Kaju

Kajunun faydaları nelerdir?

Kaju Nedir? Kaju Neye İyi Gelir?

Kaju kuruyemişi ve meyvesi...
Kaju ve meyvesi

Kaju, mango ve antep fıstığının da içinde bulunduğu Anacardiaceae familyasından bir çeşit kuruyemiştir. Brezilya’nın sahil bölgeleri ana vatanıdır ve buralarda bolca yetişir. Bu hilal veya böbrek şeklindeki tohumlar sadece Brezilya’da değil tropik iklimin etkin olduğu Hindistan, Sri Lanka ve Kenya gibi birçok ülkede ticari olarak yetiştirilir.

Kaju ağacı ilk 3 veya 5 sene meyve vermez. Meyve verdikten sonra olgunlaşması için 10 hafta geçmesi gerekir. Tüketilen kaju tohumu, kaju elması denen meyvesinin dışında, alt kısmında oluşur. Kuruyemişin meyvesi olan kaju elmasının da özellikle Brezilya’da farklı kullanımları vardır.

Kaju dünyada kuruyemişler arasında en çok tüketilen 3. kuruyemiştir.

Kajunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaju harika bir mineral kaynağıdır. 28 gram kaju günlük bakır ihtiyacının %31’ini, manganez ihtiyacının %23’ünü, magnezyum ve fosfor ihtiyacının sırasıyla %20 ve %17’sini, K vitamini ihtiyacının ise %12’sini karşılar. (1) Peki bu rakamlar ne anlama geliyor? Araştırmalara göre kajudan gerekli besinleri alarak; migren krizlerini azaltabilir, beyin sağlığını artırabilir, tansiyonu ve kalp krizi riskini düşürebilirsiniz. Kajunun faydalarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

1- Kalp Hastalıklarını Önler: Kaju iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Uygun miktarlarda tüketildiği taktirde sağlıklı mono doymamış ve poli doymamış yağ asitlerini artırır. (2, 3) Bu yağ asitleri A, D, E ve K vitaminleri emilimi, beyin gelişimi ve kalp için faydalıdır ve aynı zamanda diyabet hastalarında bile kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Kötü kolesterol doymuş yağların aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkar ve kalp hastalıkları olan insanlar için önemli tehlikeler yaratır. Araştırmalara göre (4) doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tüketmek iyi kolesterolü artırıp, trigliserit seviyelerini ve tansiyonu düşürür. Kaju, balık ve zeytin yağı gibi besinler sağlıklı doymamış yağ kaynağıdır.

2- Kas, Sinir ve Kemik Sağlığını Artırır: Kaju magnezyum ve fosfor açısından zengindir. (5) Bu mineraller kemiklerin, kasların, doku ve organların sağlıklı büyümesi ve kalması için önemlidir. Magnezyum yetersizliği kalsiyum metabolizmasını ve görevli hormonların çalışmasını değiştirip vücutta ciddi sorunlara sebep olabilir. (6)

3- Şeker Hastaları Açısından Güvenlidir: Çok az miktarlarda şeker içerir ve zararlı kolesterol barındırmadığından şeker hastaları için güvenlidir. (7) Ayrıca Tip 2 Diyabet hastalığı riskini de düşürür.


4- Kanser Önleyici Ajan Olarak Görev Yapar: Araştırmalara göre (8) kaju anakardik asit ve çok sayıda proantosiyanidinler içerir. Bu bileşikler ile kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişmesini önleyebilir. (9) Ayrıca kolon kanseri riskini azaltır.

5- Kansızlık Riskini Düşürür, Kırmızı Kan Hücrelerini Çoğaltır: Hem bakır hem de demir açısından zengin bir kuruyemiştir. Bu mineraller kırmızı kan hücreleri yapımında görev alır. Yeterli miktarlarda kaju tüketerek kan dolaşımınızı iyileştirebilir ve kansızlığı azaltabilirsiniz.

6- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bu kuruyemişte önemli miktarda bağışıklığın güçlenmesi ve yaraların iyileşmesi için çok önemli olan çinko bulunur. (21) Çinko ayrıca hamilelik döneminde bebek sağlığı için çok önemli bir mineraldir.

7- Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelir: Kaju vücudun ihtiyacı olan ve diş ve kemiklerin gelişimi ve sağlığı için önemli olan fosforu sağlayabilir. Fosfor ayrıca protein sentezine, karbonhidrat ve yağların emilimine ve hücre sağlığının korunmasına yardımcı olur.

