Kedi Nanesi

Kedi nanesi bitkisi...

Bu yazımızda kedi nanesi nedir? İnsanlara ve kedilere faydaları nedir? Kedi nanesinin bilinen kulanım şekilleri nelerdir? Yan etkileri ve zararları nedir ve çayı nasıl hazırlanır gibi soruları cevaplıyoruz.

Kedi Nanesi (Catnip) Nedir? Neye İyi Gelir?

İnternette kedi nanesi yiyen veya koklayan kedilerin tepkileriyle ilgili çok sayıda video var. Eğer youtubeda kısa bir araştırma yaparsanız, bu videolara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kedi sahipleri bu otu kedilerini yatıştırmak için kullanır ve kediler üzerinde; yedikleri zaman yatıştırıcı, koklandığı zaman ise uyarıcı etki yapar. (1) Kediler üzerindeki bu zararsız etkilerinin yanı sıra, bu bitkinin insan sağlığına da bir dizi faydası bulunur.

Kedi nanesi 1.5 m’ye kadar boylanabilen çok yıllık bir bitkidir. Nane ile aynı aileden olan bitki küçük; beyaz, mavi veya eflatun renkli çiçekler açar. (2) Kedilerin bu bitkiyi bu kadar çok sevmesinin sebebi nepetalakton denen kimyasal madde olup, maddenin kedigillerde öforik bir durum yaratmasıdır.

Kedi Nanesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kedi nanesinin hem insanlara hem de kedigillere sayısız faydası vardır. İnsanlara olan faydalarını aşağıda bulabilirsiniz. Bu bitkinin kedilere olan faydaları da çok benzerdir.

1- Uyku Bozukluklarına ve Huzursuz Uykuya Karşı Yardımcı Olur: Kedi nanesinin insomnia ve uyku düzenliklerine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Yatıştırıcı etkileriyle rahatlamaya ve metabolizmanın yavaşlamasına yardımcı olur. Uyuyamadığınızda kedi nanesi çayını deneyebilirsiniz. (3)

2- Anksiyete ve Stresi Azaltır: Kedilerdeki etkilerinin aksine, kedi nanesinin insanlarda sınırlı etkileri vardır. Bu şifalı bitki insanlarda stresten, anksiyeteden ve genel rahatlama amacıyla kullanılır. (4)

3- Adet Sancısını Azaltır: Kasların gevşemesini ve krampların azalmasını sağlayarak adet sancısına iyi gelir. Ayrıca gecikmiş menstruasyonu düzeltmede yardımcı olabilir. (5)

4- Mide ve Sindirim Sorunlarına İyi Gelir: Kedi nanesi carminative (gaz çıkarıcı) bir bitkidir. Kronik gaz ve mide ağrısı olanlarda faydalı olabilir. (6) Ayrıca bebeklerde kolik (kalınbağırsak sancısı /gaz sancısı) tedavisinde kullanılabilir. Ancak bebeklerde kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir. Özellikle doğru dozajı bulmak için doktorunuza danışmanız gerekir. (7)

5- Grip ve Nezle İyileşme Sürecini Hızlandırır: Baş ağrılarını azaltmada, hatta kronik migreni geçirmede etkilidir. Kedi nanesi yağını ağrılı bölgeye sürerek veya kedi nanesi çayı içerek hızlı rahatlama sağlayabilirsiniz.

6- Baş Ağrısını Rahatlatır: Kedi nanesinin baş ağrısı tedavisinde hatta kronik migren ağrılarında çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yağının ağrıyan bölgeye uygulanması, çayının içilmesi ve yapraklarından yapılan merhemin bölgeye sürülmesi hızlı rahatlama sağlar.

7- Saçlara Faydalıdır: Antiseptik özellikleriyle kepeğe karşı çözüm olabilir. Ayrıca saçları nemlendirir ve yumuşatır, saçlara doğal ve sağlıklı bir görünüm katar.

8- Terlemeyi Artırır & Zayıflamayı Hızlandırır: Bu bitkinin çayını tüketmek daha fazla terlemenize ve bu yolla vücuttaki toksinlerin daha iyi atılmasına yol açacaktır. Vücutta toksin seviyesi düştükçe metabolizma hızlanacak ve yağlar daha hızlı yakılacaktır.

9- İltihap Gidericidir: İçerdiği kimyasallar antienflamatuar ajan olarak oldukça güçlü maddelerdir. (8) Artrit, gut, eklem ağrısı, kas burkulması ve hatta hemoroid tedavisinde etkili olabilir. Bölgesel uygulama veya yaprakların, çayının ve yağının normal tüketimi etkili olacaktır.

10- Ciltteki Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar: Bu bitki bahçede muhafaza edildiği zaman rahatsızlık veren böcek ve sinekleri bahçeden uzak tutar. İçerisindeki organik bileşikler böcek ısırığı veya cilt üzerindeki tahrişlere ve iltihaplanmalara karşı hızlı ve etkilidir.

11- Besin Değeri Taşır: Bu şifalı bitkinin çayının ve yağının kullanılması yaygınsada; yapraklarını yemek çok tercih edilen bir yöntem değildir ancak içerdiği nadir bileşikler, yağ asitleri, mineral ve vitaminlerle aynı zamanda besin değeri de taşıyan bir bitkidir.


Kedi Nanesinin Yan Etkileri / Zararları

Kedi nanesi normal miktarlarda ağızdan kullanıldığında güvenlidir. Kedi nanesi çayı tüketmek aşırı olmadıkça güvenlidir. Yüksek dozlarda tüketmek tehlikeli olabilir. Baş ağrısı, kusma ve kırgınlık yapabilir.

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik esnasında kedi nanesi kullanmak büyük ihtimalle güvenli değildir. Düşüğe sebep olabileceğine ilişkin deliller vardır. (9) Emzirirken kullanılması hakkında yeterli bilgi yoktur. Kullanılmaması veya normal miktarların dışına çıkılmaması önerilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık: PID sorunu yaşayan kadınlar kullanmaktan kaçınmalıdır, menstruasyon başlatabilir.

Menoraji (Aşırı Adet Kanaması): Adet gördüren bir bitki olduğu için menoraji durumlarını daha da kötüleştirebilir.
Ameliyat: Planlanmış ameliyatlardan 2 hafta önce kullanmanın bırakılması önerilir.

Ayrıca karaciğer ve böbrek sorunları olan insanların özellikle çayını düzenli kullanıyorlarsa, tüketmeleri riskli olabilir. Bu yan etkilerin dışında kedi nanesi alerjik değildir ve zararsızdır.

Araştırmalara göre bu bitkinin kediler üzerinde kısa süreli ve geçici etkileri vardır ve kedilere bir zarar vermez. Eğer kediniz bu bitkiyle ilgilenmezse panik yapmanıza gerek yoktur çünkü sadece kedigillerin %50’si bu bitkiye ilgi gösterir. (10) Ayrıca aşırı kedi nanesi tüketimi kedilerde kusma ve ishal yapabilir. (11)


Kedi Nanesi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı kurutulmuş kedi nanesi veya 1 yemek kaşığı taze kedi nanesi
  • 1 bardak kaynar su
  • İsteğe bağlı bir tutam limon otu (diğer isimleriyle oğul otu veya melisa otu)

Yaprakların üzerine kaynamış suyu dökerek 5-7 dakika arası demlenmesini bekleyin. Eğer isterseniz bir tutam limon otu ekleyebilirsiniz.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.