Kerevit (Tatlı Su Istakozu)

Bir tabak kereveti (tatlı su ıstakozu)...

Kerevit (Tatlı Su Istakozu) Nedir? Neye İyi Gelir?

Kerevit tatlı su kaynaklarında yaşayan, küçük bir ıstakoza benzeyen, bölgesine ve besin miktarlarına bağlı olarak boyu 8-15 cm arası olabilen bir tatlı su kabuklusudur. Boy olarak denizde yaşayan akrabası ıstakozdan çok daha küçüktür. Kırmızı, koyu kahverengi ve sarımsı renklerde olabilir, dahil olduğu familyada binlerce farklı türü vardır. Bu kabuklu hayvanlar kirli sularda yaşayamadıkları için, yaşadıkları suyun temiz olduğunun göstergesi kabul edilirler ve 20-30 yıl arası ömürleri vardır. Ülkemizdeki çok sayıda göl ve nehirde kerevit bulunur ve avcılığı yapılır.

Kerevit harika lezzetiyle ve tam bir vitamin ve mineral deposu olmasıyla öne çıkar. İçerisinde bol miktarda B vitamini, bakır, selenyum, protein, demir, çinko ve aminoasitler bulunur. Genel organizma sağlığına oldukça faydalıdır. Cilde, gözlere, kalbe, eklemlere ve beyne olan faydaları ve besleyiciliğiyle öne çıkan bir besindir.

Kerevitin Faydaları Nelerdir?

1- Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmanıza Yardımcı Olur: Deniz ürünlerinin geneli içerdikleri vitamin ve yağ asitleri sayesinde cilt sağlığını artırır ve kerevit de istisna değildir. Belki de cilde balıklardan çok daha faydalı olabilir. İçerdiği omega-3 yağ asitleri cildi UV ışınların zararlı etkilerine karşı korur. İçerdiği besinler cilt üzerindeki lekelerin ve beneklerin azalmasını sağlayabilir. Düzenli olarak kerevit tükettiğinizde cildinizde hissedilir bir iyileşme, gençleşme ve canlılık ortaya çıkabilir.

2- İltihaplanmaları Tedavi Eder: İçerdiği protein ve diğer vitaminler ile vücut genelindeki iltihaplanmaların tedavi edilmesine fayda sağlar. (1) Prostaglandinler denen vücudu koruyan bileşiklerin üretimini artırır ve vücudu çevresel stresten korur. Bu özellikleriyle çoğu hastalıkla beraber ortaya çıkan iltihaplanmaları ve çeşitli riskleri azaltır.

3- Kemik ve Eklem Sağlığını İyileştirir: İçerisinde eklem sağlığını artıran önemli oranlarda omega-3, kalsiyum ve fosfor bulunur. Eklem ağrılarını, şişlikleri, rahatsızlıkları azaltabilir. Çoğunlukla eklemlerde iltihaplanmayla ortaya çıkan sorunlara karşı vücudu korur.

4- Kas Kuvvetini ve Kütlesini Artırır, Vücutta Sıvı Dengesini Sağlar: Vücudumuzdaki kasların güçlenmesi için proteine ihtiyaç duyarız. 140 gram kerevitte 25 gram protein bulunur ve bu miktar bir hayli yüksektir. İçerdiği potasyum sebebiyle proteinin vücut tarafından kullanılması da optimize edilir. Elbette kas kütlesini artırmak isteyen kişiler, kerevit ve benzeri ürünler tüketmenin yanı sıra yeterince aktif olmalı veya egzersiz yapmalıdır. Ayrıca içerdiği mineraller sayesinde vücutta sıvı dengesini sağlayarak, kasların daha etkili çalışmasına ve metabolik faaliyetlerin düzenli yürütülmesine fayda sağlar.

5- Göz ve Görme Sağlığını İyileştirir: İçerdiği sağlıklı yağ asitleri genel vücut sağlığını artırmada önemli ol oynar. Görme kaybı ve maküler dejenerasyon (yaşlılık kaynaklı görme kaybı) gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini düşürür. Yeterli su ürünü tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek uzun yıllar gözlerinizi koruyabilir. Diyetinize kerevit ve benzeri su ürünleri dışında, havuç ve diğer yeşil sebzeleri eklemek bu faydaları güçlendirecektir.

