Kahve Yağı

Kahve Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Kahve yağı kahve çekirdeklerinin soğuk pres yöntemiyle yağının çıkarılmasıyla elde edilir. Bu güçlü esans yağ bir bardak taze kahve gibi kokar ve içerisinde sağlığa güçlü fayda ve etkileri olan geniş yelpazede antioksidanlar ve diğer aktif maddeler bulunur. Kahve bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen kahve dünyada en çok tüketilen besinlerdendir ve kahve sektörünün yaklaşık 100 milyar dolar değeri vardır. Kahve yağı da bu sektörün içerisinde yer alan ve nispeten az bilinen bir kahve ürünüdür. Çeşitli kahve çekirdekleriyle beraber yeşil kahve çekirdeği yağı gibi çeşitli kahve yağları da raflarda yerini almıştır. 

Kahve yağının faydaları içerdiği bitki sterolleri, linoleik asit, oleik asit ve içerdiği diğer antienflamatuar ve antioksidanlardan gelmektedir. Başlıca faydaları ve kullanımları arasında; serbest radikal hasarını azaltması, ruhsal durumu iyileştirmesi, ateş düşürücü etkisi, iştah açıcı olması, bağışıklığı güçlendirmesi, solunum sağlığını artırması, alerjik reaksiyonları rahatlatması ve erken yaşlanmayı önlemesi sayılabilir. Bu güçlü yağın bazı yan etkileri de bulunur. Bunlar; ciltte kızarıklık, alerji ve hamilelikte ve bazı hastalıkların varlığı durumunda görülebilen komplikasyonlardır. Yan etkilerinin büyük bölümünden kontrollü kullanılması ve doktora danışılması sayesinde kaçınılabilir.

Kahve Yağının Faydaları

1- İştah Artırıcıdır: Bu yağın aroması ve kokusu limbik sistemi etkilemek için yeterlidir. Uzun süreli hastalık, ameliyat veya yaralanma yaşayan ve beslenme düzensizliği olan kişilerde iştahı artırır ve açlık hissi yaratır. (1)

2- Kronik Hastalıkları Önler: Kahve yağında bulunan antioksidanlar ciltteki oksidatif stresin azalmasına, hücrelere kan akışının artmasına ve enfeksiyon ve kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. (2) Kahve yağı ayrıca kırışıkları, yaş lekelerini ve ciltteki diğer kusurları azaltabilir, aynı zamanda cildin elastikliğini artırabilir. Küçük bir miktar kahve yağını tek başına veya taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak cildinizin iyileşmesini ve parlamasını istediğiniz bölgelerine uygulayabilirsiniz.

3- Solunum Sağlığını Artırır: Kahve yağının solunması solunum yollarındaki iltihaplanmaları azaltır ve vücudun bu bölgesindeki enfeksiyonları önler.

4- Kanseri Önler: Kahve yağının kanser ve mutajenik dönüşümler üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar devam etmektedir. Linoleik asit, oleik asit ve diğer antioksidanları içermesi sebebiyle çeşitli organ sistemlerinde oksidatif stresi ve kanser riskini düşürdüğü düşünülmektedir. (3)

5- İltihaplanmaları Azaltır: Kahve yağının en etkili olduğu alanlardan biri ağrılı kaslar ve eklemler üzerinde kullanılmasıdır. (4) Bu bölgelere küçük bir miktar kahve yağı uygulanması kasların gevşemesine, kan akışının artarak iyileşmenin hızlanmasına ve rahatlamaya yardımcı olur. Kahve yağı baş ağrısı, mide-bağırsak ağrıları, artrit ve gut gibi diğer iltihaplı durumlar için de etkilidir.

6- Çeşitli Alerjileri Önleyebilir: Araştırmalara göre kahve yağında bulunan aktif bileşikler vücudun tepki olarak gösterdiği alerjik reaksiyonları önleyebilir. Bağışıklık sisteminin daha etkili reaksiyon göstermesine yardımcı olarak ayrıca bağışıklık sistemi üzerindeki yükü de azaltır. (5)

7- Stres ve Anksiyeteyi Azaltır: Stresi azaltmak, ruh halini iyileştirmek ve depresyonu önlemek için çok sayıda insan kahve yağının rahatlatıcı özelliklerini kullanır. Kahve yağı zengin ve sıcak aromasıyla genel bir huzur ve sakinlik hissi yaratabilir.

