Kabak

Kabak ve kabak çiçeği...

Kabak nedir? Neye iyi Gelir?

Kabak çiçekleri...
Kabak Çiçekleri

Kabakgiller ailesine adını veren bu sebze yaz aylarının gelmesiyle mutfaklarda ön plana çıksa da çok popüler bir besin değildir ancak taze kabağın diğer yeşil sebzelere harika bir alternatif olduğunu belirtmekte fayda var. Kabak en iyi ılıman, don olmayan iklimlerde ve nemli topraklarda büyür. Botanik açıdan bir meyve olan kabağın sadece kendisi değil, sarı ve büyük çiçekleri de yaygın olarak tüketilir.

Kabak devasa boyutlara kadar büyüyebilir ancak büyük olması daha iyi olduğu anlamına gelmez. Küçük ve orta boylu olanlar daha iyidir; çünkü büyüdükçe sertleşir, tohumları çoğalır ve lezzeti azalır. Mutfakta çok geniş kullanım alanı vardır. Çorba, salata, yemek, kızartma ve dolma olarak tüketimi yaygındır.


Kabağın Sağlığa Faydaları

Kabak düşük kalorili (100 gramda sadece 17 kalori), yüksek oranda lif içeren, kolesterol ve sağlıksız yağ barındırmayan bir besindir. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatan ve serbest radikalleri etkisizleştiren flavonoid antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanların büyük kısmı ve lifler sebzenin kabuğunda bulunur. Sebze potasyum açısından zengindir ve içerdiği potasyum miktarı muzdan daha fazladır. İçerisinde birde önemli miktarda B1, B2, B3, B6 ve folat (B12) vitaminleri, kolin ve çinko ve magnezyum gibi mineraller bulunur. Bu besin içerikleri sayesinde diyabet hastaları için öne çıkan besinlerden biri olarak kabul edilir. (1)

1- Zayıflamayı Kolaylaştırır: Kabak tüketmek zayıflamaya önemli ölçüde yardım eder. Kalorisi aşırı düşüktür ancak doygunluk hissi verir. Yüksek kalorili besinler tüketmeden iştahınızı gidermek ve sofradan doymuş bir şekilde kalkmak için kabağa menünüzde daha çok yer verebilirsiniz.

2- Genel Sağlığınızı Korumanıza Yardımcı Olur: C vitamini ve manganez içeriğiyle ön plana çıkan sebze aynı zamanda en iyi diyet lifi kaynaklarından biridir. A vitamininden, omega-3’e kadar çok geniş yelpazede besinler içerir ve vücudunuzun genel sağlığına fayda sağlar. Ayrıca çok çeşitli besinler içermesi sebebiyle hamile kadınlar için de oldukça iyi bir seçenektir.

3- Erkek Sağlığını Artırır: Araştırmalara göre kabak erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan BPH (2) hastalığını etkili biçimde tedavi eder. BPH hastalığında prostat bezi farklı şekil ve boylarda genişler ve büyür ve hem cinsel hem de boşaltım fonksiyonlarında sorunlara yol açar. Bu hastalığa karşı uygulayabileceğiniz en iyi diyet, kabağın yanına fitobesinler açısından zengin olan diğer besinleri de ekleyerek çeşitli bir menü oluşturmak olabilir.

4- Hastalıklara Karşı Korur: Eğer düzenli olarak kabak tüketirseniz genel sağlığınız artacaktır. Kabak çok çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar. Araştırmalara göre lif açısından zengin besinler kalın bağırsaktaki kansere sebep olan toksinleri uzaklaştırmada etkilidir. Kabağın içerdiği C vitamini, folat ve beta-karoten sayesinde bu hücreler kolon kanserine yol açan zararlı kimyasallardan korunur. Sebze, içerdiği besinlerle kireçlenme ve astıma ve bakır minerali ile de romatoid artrite karşı vücudu korur.

5- Göz Sağlığını Artırır: Lutein ve zeaksantin açısından zengindir ve yaşlanma kaynaklı maküler dejenerasyonu ve kataraktı önler. İçerdiği A vitaminiyle göz sağlığını artırır. Göz gelişimi ve onarımı için faydalıdır.