6- Vücudun Enerji Üretme Kapasitesini Artırır: Hayatın temposuna uyum sağlamak ve direksiyonun başında dinç kalabilmek için enerjiye ihtiyacımız var. Enerji kaynağı olarak her zaman karbonhidratlara başvurmak en iyi seçenek değildir, aslında enerji ihtiyacımızın bir bölümünü protein kaynaklı besinlerden karşılamak çok daha sağlıklıdır. Protein kaynaklı besinlere yöneldiğimiz vakit enerji üretiminde rol alan hücreler onarılır ve vücudun enerji üreme kapasitesi artar.

7- Kalp Sağlığına İyi Gelir: İçerdiği potasyum, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller ve omega-3 yağ asitleri ile kalp sağlığını iyileştirir. Bu besinler kardiovasküler hastalık riskini düşürür, felç ve kalp krizi gibi hastalıkları önleyebilir. İçerdiği sodyum vücut genelinde iltihaplanmaları azaltabilir. Kerevit tüketmek kolesterol dengesinin sağlanmasına katkıda bulunur.

8- Depresyonu Önler: Hakkında yapılan bazı bilimsel araştırmalara ve inanılanlara göre kerevit tüketmek depresyon ile başa çıkmayı kolaylaştırır. Bu etki çoğu deniz ürünü için geçerlidir ancak bazı su ürünlerinde daha kuvvetlidir. Bu etkilerin sebebi olarak içerdiği omega-3’lerin zihinsel sağlığı artırması gösterilir. Eğer zor günlerden geçiyorsanız, kerevit veya benzeri bir su ürünü tüketmek hayatınızı biraz daha kolaylaştırabilir ve depresyon riskini düşürebilir.

9- Doğurganlığı ve Cinsel İsteği (Libido) Artırır: Çocuk sahibi olmayı düşünen aileler selenyum açısından zengin olan kerevit tüketebilir. Selenyum denince ilk akla gelen besin brezilya cevizidir ve doğurganlıkta benzer etkileri vardır ancak kerevit, selenyum, diğer mineraller ve bol miktarda protein içermesiyle farklılaşır. Kerevit ve diğer bazı deniz ürünleri hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı ve libidoyu artırabilir.

10- Metabolik Faaliyetleri İyileştirir, Sindirim, Dolaşım ve Boşaltım Sistemine İyi Gelir: Geniş bir yelpazede besinler içerdiği için (B1, B3, B12 vitaminleri ve biotin gibi), metabolizmanın güçlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini uyarır ve sistemin tepkilerini etkili hale getirir, hastalık riskini düşürür.

11- Hücre Yenilenmesini Uyarır: İyi bir protein ve hücre yenilenmesinde görev alan mineraller kaynağı olduğu için, cilt dokusunun ve organların yenilenmesinde rol alır. Yenilenen sağlıklı hücreler sayesinde metabolik faaliyetler daha etkin bir biçimde gerçekleştirilebilir.

12- Sağlıklı Bir Beyne Fayda Sağlar: Beyin fonksiyonlarını artırmanın birden fazla yolu vardır. En etkili ve doğru yöntemlerden biri doğru besinleri tüketmektir. İçerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarını iyileştirir, beynin kullanımında daha çok enerji bulunmasına yardımcı olur. Kerevit tüketmek Alzheimer riskini düşürür.

13- Zayıflama Çabalarına Destek Olur, Zayıflamak İsteyenlerin İhtiyaç Duyduğu Besinleri Sağlar: Kerevit zayıflamak için kullanılabilir mi? Bütün su ürünleri küçük miktarlarda yağ içerir ve kerevitte bunlardan biridir ancak bu durum herhangi bir zayıflama diyetine eklenmesini engellemez. Lezzetli, pişirmesi kolay ve besin değeri yüksek bir canlıdır. 100 gramı sadece 80-90 kaloridir ve 1.2 gram yağ içerir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri az kalorilerle almak isteyenler için ideal seçimlerden biri olabilir.

Kerevitin Yan Etkileri / Zararları

Besin olarak normal ve yüksek miktarlarda kerevit tüketmenin bilinen zararları ve yan etkileri yoktur. Ancak aşırı tüketilmesi durumunda bazı kişilerde olumsuz etkiler yapabilir, olumsuz etkilerin sebebi besinin kolesterol içermesidir ve yüksek kolesterolü olan kişilerin yüksek miktarlarda tüketmesi tehlikeli olabilir. Kerevit tüketimindeki en büyük tehlike çiğ olarak tüketilmesidir, ikinci tehlike ise su ürünleri veya kabuklu su ürünleri alerjisidir.


