Kaju

Kajunun faydaları nelerdir?

Kaju Nedir? Kaju Neye İyi Gelir?

Kaju, mango ve antep fıstığının da içinde bulunduğu Anacardiaceae familyasından bir çeşit kuruyemiştir. Brezilya’nın sahil bölgeleri ana vatanıdır ve buralarda bolca yetişir. Bu hilal veya böbrek şeklindeki tohumlar sadece Brezilya’da değil tropik iklimin etkin olduğu Hindistan, Sri Lanka ve Kenya gibi birçok ülkede ticari olarak yetiştirilir.

Kaju ve meyvesi
Kaju ve Meyvesi

Kaju ağacı ilk 3 veya 5 sene meyve vermez. Meyve verdikten sonra olgunlaşması için 10 hafta geçmesi gerekir. Tüketilen kaju tohumu, kaju elması denen meyvesinin dışında, alt kısmında oluşur. Kuruyemişin meyvesi olan kaju elmasının da özellikle Brezilya’da farklı kullanımları vardır.

Kaju dünyada kuruyemişler arasında en çok tüketilen 3. kuruyemiştir.

Kajunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaju harika bir mineral kaynağıdır. 28 gram kaju günlük bakır ihtiyacının %31’ini, manganez ihtiyacının %23’ünü, magnezyum ve fosfor ihtiyacının sırasıyla %20 ve %17’sini, K vitamini ihtiyacının ise %12’sini karşılar. (1) Peki bu rakamlar ne anlama geliyor? Araştırmalara göre kajudan gerekli besinleri alarak; migren krizlerini azaltabilir, beyin sağlığını artırabilir, tansiyonu ve kalp krizi riskini düşürebilirsiniz. Kajunun faydalarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

1- Kalp Hastalıklarını Önler: Kaju iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Uygun miktarlarda tüketildiği taktirde sağlıklı mono doymamış ve poli doymamış yağ asitlerini artırır. (2,3) Bu yağ asitleri A, D, E ve K vitaminleri emilimi, beyin gelişimi ve kalp için faydalıdır ve aynı zamanda diyabet hastalarında bile kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Kötü kolesterol doymuş yağların aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkar ve kalp hastalıkları olan insanlar için önemli tehlikeler yaratır. Araştırmalara göre (4) doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tüketmek iyi kolesterolü artırıp, trigliserit seviyelerini ve tansiyonu düşürür. Kaju, balık ve zeytin yağı gibi besinler sağlıklı doymamış yağ kaynağıdır.

2- Kas, Sinir ve Kemik Sağlığını Artırır: Kaju magnezyum ve fosfor açısından zengindir. (5) Bu mineraller kemiklerin, kasların, doku ve organların sağlıklı büyümesi ve kalması için önemlidir. Magnezyum yetersizliği kalsiyum metabolizmasını ve görevli hormonların çalışmasını değiştirip vücutta ciddi sorunlara sebep olabilir. (6)

3- Şeker Hastaları Açısından Güvenlidir: Çok az miktarlarda şeker ve zararlı kolesterol barındırmadığından şeker hastaları için güvenlidir. (7) Ayrıca Tip 2 Diyabet hatalığı riskini de düşürür.


4- Kanser Önleyici Ajan Olarak Görev Yapar: Araştırmalara göre (8) kaju anakardik asit ve çok sayıda proantosiyanidinler içerir. Bu bileşikler ile kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişmesini önleyebilir. (9) Ayrıca kolon kanseri riskini azaltır.

5- Kansızlık Riskini Düşürür, Kırmızı Kan Hücrelerini Çoğaltır.

6- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

7- Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelir: Kaju vücudun ihtiyacı olan ve diş ve kemiklerin gelişimi ve sağlığı için önemli olan fosforu sağlayabilir. Fosfor ayrıca protein sentezine, karbonhidrat ve yağların emilimine ve hücre sağlığının korunmasına yardımcı olur.

8- Safra Taşını Önler: (Bknz.Bilimsel Araştırmalar Başlığı) Safra taşları genellikle safra kesesindeki kolesterol kaynaklı oluşan taşımsı birikimlerdir.(13) Düzenli kaju tüketmek safra taşı oluşumunu önler. (14)