8- Safra Taşını Önler: (Bknz.Bilimsel Araştırmalar Başlığı) Safra taşları genellikle safra kesesindeki kolesterol kaynaklı oluşan taşımsı birikimlerdir. (13) Düzenli kaju tüketmek safra taşı oluşumunu önler. (14)

9- Cilde ve Saçlara İyi Gelir: Özellikle cilt ve saç bakımında kullanılmak üzere kaju yağı üretilir. Bu yağ ve kuruyemiş selenyum, çinko, magnezyum, demir, fosfor ve bakır açısından zengindir. Kaju tüketimi bir cilt ve saç pigmenti olan melanin üretimini artırır. İçerdiği linoleik ve oleik asitler saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

10- Gözleri Korur: Şehirdeki aşırı kirlilik gözlerde hızlı yaşlanma ve çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir. Kaju göz sağlığına iyi gelen zeaksantin antioksidanını içerir ve gözlerin zararlı UV ışınlardan ve hava kirliliğinden daha az zarar görmesini sağlar. Yaşlanma kaynaklı görme kayıplarını azaltabilir.

11- Sağlıklı Diyet Lifi Kaynağıdır: Yüksek miktarda diyet lifi içerir. Kaju tüketimi sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.


Kajunun Yan Etkileri / Zararları

  • Böbrek Taşı: Kaju oksalat tuzlar içerir. (15) Bu tuzlar vücutta kalsiyum emilimi ile ilgilidir. Birikmiş kalsiyum böbrek taşına sebep olabilir. Araştırmalara göre böbrek taşı oluşturma yatkınlığı olan kişiler ölçülü miktarlarda kaju tüketmelidir. (16)
  • Kaju Alerjisi: Ağaç kabuklularına alerjisi olanlar kajuya karşı alerji geliştirebilir. (17) Eğer kaju tükettikten sonra alerjik reaksiyon oluşursa bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.
  • Kontakt Dermatid: Bu dermatid çeşidi kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır ve derinin alerjenle temas etmesi sonucu oluşur. Kajuyla temas eden ağız çevresi ve vücudun diğer kısımlarında kızarıklık ve şişmeler oluşabilir.
  • Mide ve Bağırsaklarda Rahatsızlık: Bazı insanlar eğer kajuya alerjileri varsa kaju tüketince mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, öksürük ve kusma gibi rahatsızlıklar yaşayabilir.
  • Nefes Alma Zorluğu: Burun akması, öksürük ve nefes darlığı gelişebilir. (18) Daha ciddi durumlarda glottik ödem ve anafilaksi oluşabilir.
  • Anafilaksi: Anafilaksi hassasiyet geliştirilen bir madde sebebiyle bütün vücutta veya bir bölümünde oluşan, hızlı gelişen bir alerjik reaksiyondur. (19) Genel olarak yemek alerjileri tarafından tetiklenir. Bazı araştırmalarda belirtildiği gibi (20), kaju yüksek anafilaksi riski yaratabilir. Nefes alma zorluğu, bilinç kaybı, zayıflık, dilin yutulması ve ses kısıklığı gibi semptomlara sebep olabilir. Anafilaksi acil tıbbı yardım ve azami dikkat gerektirir.

Kajunun Besin Değerleri

Kaju28 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori155%8
Yağdan Gelen Kalori103
Toplam Yağ12.3 g%19
Doymuş Yağ2.2 g%11
Trans Yağ0 g0
Kolesterol00
Sodyum3.4 mg%0
Toplam Karbonhidrat9.2 g%3
Diyet Lifi0.9 g%4
Şeker1.7 g
Nişasta 6.6 g
Protein5.1 g%10
Bakır0.6 mg%31
Manganez0.5 mg%23
Magnezyum81.8 mg%20
Fosfor166 mg%17
Çinko1.6 mg%11
Demir1.9 mg%10
K Vitamini9.5 mcg%12
Tiamin0.1 mg%8

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam şeklinize göre daha az veya fazla olabilir.

Kaju Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Magnezyumun vücuttaki en önemli fonksiyonlarına ilişkin yapılan bir araştırmaya göre; yetersiz magnezyum alımı ateroskleroza (damar sertleşmesi), miyokart enfarktüsüne (kalp krizi), hipertansiyona, kronik böbrek yetmezliğine, böbrek taşına, adet öncesi problemlere ve hatta psikiyatrik bozukluklara sebep olabilir. Toplumun bir kısmı magnezyum yetersizliği sebebiyle bu hastalıkların bazılarına yakalanmış olabilir. (10)

Her hafta en az 28 gram kaju yiyen 80718 kadından veriler toplanmıştır. Araştırmaların sonucuna göre kaju yiyen kadınlarda böbrek taşı oluşumu riski %25 daha azdır. (11)

Araştırmalara göre kaju üzerindeki ince kabukla beraber kavrulup tüketilince sağlık için daha faydalıdır. Ayrıca kavurma sıcaklığı yükseldikçe kajunun antioksidan etkisi de yükselmektedir. (12)


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Kaju” hakkında 2 yorum var.

  1. kaju dünyada çok el üstünde tutulan bir kuruyemiş. bizde herkes atıştırmalık olarak, fındık badem alırken birazda kaju alayım diye alıyor ama faydaları konusunda bu kadar bilinçli değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.