Kilo Alma: Aşırı kerevit tüketmek kilo aldırabilir.

Protein Zehirlenmesi: Kerevit yüksek oranlarda protein içerir. Aşırı miktarlarda tüketmek protein zehirlenmesine yol açabilir.

Yüksek Kolesterol: Yapılan araştırmalara göre kolesterol ve kalp sağlığı sorunu olan kişilerin, kerevit ve ıstakoz dahil deniz ürünleri tüketmeleri güvenlidir, sağlıklarını artırır ve kolesterolü dengeye sokar ancak aşırı miktarlarda tüketmek özellikle hareketsiz hayatı olan kişilerde olumsuz etkiler yapabilir. 100 gram kerevitte günlük kolesterol ihtiyacının %40’ı bulunur.

Çiğ Kerevit Tüketmenin Tehlikeleri: Çiğ kerevit tüketmek hijyen sorunları, taşıyabileceği bakteriler ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabilmesi sebebiyle önerilmez. (2)

Deniz Ürünleri ve Tatlı Su Kabukluları Alerjisi: Bünyesi hassas kişilerde kabuklu su ürünleri ciddi alerjiler yapabilir. Ağızda uyuşma, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ciltte kaşınma, yüzde şişme, solunum güçlüğü gibi alerjik semptomlara karşı bilinçli olunmalıdır. (3)

Kerevitin Besin Değerleri (4)

Kerevit100 Gram - Pişmiş
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori82.0%4
Yağ Kaynaklı Kalori10.8
Toplam Yağ1.2 g%2
Doymuş Yağ0.2 g%1
Trans Yağ--
Kolesterol133 mg%44
Sodyum94.0 mg%4
Toplam Karbonhidrat0.0 g%0
Diyet Lifi--
Şeker--
Protein16.8 g%34
B12 Vitamini2.1 mcg%36
Folat (Folik Asit)44.0 mcg%11
E Vitamini1.5 mg%7
Niasin2.3 mg%11
Riboflavin0.1 mg%5
Pantotenik Asit0.6 mg%6
B6 Vitamini0.1 mg%4
Selenyum36.7 mcg%52
Bakır0.7 mg%34
Fosfor270 mg%27
Manganez0.5 mg%26
Çinko1.8 mg%12
Potasyum296 mg%8
Magnezyum33.0 mg%8

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kerevit ve Istakoz Arasındaki Farklar Nedir?

Her iki su ürünü de şekil ve renk olarak birbirine benzer ancak boyutları ve yaşam alanları birbirinden çok farklıdır. Bundan daha önemlisi, ıstakoz daha üst düzey ve gurme bir yemek olarak kabul edilirken, kerevit daha çok ev usulü yapılan, ıstakozdan daha alçak gönüllü bir besin olarak kabul edilir. Bu besinleri karides ile karıştırmamak gerekir. Karides şekil olarak çok daha farklı, boyut olarak çok daha küçüktür. (5)

Görünüm: Her iki türde de önde iki pençe, sert bir iskelet ve 8 bacak bulunur, görünümleri ve renkleri birbirine benzer. Ancak kerevit çok daha küçüktür ve 8-15 cm arası boylanır. Istakoz ise en az 18-20 cm olduğunda besin olarak tüketilir ama kolaylıkla 50 cm ve üzerine büyürler. Yan yana koyulduğunda boyları dışında farkını söylemek zor olabilir.

Yaşam Alanı (Habitat) ve Beslenme: Aralarındaki en büyük farklardan biri kerevitin tatlı suda, ıstakozun ise tuzlu suda yaşamasıdır. Kerevit; göl, nehir ve derelerde yaşayabilir, ıstakoz ise deniz kabuklusudur. Her iki hayvan da dipte yaşamayı ve kayaların altına yuva kurmayı tercih eder. Istakoz genel olarak küçük balıklar, karidesler, midyeler ve diğer küçük okyanus hayvanlarıyla beslenir. Karides bitkiler, böcekler, kurtçuklar ve dipte bulabildikleri diğer besinlerle beslenir.

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.