Kakule

Sarı ve siyah kakule baharatları...

Kakule Nedir? Neye İyi Gelir?

Kakule ana vatanı Hindistan, Nepal ve Güney Asya olan bir baharattır. Kakuleye baharatların kraliçesi denir ve en pahalı ilk iki baharat safran ve vanilyadan sonra, kakule pahalılıkta 3. sıradadır. Binlerce yıldır Hindistan’dan dünyaya yayılmıştır ve günümüzde Vietnam gibi ülkelerde de ticari olarak yetiştirilmektedir.

Kakule zencefilgiller ailesinden bir bitkidir, küçük yeşilimsi kapsüllerin içerisindeki çekirdeklerden elde edilir, kapsüllerin rengi değiştiği bölgeye göre farklılıklar gösterebilir. Baharatın güçlü, nadir ve kafurumsu bir lezzeti vardır. Kakule doğu Hindistan kültürlerinde hem acı baharat karışımlarında hem de daha hafif köri karışımlarında kullanılır. Aynı zamanda kakule çayı ve kakule kahvesi de baharatı kadar ünlüdür. Batı dünyasında ise kakule önemli sucuk malzemelerinden biridir ve İskandinavya’da hamur işlerinde kullanılır. Ayrıca parfüm ve kozmetik sektöründe de tercih edilmektedir.


Kakulenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Eski tıp uygulamalarında kakule; boğaz ve diş ağrısını, diş eti enfeksiyonlarını, konjesyon, tüberküloz, mide, böbrek ve akciğer sorunlarını gidermede ve örümcek ve yılan ısırıklarına karşı panzehir olarak kullanılmaktaydı. Son yıllarda yapılan laboratuvar çalışmaları neticesinde idrar yolu enfeksiyonlarını ve bel soğukluğunu tedavi ettiği ortaya çıkmıştır.

Kakule içerdiği manganez oranıyla dikkat çeker. Bir yemek kaşığı kakulede günlük manganez ihtiyacının %80’i karşılanır. Ayrıca daha az miktarda demir, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, piridoksin, riboflavin, tiamin, A vitamini ve çinko içerir. Bunların dışında içerdiği uçucu yağlar ile öne çıkar. Çok sayıda uçucu yağ içerir ve mide-bağırsak sorunlarına iyi gelmesinin asıl sebebi bu uçucu yağlardır.

1- Kolorektal Kanseri Önlemede Etkilidir: Sengupta ve arkadaşları (et al.) tarafından Hindistan’da kanser enstitülerinde yapılan araştırmalar neticesinde kakule diyetinin kolorektal kanseri önlemede %48 oranında başarılı olduğu bulunmuştur.

2- Antidepresan etkileri vardır: Kakule yağı arometerapide kullanılan temel yağlardan biridir. Araştırmalara göre depresyon ve mide düzensizliklerini önlemede etkilidir.

3- Mide ve bağırsak hastalıklarını önler: Kakuleden elde edilen metanolik öz asitlik, gaz rahatsızlığı ve mide krampları gibi düzensizlikleri gidermeye yardımcı olur. Jamal et al. tarafından Yeni Delhi’de yapılan bir bilimsel araştırmaya göre (1) kakuleden elde edilen uçucu yağlar mide bağırsak hastalıklarında pozitif etkiye sahiptir.

4- Antimikrobiyaldir: Yüzyıllardır kakulenin enfeksiyonları giderdiği düşünülmüştür. Modern tıpta ise bu durum antimikrobiyal özellikler gösterdiği anlamına gelmektedir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Ağaoğlu et al. tarafından yapılan bir bilimsel araştırmada (2) kakule içerisindeki uçucu özler test edilmiştir. Araştırma sonucunda Kakule yağlarının, besin zehirlenmesine neden olan oldukça tehlikeli mikropların gelişimini ve yayılmasını engellediği gözlenmiştir.

5- Diş sağlığına iyi gelir. (3)

6- Astıma iyi gelir. (4)

7- Mide bulantısı, boğaz ağrısı ve kusmaya iyi gelir.

8- Antispazmodik ve Antienflamatuar Özellikler Gösterir: Ayurveda tıbbına göre kakule kas ve eklem ağrısına iyi gelir. Kas spazmları genellikle yaşlı insanlar tarafından yaşanır. Kaslardaki ani bir daralma spazma sebep olur. Suudi Arabistan’da, Al-Zuhair ve ekibi tarafından, King Saud Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kakule kas spazmlarını kontrol etmek için kullanılabilir. (8) Son deneylere göre baharat ayrıca antienflamatuar ve antikanserojen özellikler de göstermektedir. (9)

