Kabızlık

Kabızlık nedir? Kabızlık çözümler...

Kabızlık nedir? Kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığın tedavisi ve evde tedavisinde laksatifler (müshil), biofeedback tedavisi, triphala ve bol su alımı gibi seçenekler yer alabilir. Kişilerin diyetinde lif açısından zengin meyve ve sebzelerin, tam tahıl ürünlerinin, incir, hint yağı, keten tohumu gibi besinlerin yer alması önerilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve yürümenin ciddi faydası olur. Kabızlığın temel sebebi genellikle su kaybı, kötü beslenme, belirli ilaçlar, bazı hastalıklar ve stres olabilir.

Kabızlık dışkının sertleştiği ve haftalık bağırsak hareketlerinin normalden azaldığı bir sindirim düzensizliğidir. (1) Özellikle haftada 3 seferden az bağırsak boşaltımı olması normal durumdan uzaktır. (1) Tamamlanmamış boşaltım hissi veya ağrı da kabızlık işareti sayılır. (2) Bu durumun sebebi dışkının rektuma yakın sertleşmesi, müsait boşaltımı engellemesidir. (3)


Kabızlığın Tedavileri

Eğer diyetsel ve yaşam stili değişiklikleri durumunuzu iyileştirmezse, tedavi olmak için doktora görünmeniz gerekir. Toronto Üniversitesi’nde kronik kabızlığın tedavileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre; kabızlık tedavisindeki bazı yöntemler aşağıdadır. (4):

  • Laksatifler: kütle oluşturucu ajanlar, dışkı yumuşatıcılar, ozmotik ajanlar, uyarıcılar ve lubrikanlar.
  • Laktuloz.
  • Reçete edilen ilaçlar: lubiproston ve linaklotit.
  • Biofeedback teorisi ve zihin-vücut tekniği.
  • Reçetesiz satılan ilaçlar.
  • Ameliyat.

Laksatifleri kullanırken yan etkileri bilmelisiniz, bazen daha çok zarar görmenize yol açabilirler ve durumu kötüleştirebilirler. Herhangi bir tedavi yöntemini denemeden önce doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Kabızlık için evsel ve bitkisel çözümler

1- Lif Alımı: Diyet lifi alımı kabızlıkta rahatlama sağlamada önemli rol oynar. Düzenli olarak lif tüketmeyen kişilerde kabızlık ortaya çıkma riski daha yüksektir. Araştırmalara göre 51 yaşın üstündeki bir kişi günde 25-31 gram arası lif tüketmelidir. (5) 50 yaşın altındaki genç yetişkinler için ise bu miktar kadınlarda günde 25 gram, erkeklerde 38 gramdır. En iyi lif kaynakları ise bitkisel besinlerdir:

Besinlerdeki çözünür lif sindirim sürecinde suyu emer ve kalın bağırsakta ilerlerken dışkıya dönüşür. Bünyesindeki su miktarı çoğaldıkça bağırsaklardaki hareketler kolaylaşır. Çözünmeyen lif ise dışkı kütlesini artırır ve bağırsak hareketlerini uyarır. Bünyesine su çekmez.

2- Su: Vücudun temel bileşenlerinden biridir ve çoğu metabolik aktivitede, özellikle sindirimde yer alır. Her gün yeterli miktarda su tüketmek sadece su miktarının korunmasına değil aynı zamanda bağırsakların daha iyi çalışmasına da yardım eder. Araştırmalara göre sülfat ve magnezyum içeren mineralli sular kabızlığa karşı daha etkili olur. (6) Yeterli miktarda su tüketerek kabızlığı atlatan kişiler vardır.

Kabızlığı olan kişilere sabahın erken saatlerinde en az bir litre su içmeleri ve 10 dakika yürümeleri önerilir. Su sindirim yolunda ilerledikçe, mide ve ince bağırsaktaki sindirilmemiş besinleri kalın bağırsağa ilerletir, burada sertleşmiş dışkıyı yumuşatır ve hareket etmesini kolaylaştırır. Midedeki su ayrıca sindirim sisteminin alt kısmında basınç oluşturur.

3- Meyveler: Meyve tüketmek kabızlığın kontrol edilmesi için yüksek derecede önerilir. Bu amaçla çok çeşitli meyveleri günlük olarak tüketebilirsiniz. Kabızlık tedavisi boyunca meyve tüketmeye devam etmek tedaviye destek olur. (7) Bu amaçla tüketilebilecek en iyi meyveler:

  • Kuru erik, kuru erik suyu
  • Trabzon hurması (cennet hurması)
  • Muz
  • Kivi ve diğerleridir.

4- Sebzeler: Lif açısından zengin sebzelerin tüketilmesi rahatlama sağlar. Bağırsakları temizlemek için en iyi sebzeler olarak:

5- Tam Tahıl Ürünleri: Tam tahıllar iyi bir lif kaynağıdır, kabızlığı olanlara tam veya kahverengi pirinç önerilir. İşlenmiş tahıldan uzak durulmalıdır. Tam tahıllar ayrıca temel B vitaminleri içerir ve sindirim sisteminin daha da güçlenmesine yardımcı olur.

6- İncir: Kore’de yapılan bir araştırmaya göre incir kabızlığı rahatlatan laksatif etkili meyvelerden biri olarak belirlenmiştir. (8) İncir aracılığıyla lif alımı sindirimi düzene sokar ve boşaltımı kolaylaştırır.

7- Karnıyarık Otu: Karnıyarık otu tohumları yüksek miktarda diyet lifi içerir. Bu bitkinin içerdiği lifin kabızlık tedavisi için ideal olduğu düşünülmektedir. (9) Çünkü bu lif ince bağırsakta sindirilmeden kalın bağırsağa geçer, orada emilir, çok fazla su tutar ve dışkıyı iter.

8- Keten Tohumu: Çözünür lif açısından zengin olan keten tohumu özellikle kabızlık tedavisi için kullanılır. 4 haftalık bir araştırmaya göre, keten tohumu tüketimi bağırsak hareketlerini 1/3 kat hızlandırmıştır. (10) Ayrıca bu olumlu etkileri irritabl bağırsak sendromu ve kabızlığı olan kişilerde de gözlenmiştir.

9- Hint Yağı: Bu yağın müshil olarak geleneksel kullanım geçmişi vardır. Uyarıcı bir laksatiftir, sadece kalın bağırsağı değil aynı zamanda ince bağırsağı da uyarır. Yağ bağırsaklarda su emilimini önleyerek dışkının yumuşak kalmasını sağlar.

10- Badem Yağı: Geceleri 2 yemek kaşığı badem yağı içeren süt içmek, 3-4 gün devam edildiğinde kabızlıktan kurtulmanıza yardım eder.

11- Hurma: Blendırda karıştırıp süte ekleyeceğiniz yarım bardak hurmanın uykudan önce tüketilmesi yardımcı olabilir. Çiğ halde tüketilmesi durumunda da etkisi vardır.

12- Düzenli Egzersiz: Düzenli olarak egzersiz yapmak etkili bir çözümdür. Egzersiz sadece dış kasları değil, iç organların kaslarını da çalıştırır. Özellikle sindirim sistemine de fayda sağlar.

13- Kabızlık İçin Yoga: Kabızlıktan kurtulmak için yoga yapmak bir diğer ideal çözüm olabilir.

14- Lavman: Lavman kabızlık tedavisi için bir diğer seçenektir. Su alımı istenen sonucu vermediğinde kullanışlı olabilir. İlaç kullanmadan yapılan lavman sertleşmiş dışkıyı gevşeterek yardımcı olur.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.