Kajunun Yan Etkileri / Zararları

 • Böbrek Taşı: Kaju oksalat tuzlar içerir. (15) Bu tuzlar vücutta kalsiyum emilimi ile ilgilidir. Birikmiş kalsiyum böbrek taşına sebep olabilir. Araştırmalara göre böbrek taşı oluşturma yatkınlığı olan kişiler ölçülü miktarlarda kaju tüketmelidir. (16)
 • Kaju Alerjisi: Ağaç kabuklularını alerjisi olanlar kajuya karşı alerji geliştirebilir. (17) Eğer kaju tükettikten sonra alerjik reaksiyon oluşursa bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.
 • Kontakt Dermatid: Bu dermatid çeşidi kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır ve derinin alerjenle temas etmesi sonucu oluşur. Kajuyla temas eden ağız çevresi ve vücudun diğer kısımlarında kızarıklık ve şişmeler oluşabilir.
 • Mide ve Bağırsaklarda Rahatsızlık: Bazı insanlar eğer kajuya alerjileri varsa kaju tüketince mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, öksürük ve kusma gibi rahatsızlıklar yaşayabilir.
 • Nefes Alma Zorluğu: Burun akması, öksürük ve nefes darlığı gelişebilir. (18) Daha ciddi durumlarda glottik ödem ve anafilaksi oluşabilir.
 • Anafilaksi: Anafilaksi hassasiyet geliştirilen bir madde sebebiyle bütün vücutta veya bir bölümünde oluşan, hızlı gelişen bir alerjik reaksiyondur. (19) Genel olarak yemek alerjileri tarafından tetiklenir. Bazı araştırmalarda belirtildiği gibi (20), kaju yüksek anafilaksi riski yaratabilir. Nefes alma zorluğu, bilinç kaybı, zayıflık, dilin yutulması ve ses kısıklığı gibi semptomlara sebep olabilir. Anafilaksi acil tıbbı yardım ve azami dikkat gerektirir.

Kaju Besin Değerleri – 28 Gram İçin

 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori155%8
Yağdan Gelen Kalori103
Toplam Yağ12.3 g%19
Doymuş Yağ2.2 g%11
Trans Yağ0 g0
Kolesterol00
Sodyum3.4 mg%0
Toplam Karbonhidrat9.2 g%3
Diyet Lifi0.9 g%4
Şeker1.7 g
Nişasta6.6 g
Protein5.1 g%10
Bakır0.6 mg%31
Manganez0.5 mg%23
Magnezyum81.8 mg%20
Fosfor166 mg%17
Çinko1.6 mg%11
Demir1.9 mg%10
K Vitamini9.5 mcg%12
Tiamin0.1 mg%8

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam şeklinize göre daha az veya fazla olabilir.

Kaju Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Magnezyumun vücuttaki en önemli fonksiyonlarına ilişkin yapılan bir araştırmaya göre; yetersiz magnezyum alımı ateroskleroza (damar sertleşmesi), miyokart enfarktüsüne (kalp krizi), hipertansiyona, kronik böbrek yetmezliğine, böbrek taşına, adet öncesi problemlere ve hatta psikiyatrik bozukluklara sebep olabilir. Toplumun bir kısmı magnezyum yetersizliği sebebiyle bu hastalıkların bazılarına yakalanmış olabilir. (10)

Her hafta en az 28 gram kaju yiyen 80718 kadından veriler toplanmıştır. Araştırmaların sonucuna göre kaju yiyen kadınlarda böbrek taşı oluşumu riski %25 daha azdır. (11)

Araştırmalara göre kaju üzerindeki ince kabukla beraber kavrulup tüketilince sağlık için daha faydalıdır. Ayrıca kavurma sıcaklığı yükseldikçe kajunun antioksidan etkisi de yükselmektedir. (12)

Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3095/1
 • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=98
 • http://www.crnindia.com/commodity/cashew.html
 • (1) http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3095/2
 • (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1335830/?page=1
 • (3) https://newsinhealth.nih.gov/issue/Dec2011/feature1
 • (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16469978
 • (5) https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 • (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1331782
 • (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20603833
 • (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3350427/
 • (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16095792
 • (10) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0011502988900132, Magnesium metabolism in health and disease, Oct. 2012
 • (11) http://www.mdpi.com/2072-6643/2/7/652/htm, Health Benefits of Nut Consumption, Oct. 2012
 • (12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21438525, Effect of roasting on phenolic content and antioxidant activities of whole cashew nuts, kernels, and testa, Oct. 2012
 • (13) http://www.nhs.uk/conditions/Gallstones/Pages/Introduction.aspx
 • (14) http://www.nhs.uk/Conditions/Gallstones/Pages/Prevention.aspx
 • (15) http://www.nhs.uk/Conditions/Kidney-stones/Pages/Prevention.aspx
 • (16) http://dx.doi.org/10.1016/j.jfca.2006.12.001
 • (17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1720102/
 • (18) http://www.clemson.edu/extension/hgic/food/nutrition/nutrition/special_needs/hgic4158.html
 • (19) http://www.health.wa.gov.au/anaphylaxis/home/
 • (20) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16177166

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Kaju” hakkında 2 yorum var.

 1. kaju dünyada çok el üstünde tutulan bir kuruyemiş. bizde herkes atıştırmalık olarak, fındık badem alırken birazda kaju alayım diye alıyor ama faydaları konusunda bu kadar bilinçli değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.