

Kestanenin Yan Etkileri / Zararları

Kestane besin miktarlarında tüketildiği müddet güvenlidir. Bazı kişilerde hafiften şiddetliye kadar alerjiye sebep olabilir. Kuruyemişlere alerjisi olmayan kişiler genellikle kestaneye de alerjik değildir. Kestane tüketimi zaman zaman gaz ve midede şişkinlik yapabilir.

Aşırı Kestane Tüketimi: Aşırı tüketilmesi durumunda yüksek B6 vitamini içeriği sebebiyle sinir ve beyin hasarına sebep olabilir. Uzun süreli tüketimi anafilaksi semptomlarını şiddetlendirebilir. (9) 

Yüksek oranlarda karbonhidrat içerir. Durağan bir hayat yaşayan ve aşırı kestane tüketen kişiler hızla kilo alabilir. (10)


Kestanenin Besin Değerleri

Kestane10 Adet - 84 Gram - Kavrulmuş
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori206%10
Yağ Kaynaklı Kalori15.5
Toplam Yağ1.8 g%3
Doymuş Yağ0.3 g%2
Trans Yağ--
Kolesterol0 mg%0
Sodyum1.7 mg%0
Toplam Karbonhidrat44.5 g%15
Diyet Lifi4.3 g%17
Şeker8.9 g
Protein2.7 g%5
B6 Vitamini0.4 mg%21
C Vitamini21.8 mg%36
Folat58.8 mcg%15
Tiamin0.2 mg%14
Riboflavin0.1 mg%9
K Vitamini6.6 mcg%8
Manganez1.0 mg%50
Fosfor89.9 mg%9
Bakır0.4 mg%21
Potasyum497 mg%14
Magnezyum27.7 mg%7
Demir0.8 mg%4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.