Karabiber

Karabiberin faydaları nelerdir?

Karabiber Nedir? Neye İyi Gelir?

Karabibergiller ailesinden olan karabiberin bitkisi tropik iklimlerde yetişen sürüngen odunsu bir asmadır. Ekildikten birkaç yıl sonra küçük beyaz çiçekleri gelişir ve bu çiçeklerden karabiber taneleri oluşur. Bu taneler tamamen olgunlaşmadan önce toplanır ve kurutulunca siyaha döner.

Karabiber yüzyıllar öncesinde kendisi için seferlere çıkılan, savaşlar verilen ve zenginlik belirtisi sayılan bir baharattı. Bugün ise Hindistan veya Endonezya’dan gelen karabiberleri süper marketlerde kolaylıkla satın alabiliyoruz. Bütün olarak veya toz halinde satışı mevcuttur. Taze tüketilmek istendiğinde, neredeyse ömürlük raf ömrü olan çekirdekleri çoğu evde bulunan el öğütme makineleriyle kolaylıkla öğütülür ve baharat taze olarak tüketilebilir. Öğütülmüş biber tazeliğini 3 ay korur ve bazen karabiber dışındaki baharatlarla karıştırılır. Taze toz karabiber sirke veya zeytin yağının lezzetine lezzet katar. Yemek pişirirken yağların tam lezzetini ortaya çıkarmak için karabiber kullanılır.

Karabiber Ayurvedik tıpta kulak ağrısı ve kangreni önlemek için kullanılmaktadır. Ayrıca fıtık, ses kısıklığı ve böcek ısırıklarını tedavi etmede iyidir. Antik zamanlardan beri göz problemleri, diş çürümesi ve diş ağrısı sebepleriyle kullanımı olduğu bilinir.

Karabiberin Sağlığa Faydaları

1- Kanseri Önler: Karabiberde bulunan antioksidanlar serbest radikaller kaynaklı hasarı önleyebilir veya tamir edebilir. Bu sayede kanser, kadiovasküler hastalıklar ve karaciğer sorunları önlenebilir. (1) Serbest radikaller hücresel metabolizmanın sağlıklı hücrelere saldıran yan ürünleridir ve hücre DNA’larının kanserli hücrelere dönüşmesine sebep olurlar. Antioksidanlar bu zararlı bileşikleri etkisizleştirir ve vücudu çok sayıda hastalıktan, erken yaşlanma işaretlerinden, görme ve hafıza kaybından korur.

2- Sindirimi Artırır: Karabiber tüketimi midede hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimin gerçekleşmesine etki eder. Düzgün sindirim sayesinde ishal, kabızlık ve kolik önlenebilir. (2) Ayrıca bağırsaklarda gaz birikimini önler, diyetlere eklendiğinde terleme ve idrara çıkmayı artırır. Terleme yoluyla toksinler vücuttan uzaklaştırılır, aşırı su atılır ve cilt gözeneklerindeki yabancı maddeler uzaklaştırılır. İdrara olan etkisiyle ürik asit, üre, aşırı su ve yağ vücuttan daha kolay uzaklaştırılır. (İdrarın %4’ü yağdır.) (3) İyi bir sindirim zayıflamaya yardımcı olur, vücut fonksiyonlarını iyileştirir ve şiddetli mide-bağırsak sorunlarını önler. Karabiber doğal bir gaz çıkarıcı olarak, vücuttan aşağıya doğru hareketle aşırı gazı sağlıklı olarak çıkarır; yukarı doğru gaz çıkarılması üst göğüs boşluğuna ve diğer organlara gerilim sebebiyle zarar verebilir. (4)

3- Zayıflama ve Karabiber: Karabiber tohumunun dış kabuğunda bulunan bileşikler yağ yakımında görev alır. (5) Bu yüzden biberli yemekler doğal kilo kontrolü için iyi birer seçimdir. Yağ hücreleri alt birimlerine bölündüğünde, depolanarak kilo yapmak yerine, vücut tarafından kolaylıkla işlenir ve diğer süreçlere ve enzim reaksiyonlarına katılır. Karabiber ile yapılan Ayurvedik çaylar zayıflamak isteyen kişilere sık sık önerilir.

4- Cilt Bakımı: Karabiber cildin bazı bölgelerinin rengini kaybederek beyaza dönmesine sebep olan vitiligo hastalığının tedavisine yardımcı olur. Üniversite düzeyinde yapılan araştırmalara göre karabiberin içerdiği piperin maddesi cildin renk pigmentlerini tekrar üretmesini uyarabilir. (6) Vitiligo tedavisinde UV ışınla beraber uygulanan bölgesel piperin tedavisi diğer kimyasal bazlı tedavilere kıyasla çok daha etkilidir. Piperin ayrıca aşırı UV ışın kaynaklı cilt kanseri riskini de düşürür.