9- Vücutta Detoks Etkisi Gösterir: Vücudumuzdaki metabolik süreçler temizlenmesi ve atılması gereken toksin ve serbest radikaller üretir. Bu zararlı maddelerden kurtulunmadığı zaman biriken bu toksinler kanser ve erken yaşlanma gibi çeşitli hastalıklar yapabilir. Kakule detoks etkisi olan bir ajan olarak bilinir. İçerisindeki yağlar ve biokimyasal maddeler bu etkilere sahiptir. (10)

10- Kan Dolaşımını Artırır: Aromaterapide kakule ciğerlerdeki kan dolaşımını artırarak astım ve bronşit semptomlarını tedavi etmede kullanılır. İçerisindeki esans yağlar stres şikayetleri olan bir grup üzerinde tekst edilmiş ve kakulenin kan dolaşımını artırdığı bulunmuştur. (11)

Kakulenin Diğer Faydaları ve Kullanımları:
 • Afrodizyak özellikler gösterir: Özgün tatlı lezzeti sayesinde kakulenin yüzyıllardır afrodizyak özellikleri olduğuna inanılmıştır. (5) Ayrıca iktidarsızlık ve erken boşalmaya da iyi geldiğine inanılmaktadır.
 • İdrar yolu sorunlarına iyi gelir: Ayurvedik tıpta kakule sistit, nefrit ve bel soğukluğuna karşı kullanılmaktadır.
 • Hıçkırığı Giderir: Kakule hıçkırığı gidermede çok etkili olabilir. Birkaç kakule kapsülünün su içerisine atılıp kaynatılmasıyla elde edilen kakule suyu içilirse hıçkırık kesilebilir.
 • Ağızdaki kötü kokuları giderir: Kakule ağızdaki kötü kokuları gidermek için çiğnenebilir. Kakuleden elde edilen bazı yağlar sakızlardaki ana maddelerdendir.
Kakule Besin Değerleri / 6 gram – 1 Yemek kaşığı – Ezilmiş
 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori18
Yağdan Gelen Kalori3
Toplam Yağ%1
Doymuş Yağ0%0
Trans Yağ0%0
Kolesterol0 %0
Sodyum1 mg%0
Toplam Karbonhidrat4 g%1
Diyet Lifi2 g%6
Şeker0 g%0
Protein1 g
Manganez1.6 mg%80
Demir0.8 mg%4.4
Magnezyum13 mg%3.3
Çinko0.4mg%2.7
Kalsiyum22 mg%2.2
A Vitamini%2

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kakule Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Kakule tozu 20 yeni, seviye 1 hipertansiyon hastası üzerinde test edilmiştir. Her katılımcıya 12 hafta boyunca günde 3 gram kakule verilmiştir. Sonuçlara göre kakule büyük ve küçük tansiyonu önemli ölçüde düşürmüş, fibrinolitik aktiviteyi artırmıştır. Ayrıca 3 ayın sonunda herhangi bir yan etki görülmeden, toplam antioksidan miktarı hastalarda %90 oranında artmıştır.(6)

Sindirimi kolaylaştırdığı, metabolizmayı güçlendirdiği, tümör gelişimini yavaşlattığı bilinen kakule diğer özellikleri bakımından test edilmiştir. Araştırmalar sonucunda glutatyon, lutatyon redüktaz, süperoksit dismutaz ve katalaz aktivitesinin arttığı bulunarak; deride papilloma oluşumunu engellemek için önemli bir önleyici ajan olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. (7)


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • (1) http://dx.doi.org/10.1016/j.jep.2005.07.016
 • (2) http://vfdergi.yyu.edu.tr/archive/2005/16_2/2005_16_%282%29_99-101.pdf
 • (3) http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf00011a020
 • (4) http://www.banglajol.info/index.php/BJP/article/view/8133
 • (5) http://www.drj.mui.ac.ir/index.php/drj/article/view/973
 • (6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20361714, Blood pressure lowering, fibrinolysis enhancing and antioxidant activities of cardamom (Elettaria cardamomum), Jan. 2013
 • (7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22182368, Antioxidative effects of the spice cardamom against non-melanoma skin cancer by modulating nuclear factor erythroid-2-related factor 2 and NF-κB signalling pathways, Jan. 2013
 • http://www.livestrong.com/article/338907-health-benefits-of-cardamom/
 • http://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-cardamom.html
 • http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/176/2
 • (8) http://dx.doi.org/10.1006/phrs.1996.0067
 • (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3170500/
 • (10) https://www.researchgate.net/publication/51900702_Antioxidative_effects_of_the_spice_cardamom_against_non-melanoma_skin_cancer_by_modulating_nuclear_factor_erythroid-2-related_factor_2_and_NF-kB_signalling_pathways
 • (11) https://www.researchgate.net/publication/318534548_EVALUATION_OF_THE_EFFICACY_OF_CARDAMOM_AROMATHERAPY_ON_AEROBIC_FITNESS_AUTONOMIC_FUNCTIONS_AMONG_STUDENTS_1_2_1

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.