6- Kardiyovasküler Sistemi Korur: Manganez ve C vitamini içerikleriyle kabak kalbi güçlü tutar. Araştırmalara göre içerdiği çoğu besin diyabetik kalp rahatsızlığına ve ateroskleroza (damar sertliği) karşı vücudu korur. Magnezyum içeriği kalp krizi ve inme riskini önemli ölçüde düşürürken, potasyum ile birleşince yüksek tansiyonu düşürmede etkili olur. C vitamini ve beta-karoten kolesterolün okside olmasını engeller ve damar iç yüzeyinde birikmesini önler. Folat kalp krizi veya inmeye yol açabilecek homosistein seviyesinin yükselmesini engeller ve ayrıca bu sebze lif içeriğiyle kolesterol seviyelerini düşürür ve kalp sağlığını korur.

7- Astım Tedavisine Yardımcı Olur: C vitaminiyle beraber bakır içerir, astım tedavisinde etkilidir. Ayrıca içerdiği antienflamatuar özellikleri de tedaviye destek olur.

8- Sindirimi Artırır.

9- Yaşlanmayı Yavaşlatır: İyi bir antioksidan kayağı olarak güçlü anti-aging özellikler barındırır. Cildi güçlendirir ve sağlığını artırır.

10- Tiroid Fonksiyonunu Destekler: İyi bir manganez kaynağı olarak tiroid bezinin optimal çalışmasına fayda sağlar.

Kabağın Yan Etkileri / Zararları

Irritabl Bağırsak Sendromu sorunu yaşayan kişilerde sindirim sorunlarına yol açabilir. Acı kabak mide kramplarına ve ishale sebep olabilir.

Bazı insanlarda alerjiye sebep olarak mide bulantısı ve pruritus (şiddetli deri kaşıntısı) yapabilir.

Çok iyi bir beta-karoten kaynağıdır ve bu yüzden yüksek dozları hamile ve emziren kadınlar ile sigara içen ve anjiyoplasti geçirmiş insanlar için tehlikeli olabilir.


Kabak Besin Değerleri / 124 gram, 1 Kase – Kabuklu – Çiğ

Kabak1 Kase Dilimlenmiş, 124 Gram Kabuklu
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori19.8%1
Yağ Kaynaklı Kalori1.9
Toplam Yağ0.2 g%0
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum12.4 mg%1
Toplam Karbonhidrat4.2 g%1
Diyet Lifi1.4 g%5
Şeker2.1 g
Protein1.5 g%3
C Vitamini21.1 mg%35
B6 Vitamini36.0 mcg%14
Riboflavin (B2)0.2 mg%10
Folat (B9)36.0 mcg%9
Potasyum325 mg%9
Manganez0.2 mg%11

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam şeklinize göre daha az veya daha fazla olabilir. 

Köpekler Kabak Yiyebilir Mi?

Hepimiz tabağımızdan yemekleri meraklı dostlarımızla zaman zaman paylaşmak istemişizdir. Peki kabak köpekler için güvenli midir?

Köpeğinizin kabak yemesi, ölçülü olduğu müddetçe tamamen güvenlidir. Kabak düşük kalorili, besin dağılımı dengeli olan bir sebzedir ve köpeğinize bir dizi fayda sağlar. Çoğu köpek, mamalarından günlük diyetini tamamlasa da onları ara sıra insan yemekleriyle beslemekte bir sakınca yoktur, özellikle kabak ve benzeri besinlerle.

Bazı köpeklerde kabağa karşı mide-bağırsak hassasiyeti olabilir ancak bu durum oldukça nadirdir. Köpeğinize ilk kez kabak verdiğinizde bir kaç saat davranışlarını izleyin ve bağırsak hareketlerinin normal olduğundan emin olun. 1 kase kabakta (120 gram) sadece 20 kalori vardır ve bu miktar köpeğinizin diyetini olumsuz etkilemez. Eğer sadece kabak vermek istemiyorsanız, brokoli ve salatalık gibi alternatifleri de deneyebilirsiniz.

Kabağın çiğ veya pişmiş olması çok önemli değildir ancak eğer sebzeye çeşitli baharatlar eklediyseniz, belki köpeğiniz üzerinde yan etkileri olabilir. Çiğ kabak daha güvenli bir alternatiftir ancak sebzenin lifli olduğunu da göz önüne alarak küçük parçalar halinde yutması daha güvenlidir.

Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.