İshal

İshali kesen yiyecekler, evde çözüm...

İshal nedir?

İshali önlemek veya durdurmak için hepimizin evde yapabileceği bazı şeyler vardır. Bu amaçla kullanılması gereken besinler düşünüldüğünde ilk akla gelenler arpa suyu, yeşil çay, lor peyniri, zencefil, limon suyu, elma sirkesi, kimyon, çemen otu tohumu karışımı ve fesleğendir.

İshal gevşek ve sulu bağırsak hareketleri olup günde 3 veya daha fazla sefer görülür. Sebebi bakteri, virüsler veya parazitler olabilir, 2 günden 4 haftaya kadar sürebilir. Uzun süre devam etmesi tehlikelidir.


İshal için tedaviler ve evde çözüm yöntemleri

1- BRAT Diyeti: Bu diyet içerdiği besinlerin İngilizce baş harfleriyle adlandırılmıştır. Muz, sade pirinç, elma püresi, kuru tost tüketmeyi ve bol çay içmeyi içerir. Bu hafif besinler mideyi rahatlatır ve ishalin çabuk şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

2- Yeşil Çay: Yeşil çayın her gün, günde 3-4 bardağa kadar tüketilmesi önerilir. Mide rahatsızlıklarını dindirir, su kaybına iyi gelir ve ishalin şiddetini ve tekrarlarını azaltır.

3- Lor ve Yoğurt: Sadece iki kase lor ishalin iyileşmesini sağlayabilir. Bilinen en iyi ve kolay evsel çözümlerden biridir.

4- Misket Limonu Suyu / Limon Suyu: Misket limonu en iyi ishal çözümlerinden biridir. Ilık suda seyreltilmiş misket limonu suyu içebilirsiniz. Ayrıca daha lezzetli olması için bal da ekleyebilirsiniz. En iyi netice için günde 2-3 sefer tüketilmesi daha iyidir.

5- Arpa Suyu veya Hindistan Cevizi Suyu: Bu sıvılar nişasta içerir ve yoğun kıvamlıdır. Bağırsaklarda etkili olarak aşırı su kaybını önlerler. Ayrıca midede oluşan yanma hissine iyi gelir. Bu sıvıların tüketimi için ishalin şiddetine göre 5 saatte bir veya günde 2-3 sefer önerilir.

6- Zencefil: Doğal çözümlerden biridir ve günlük diyete rahatlıkla eklenebilir. Küçük bir parça zencefili ezebilir veya rendeleyerek bir çay kaşığı bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu karışımı tüketir tüketmez su içmemeniz gerekir.


7- Kahverengi Pirinç: Kahverengi pirinç aşırı suyu emerek ve dışkıya kütle ekleyerek yardımcı olabilir.

8- Süt Ürünlerinden ve Yağı Yemeklerden Uzak Durun: Lor dışındaki süt ürünlerinden uzak durulmalıdır, hastalığın durumunu kötüleştirebilirler. Ayrıca sindirimi zor olan yağlı yiyeceklerden hastalık süresince kaçınılmalıdır.

9- Bal: Bir çay kaşığı bal ve bir miktar kırmızı biber karışımını tüketin ve üzerine en az yarım saat boyunca su içmeyin. Eğer isterseniz 3-4 çay kaşığı da tüketebilirsiniz.

İshalin Önlenmesi

İshal olmamak için bazı temel önlemlerin bilincinde olunmalıdır.

  • Ziyarete gittiğiniz bazı ülkelerde sokak yemeklerini yemeyin.
  • Yemekten önce daima ellerinizi yıkayınız.
  • Mümkün olduğunca evde yapılmış veya güvenilir yemekleri tüketmeyi tercih ediniz.

Dikkat: İshal genellikle çok zararlı değildir ancak daha ciddi bir problemin belirtisi olabilir ve uzun süre devam ederse tehlikeli hale gelebilir, özellikle su kaybı ciddi sorunlara yol açabilir. Diğer semptomlarla beraber seyrettiğinde veya ciddileştiğinde bir doktora danışmanız önerilir. Bu semptomlar; karında veya rektumda şiddetli ağrı, dışkıda kan, ateş, üç günden uzun süren ishal veya susuzluk belirtileridir. Çocuklarda ishal durumlarında özel bakım ve dikkat gerekir.Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.