Karnıyarık otu (Psyllium)

Karnıyarık otu tohumları...

Karnıyarık otu (Psyllium husks fibre) nedir? Neye iyi gelir?

Besin ve diyet takviyeleri kullanan kişiler, ülkemizde eczanelerde satışı olan psyllium, psyllium husk fibre, karnıyarık otu tohumu kapsülleri gibi ürünlerden haberdar olabilir. Bu ürünlerin tamamı karnıyarık otu tohumundan elde edilir, tohumlar aktarlardan ve internetten satın alınabilir, otsu bir bitkidir ve yüksek seviyede değerlidir; çünkü musilaja dönüştürülebilir. Doğal bir diyet lifidir, çoğu kişi laksatif (müshil) olarak değerlendirse de tohumu değerli kılan diğer özellikleri de vardır. Asya bölgesinde yaygın olarak yetişir. (1) Son yıllarda popülerliği artmakta olan bir bitkidir.

Değerli musilaj, tohum kabuğundan gelir ve bu jelatinimsi maddeyi elde etmek içim tohumun %25’i kullanılır. Bu tohumun lifleri suya bağlanır ve hacminin on katı kadar su emer, bu sayede vücuda olumlu etkileri olur. İlaç firmaları tohumlardan ve tohumun musilajından büyük miktarlarda satın alım yapar, yani sağlığa olan pozitif etkileri kanıtlanmıştır.


Karnıyarık otu tohumunun faydaları nelerdir?

1- Kolesterolü Düşürür: Bitki önemli miktarda diyet lifi içerir. Diğer diyet liflerinde olduğu gibi kolesterolü düşürerek kalp sağlığını önemli düzeyde iyileştirebilir. (2) Fazla diyet lifi, yemeklerden emilen kolesterolü azaltır, damarlara ve arterlere yapışmasını önler. Bu sayede ateroskleroz ve diğer kalp hastalıkları riskleri düşer. Ayrıca karaciğerde üretiminde kolesterol kullanılan safra salgısını artırır.

2- Sindirim Sorunları, Kabızlık ve İshalde Kullanımı: Karnıyarık otunun birincil fonksiyonu bağırsaklarda suya bağlanarak sindirim sisteminin etkinliğini artırmaktır. (3) Eğer ishal sorununuz varsa bu tohumlar dışkının kütle kazanmasına ve bağırsak hareketlerinin normalleşmesine yardımcı olabilir. Eğer kabızlık sorununuz varsa, rahatsızlığı azaltır, peristaltik bağırsak hareketlerini uyarır ve düzgün boşaltıma yardım eder. İltihaplanma ve diğer sorunlara karşı etkili olur, hemoroid (basur) ve mide ülserlerine de iyi gelir.

3- Kan Şekeri Seviyelerini Düşürebilir: 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre psyllium besin takviyeleri diyabet tedavisinde olan kişiler için ek destek olarak kullanılabilir. (4)

4- Kilo Verme: Diyet lifi hakkındaki en iyi şeylerden biri tokluk hissi yaratmasıdır ve zayıflamaya çalışan kişiler için bu hissiyat çok önemlidir. Yemekler arası atıştırmaları önleyebilir, kilo aldırmadan enerjinizi korumanıza yardım eder.

5- Tansiyon: Diyet lifleri hakkında yapılan çeşitli araştırmalarda lif alımının tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir ancak karnıyarık otu düzenli kullanımda sürekli olarak tansiyonu düşürür. (5) Bir damar genişletici olmasa da, kalbe giden damarlarda tansiyonun düşmesinde etkili olur.

6- Antienflamatuar Özellikleri: Karnıyarık otu tohumlarından elde edilen musilajın ince ve kalın bağırsaklarda iltihaplanmaları azalttığını gösteren birden fazla araştırma vardır. (6) Nadir musilajın bağırsaklardaki aktivitesi kalın bağırsakta rahatlama yapar ve tedavi edici etkiler gösterir.

7- Vücudu Temizler: Çoğunlukla laksatif olarak değerlendirilse de yüksek düzeyde etkili bir liftir. Vücutta etkili biçimde detoks etkisi yapar, mide ve bağırsak sistemlerini temizler. (7)

Karnıyarık otunun (psyllium) zararları / Yan Etkileri

Eğer hamileyseniz bu tohumları ve besin desteklerini diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışınız. Eğer yutma ve bağırsaklarda blokaj sorunlarınız varsa bu problemleri kötüleştirir. Nadir durumlarda rinit ve anafilaksi gibi alerjik yan etkileri görülebilir. Bütün diğer bitkisel takviyelerde olduğu gibi etkisini görmek için ilk başta küçük miktarlarda kullanmanız önerilir.

Gaz ve mide ağrısı ortaya çıkabilir. Bu sorunlar oluşursa veya kötüleşirse doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Bitkinin başka yan etkileri daha olduğu düşünülmektedir. Farklı etkileri olması durumunda doktorunuza danışınız. (8)


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.