Kereviz Tohumu

Kereviz Tohumu nedir? Nasıl kullanılır?

Kereviz Tohumu Nedir? Neye İyi Gelir?

Çoğu kişi kerevizin kokusu ve tadına aşinadır ancak tohumlarının da kendisi kadar kullanışlı ve besleyici olduğunu bilmez. Kereviz tohumu özellikle Ayurvedik Tıp’ta binlerce yıldır çok popülerdir. Ayurvedik Tıp veya Ayurveda kökleri Hindistan’da olan 5000 yıllık bir doğal şifa sistemidir. Kereviz tohumu bu sistemde idrar söktürücü, nezle ilacı ve anti-enflamatuar olarak kullanılmaktadır. Bu tohumlar doğuda iyi bilinse de batı kültürlerinde yeterince tanınmamaktadır.

Kereviz tohumları bitkinin çiçeğinden elde edilir. İki yıllık bir bitki olan kereviz bitkisinin çiçekleri normal ekimlerde ekimin ikinci yılında açar. Tohumları genellikle küçük ve koyu kahverengidir, koku ve tatları aynı kereviz sapı gibidir. Yani bu tohumları herhangi bir yemeğe lezzet katmak ve aromatik kokular elde etmek için baharat olarak kullanabilirsiniz. (1) Tohumlar mutfakta kullanılabileceği gibi kereviz tohumu çayı ve kereviz tohumu yağı da iyilik için ve farklı hastalıklara karşı kullanılabilir.


Kereviz Tohumunun Faydaları Nelerdir?

1- Kalp sağlığına iyi gelir.

2- Tansiyonu düşürür: Doğal bir diüretik (idrar söktürücü) olarak kereviz tohumu tuz atımını hızlandırarak yüksek tansiyonu olan hastalara fayda sağlar. (2) Kandaki yüksek tuz seviyesi kan damarlarında sıvı birikmesine sebep olarak yüksek tansiyona sebebiyet verir. (3) Kereviz tohumları yapay diüretiklere kıyasla doğal ve güvenli bir alternatiftir.

3- Gut ve artrit hastalıklarında iltihaplanmaları dindirir: Bilinenlere göre kereviz tohumu 20’ye yakın iltihaplanma önleyici ajan içerir. Bu ajanlar gut ve artrit kaynaklı ağrı ve rahatsızlığı dindirmede fayda sağlar. (4)

4- Kas spazmlarını azaltır: Anti-enflamatuar özellikleriyle kas spazmlarını ve krampları azaltmaya yardımcı olur. Özellikle atletler, sporcular ve menstrual ağrıları olan kadınlar için kullanışlıdır. (5)

5- Antiseptik özellikleri vardır: Diüretik özelliklerinin yanı sıra, tohumların içerisinde antiseptik bileşikler de bulunur. Bu sayede idrar yolu enfeksiyonlarını rahatlatır ve önler.

6- Antibakteriyel faydaları vardır, enfeksiyonla savaşır: Bilimsel olarak Apium graveolens adıyla bilinen kerevizin tohumları antibakteriyel faydaları nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Sheffield Hallam Üniversite’sinden araştırmacıların yaptığı çalışmalarda, kereviz tohumu özleri H. pylori ve diğer bakterilere karşı test edilmiştir. Sonuçlara göre güçlü antibakteriyel etkileri bulunmuştur. (11)

7- Adet sancısını azaltır: Kereviz tohumu kas spazmlarını ve adet sancısı gibi PMS semptomlarını azaltabilir. Araştırmalara göre kereviz tohumu, anason ve safran özleri karışımından elde edilen bir bitkisel ilaç adet süresince yaşanan rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmaktadır. (12, 13)

8- Kansere karşı savaşır.

9- Karaciğeri korur ve temizler: Bitkinin tohumları karaciğere iyi gelir. Asetaminofen adlı analjeziğin karaciğer üzerindeki zararlı etkisini giderir ancak bu fayda bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Kullanıcıların çoğunluğundan alınan geri dönüşe göre, kullananlar kereviz tohumu kullanarak rahatlama sağlamaktadır.

10- Kolesterolü Düşürür: Kereviz tohumu kolesterol seviyelerini ciddi oranda düşürür ve kalp sağlığına iyi gelir. Bitki uzmanları dolaşım sorunlarını gidermek için çoğunlukla kereviz tohumu kullanır.

11- İyi bir diüretiktir: Kereviz tohumları doğal bir diüretik, yani idrar söktürücüdür. Bu sayede vücuttan zararlı maddelerin atılmasını hızlandırır ve kolaylaştırır.

12- Böbrek taşı ve ödeme iyi gelir: Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için böbrek taşı ve ödem sorunlarına iyi gelir. Vücutta ürik asit ve su birikimini engeller.

Kereviz Tohumu Nasıl Kullanılır? Diğer Kullanımları?

Günümüzde çok çeşitli kereviz tohumu ürünleri satışa sunulmuştur. Bu ürünler hem mutfakta hem de ilaç olarak kullanılabilir.