8- Sindirimi Kolaylaştırır ve Artırır: Kabızlık, mide bulantısı, rahatsız bağırsak sendromu gibi mide ve bağırsak sıkıntılarınız varsa; kahve yağında bulunan antioksidan ve asitler sindirimi optimize etmenize, mide bulantısı ve kusmayı önlemenize ve yeterli besin emilimini sağlamanıza yardımcı olur. (6)

9- Böcek Isırıkları İçin Doğal Bir Tedavidir: Böcek ve sinek ısırıkları zaman zaman oldukça ağrı verici olabilir. Şişme ve ağrıyı azaltmak için bir ilaç kullanmaktansa kahve yağlarını kullanabilirsiniz.

10- Anti-aging ve Fotoprotektif Etkileri: Günlük rutinin bir parçası olarak kullanıldığında sadece cildin görünüm ve dokusunu iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda zararlı ışınlara karşı koruma sağlar. İçerdiği antioksidanlar sebebiyle etkileyici anti-aging özellikleri vardır. Epidermiste kollajen üretimini uyarır, kırışık, çizgi ve yaş lekelerini azaltır. Bu yağda bulunan kafein ayrıca göz çevresindeki kırışıkların giderilmesinde de etkilidir. (7) Bölgesel kullanımları güneş ışıkları kaynaklı yaşlanmaya karşı etkilidir.


Kahve Yağının Yan Etkileri / Zararları

Çoğu yağ gibi kahve yağı da doğru kullanıldığında oldukça güvenlidir. Ancak kullanmadan önce bilinmesi gereken durumlar ve aşağıda yer alan bazı yan etkiler vardır.

Kahve yağı yüksek yoğunlukta olduğundan asla ağız yoluyla sindirilmemelidir. Bölgesel olarak kullanılacağı zaman ilk olarak uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Seyreltilmemiş kahve yağı alerjik reaksiyonlar, ağrı, yanma ve iltihaplanma yapabilir. Kafeine karşı hassasiyeti ve intoleransı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Ciltte Tahriş, Yanma ve Kızarıklık: Herhangi bir bitkisel yağ cilde uygulandığında ciltte tahrişe sebep olabilir. Bu yüzden ilk uygulamada küçük bir alana uygulanıp 2-3 saat beklenmeli ve vücudun olumsuz reaksiyon verip vermeyeceği görülmelidir. Eğer ciltte yanma, kızarma vb. olursa kahve yağı kullanılmamalıdır.

Alerjik Reaksiyonlar: Bazı kişilerin kahve yağına karşı alerjisi vardır. Özellikle ağız yoluyla tüketildiğinde ortaya çıkabilir. Kahve yağı hiçbir koşulda ağızdan tüketilmemelidir.

Hamilelik ve Çocuklar: Hamile ve emziren kadınların kahve yağı kullanması önerilmez ve kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışmanız gerekir. Güçlü etken maddeler içermesi sebebiyle çocukların kullanması güvenli değildir.


Kahve Yağı Nasıl Yapılır?

Çoğu kişi kahve yağını hazır olarak almayı tercih etse de kendi kahve yağınızı hazırlayabilirsiniz. Bu tarifte bütün veya orta seviyede öğütülmüş, kavrulmuş veya yeşil kahve çekirdekleri kullanılabilir. Öğütmek süreci hızlandıracaktır. Kahve yağı soğuk demleme veya sıcak demleme metotlarıyla yapılabilir. Aşağıdaki tarif sıcak demlemedir. (8)

  • Kahve çekirdeklerini iri taneli kalacak şekilde öğütün.
  • Kavanozun 1/4’ünü kahve çekirdekleri ile doldurun. Üzerine, çekirdeklerin tamamen üzerine çıkacak kadar zeytin yağı veya susam yağı kullanın. Zeytin yağı veya susam yağı kahve yağı için taşıyıcı yağ görevini üstlenecektir.
  • Kavanozu bir tencere veya uygun bir kapta, konserve yapar gibi, önce kısa süre orta sonra düşük ısıda ısıtın.
  • 5-7 saat boyunca ısıtmaya devam edin.
  • Tülbent veya süzgeç yardımıyla karışımı iyice süzün.
  • Yağı temiz bir kavanoza aktarın ve etiketleyin. Artık kullanıma hazırdır.

Kaynaklar  ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 6 Ortalama Puan: 4.8]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.