5- Solunumu Rahatlatır: Ayurvedik uygulamalarda karabiber soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için toniklere eklenir. Bitki ayrıca sinüzit ve burun tıkanıklığını rahatlatır. Solunum sistemini açan, mukus ve balgamı uzaklaştıran balgam söktürücü özellikleri bulunur. (7) Doğal tahriş edici etkilerinden dolayı burun veya ağız yoluyla, gevşemiş ve solunum yolunda yer alan maddelerin boşaltımını kolaylaştırarak enfeksiyon veya hastalıkların çabuk atlatılmasına fayda sağlar. Karabiberli ve diğer baharatları içeren çorba ve yemekler soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde sık sık tercih edilir.

6- Antibakteriyeldir: Antibakteriyel özellikleriyle enfeksiyonlara ve böcek ısırıklarına karşı etkili olabilir. (8) Araştırmalara göre Bacillus subtilisBacillus sphaericusStaphylococcus aureus gibi gram pozitif ve bazı belirli gram negatif bakterilere karşı etkilidir. (3)

7- Biyoyararlanımı Artırır: Karabiber tüketimi diğer besinlerin ve şifalı bitkilerin vücudun her bölgesinde daha etkili olmalarına yardımcı olur. Yemeklere ekleyerek sadece yemeğe lezzet katmakla kalmaz, o besinin vücut için daha faydalı olmasını da sağlayabilirsiniz. (9)

8- Bilişsel Fonksiyonları Artırır: Çok sayıda araştırmada karabiberdeki anahtar bileşenlerden olan piperinin hafıza hasarı ve bilişsel bozuklukları azalttığı ortaya konmuştur. Bilinenlere göre beyindeki kimyasal yollar piperin organik bileşiği tarafından uyarılmaktadır. Konu hakkında yapılan ilk araştırmalar bitkinin Alzheimer, demans ve diğer yaş ve serbest radikaller kaynaklı hastalıklara karşı etkili olabileceğini belirtmektedir. (10)

9- Peptik Ülseri Tedavi Eder: Bir dizi araştırma antioksidan ve antienflamatuar etkileriyle karabiberin, mide mukozası hasarı ve peptik ülserlerde faydalı etkileri olduğunu göstermiştir. (11)

10- Astımı Önler: Balgam ve iltihap söktürücü özellikleri sebebiyle astım gibi solunum rahatsızlıklarında iyi bir tedavidir. (12)

11- Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur: Araştırmalarda, test edilen karabiber içeren buharların sigara yoksunluk belirtilerini azalttığı gözlenmiştir. Ayrıca karabiberli buharı soluyan kişilerde sigaraya duyulan ihtiyaç önemli ölçüde azalmıştır. (13)


Karabiberin Yan Etkileri / Zararları

Karabiber besin miktarlarında tüketildiğinde güvenlidir ve çoğu kişi için tıbbi dozlarda güvenle kullanılabilir. Ağızdan büyük miktarlarda karabiber alırken kazara ciğerlere gitmesi sonucu raporlanmış bir ölüm vakası vardır. Bu durum özellikle çocuklarda doğrudur. (14) Cilde doğrudan uygulanması çoğu yetişkin için güvenlidir. Gözlere kaçtığı durumlarda gözlerde kızarma ve yanma yapabilir.

Midede Yanma, Ciltte Kuruluk: Yemeklere aşırı karabiber eklenmesi midede geçici yanma ve ciltte kuruluk yapabilir.

Yazın Aşırı Karabiber Tüketimi: Sıcak yaz aylarında aşırı karabiber tüketimi vücut ısısını aşırı yükseltebilir ve burun kanamasına yol açabilir.

Hamilelik ve Emzirme: Besin miktarlarında tüketilmesi güvenlidir. Yüksek dozlarda kullanılması tehlikeli olabilir, düşüğü tetikleyebilir. Emzirme esnasında besin miktarlarında tüketilmesi önerilir.


Karabiber Besin Değerleri

Karabiber1 Yemek Kaşığı - 6 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori15.9%1
Yağ Kaynaklı Kalori1.7
Toplam Yağ0.2 g%0
Doymuş Yağ0.1 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum2.7 mg%0
Toplam Karbonhidrat4.1 g%1
Diyet Lifi1.7 g%7
Şeker0.0 g
Protein0.7 g%1
K Vitamini10.2 mcg%13
C Vitamini1.3 mg%2
Riboflavin0.0 mg%1
B6 Vitamini0.0 mg%1
Manganez0.4 mg%18
Kalsiyum27.3 mg%3
Demir1.8 mg%10
Bakır0.1 mg%4
Magnezyum12.1 mg%3
Potasyum78.7 mg%2
Çinko0.1 mg%1
Fosfor10.8 mg%1

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Günlük ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Karabiber” hakkında 2 yorum var.

  1. harika ve açıklayıcı bir gönderi olmuş. fotoğraf da oldukça iyi, zaten karabiberin yeri ayrıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.