 • Kereviz Tohumu Kapsül ve Tabletleri: Kereviz tohumu tabletleri ağız yolundan tansiyonu düzenlemek amacıyla kullanılır. Ayrıca enfeksiyonları önleyerek idrar yolu sağlığını artırırlar. Size uygun kullanım şekli için doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Kereviz Tohumu Özü: Bu özler genellikle parfümlere, aromatik yağlara ve sabunlara koku giderici görevi görmesi amacıyla eklenir.
 • Kereviz Tohumu Yağı: Kereviz tohumu yağı topikal (bölgesel) olarak vücuttaki çeşitli ağrı ve hastalıklara karşı kullanılır, ağız yoluyla kullanımı ve banyo suyuna eklenerek kullanımı da vardır.
 • Kereviz Tohumu Baharatı: Sıklıkla bütün veya öğütülmüş olarak satılır. Salatalara, turşulara ve farklı tariflere eklenir. Tuza alternatif arayanlar için öğütülmüş baharatları iyi bir tercihtir. (6)
 • Kereviz Tohumu Çayı: Kereviz tohumunu çay olarak tüketmek de sık kullanılan yöntemlerden biridir. Nasıl hazırlandığını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kereviz Tohumu Çayı: Tarifi? Nasıl Hazırlanır?

Kereviz tohumunu çay olarak tüketmek sık kullanılan yöntemlerden biridir. Önce kereviz tohumları ezilir. Ardından 1 büyük kupa veya çay bardağına 1 veya 2 çay kaşığı kereviz tohumu eklenir. Üzerine sıcak su dökülür. Yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülür. Günde 3 bardağa kadar içilmesi güvenlidir.

Kereviz Tohumu Yağı: Nasıl Kullanılır?

Baharatımsı ve sıcak aromasından ötürü kereviz tohumu yağı parfümlerde ve aromatik yağlarda sıklıkla kullanılır. Bu yağın aynı zamanda çeşitli hastalıklarda kullanımı yaygındır.

 • Sivrisineklere Karşı Kullanılır: Vücut losyonunuza birkaç damla kereviz tohumu yağı damlatmak sivrisinekleri uzak tutacaktır. Sivrisineklerden kurtulmak için daha doğal bir seçenektir. (7)
 • İltihaplanmalara Karşı Kullanılır: Bölgesel olarak iltihaplanmış alanlara şişlikleri indirmesi için sürülebilir. Kullanmadan önce yağa karşı alerjik reaksiyon göstermediğinizden emin olmanız önerilir.
 • Menstrual Ağrıları Hafifletir: Bu yağın karın bölgesine uygulanması, spazm önleyici özellikleri nedeniyle kramp ve ağrıyı azaltacaktır. (8)

Kereviz Tohumu Yan Etkileri ve Zararları

Kereviz tohumu bazı ilaçları etkisiz kılabilir ve bazılarının etkisini artırabilir. Aşağıdaki ilaçları kereviz tohumu ile beraber kullanmamanız önerilir: (9)

 • Lityum: Lityum desteği kullananların bu takviyelerle beraber kereviz tohumu ürünleri kullanması kanda yüksek lityuma sebep olabilir.
 • Tiroit İlaçları: Bir tiroid ilacı olan Levothyroxine’in kereviz tohumları ile beraber kullanılması ilacın etkisini azaltmaktadır.
 • Diğer Diüretikler: Kereviz tohumu diğer diüretik ilaçların etkisini artırır. Bu durum aşırı su kaybına ve başka ciddi yan etkilere sebep olabilir. (10)
 • Kan İnceltici İlaçlar: Kereviz tohumu aspirin, warfarin ve diğer kan inceltici ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. Bu baharat kan inceltici bileşikler barındırır.
 • Kanamayı Artırır: Tıbbi dozlarda kullanıldığında kanamayı ve kanama riskini artırır.
 • Tansiyon: Kereviz tohumu tansiyonu önemli oranda düşürür. Tansiyonunuz zaten düşükse sorun yaşayabilirsiniz.
 • Ameliyat: Kereviz merkezi sinir sistemini etkileyebilir. Ameliyat esnasında ve sonrasında anestezi ve diğer ilaçlarla bir araya gelince merkezi sistemini aşırı yavaşlatabilir. Ameliyatınızdan 2 hafta önce kereviz tüketmeyi bırakmalısınız.

*Ayrıca hakkında yapılmış yeterli bir araştırma olmadığı için ve genel olarak kan inceltici özellikler gösterdiğinden hamile ve emziren kadınlara kereviz tohumu ve ürünleri tavsiye edilmez. Ayrıca düşük tansiyonu olanlar ve böbrek iltihabı yaşayanlar da bu ürünlerden uzak durmalıdır.


Kereviz Tohumu Besin Değerleri / 1 Yemek Kaşığı 6 Gram
 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori25.5%1
Yağ Kaynaklı Kalori13.7
Toplam Yağ1.6 g%3
Doymuş Yağ0.1 g%1
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum10.4 mg%0
Toplam Karbonhidrat2.7 g%1
Diyet Lifi0.8 g%3
Şeker0.0 g
Protein1.2 g%2
B6 Vitamini0.1 mg%3
Manganez0.5 mg%25
Demir2.9 mg%16
Kalsiyum115 mg%11
Magnezyum28.6 mg%7
Fosfor35.6 mg%4
Bakır0.1 mg%4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 9 Ortalama Puan: 4.9]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.