İncir

İncir nedir? İncir neye iyi gelir?

İncir, ana vatanı Doğu Akdeniz ve Asya’nın bir bölümü olan, bilimsel olarak Ficus carica ismiyle adlandırılan dutgillerden; tatlı, çok tohumlu, yumuşak kabuklu, kuru veya taze tüketilebilen bir meyvedir. Bol miktarda doğal şeker içerdiği için kolaylıkla şeker alternatifi olabilir. Mısır şurubu ve sükroza göre daha sağlıklı bir alternatiftir.

Türkiye dünya incir üretiminde 2018 verilerine göre yıllık 262,644 ton ile liderdir. Ülkemizi Mısır ve Fas takip eder. (1) Taze incirde olduğu gibi kuru incir üretiminde de ilk sırada Türkiye yer alır. (2)

En yaygın tüketilen incir türleri; Kara incir (Mor incir) / Kara misyon incir, sarı incir, kahverengi incir, bardakçı inciri gibi türlerdir. Ayrıca yetiştiği ile göre adlandırılan incirler de vardır. Taze incir sadece mevsiminde tüketilirken, kuru incir yılın her mevsimi bulunabilir. Özellikle kuru incirin, yüksek fenol antioksidanlar, lif ve besinler içermesi sebebiyle diyetlere eklenmesi tavsiye edilir. (3)


İncirin faydaları nelerdir?

1- İncir ve Diyabet: İncir ağacının sadece meyveleri sağlığınıza katkı sağlamaz. Bazı kanıtlara göre incir ağacı yaprakları diyabet semptomlarının düzenlenmesine yardım eder. 2016 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yaprak özleri insülin hassasiyetini artırmış ve diğer antidiyabetik özellikler göstermiştir. (4) 2003 yılında yapılan bir diğer araştırma incir özlerinin kandaki yağ asitleri ve E vitamini seviyelerini normalize ederek diyabet tedavisine katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir. (5) Eğer diyabet kontrolünüze faydası olacağını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmeniz önerilir. Bilinmelidir ki incir sağlıklı beslenme, ilaç ve kan testi için alternatif değildir.

2- İncirin Cilde Faydaları: Bazı halk tıbbı geleneklerinde incir; egzama, vitiligo, sedef gibi çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu konuda bilimsel araştırma olmasa bile anekdotsal kanıtlar ve öncül araştırmalar oldukça pozitiftir. İncir ağacı lateksi siğilleri temizleyebilir. Bir araştırmada 25 kişi incir ağacı sütü de denen lateksi vücutlarındaki siğillere uygulamış ve 11 kişide iyileşme gerçekleşmiştir. Kriyoterapi kadar etkili olmasada bu yöntem bazı hastalarda işe yaramış ve yan etki görülmemiştir. (6)

Olgunlaşmamış incirler cilt bakımında besleyici ve antioksidan açısından zengin yüz maskeleri yapımında kullanılabilir. Püre haline getirilen incirler yüze uygulanabilir, eğer istenirse nemlendirici özelliklerini artırmak için 1 yemek kaşığı yoğurt eklenebilir. 10-15 dakika yüzde kalan maskeler etkili olur. Latekse alerjiniz varsa inciri cildinizde kullanmayın. İncir püresi ayrıca akne için popüler bir evsel / bitkisel çözümdür. İncirde bulunan vitamin ve mineraller tüketildiğinde de cilt sağlığını iyileştirir ve kan dolaşımını artırır. Eğer bol bol incir tükettiğinizde cildinizin daha iyi göründüğünü düşünüyorsanız, devam edebilirsiniz. Hem cildiniz hem vücudunuz sağlık kazanacaktır.

3- İncir ve Saç Sağlığı: Çok sayıda şampuan, şekillendirici ve saç maskesinde kullanılan popüler bir malzemedir. Meyvenin saçları güçlendirip nemlendirdiği düşünülür ve saç uzamasını artırır. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar yeterli değildir ama içerdiği vitamin ve minerallerin saç sağlığını artırdığına yönelik deliller vardır.

Bir araştırma saç kaybında çinko ve bakırın rolünü incelemiştir. Her iki mineralde görülebilecek bir eksiklik saç kaybına yol açabilir. Çinko saç köklerinin iyileşmesini hızlandırabilir. (7) Bir diğer araştırma menopoz döneminde kadınlarda görülebilen saç kayıplarını inlemiştir. Buna göre incirde bulunan; çinko, bakır, selenyum, magnezyum, kalsiyum, B ve C vitaminleri saçların sağlıklı kalması için önemlidir. (8)

4- İncir Obeziteye Karşı Korur: İncirde bulunan lif aşırı kiloların azaltılmasına yardımcı olur ve obez kişilere sıklıkla önerilir. Özellikle kuru incir güvenilir ve iyi bir besin kaynağıdır. Ancak aşırı kalorili olmaları kilo almaya da sebep olabilir. Bu yüzden birkaç incir gerekli besinleri almaya yeterlidir, ayrıca obeziteye karşı koruyabilir.

5- Cinsel Disfonksiyonu Tedavi Edebilir: İncir yüzyıllardır kısırlık, dayanıksızlık ve ereksiyon sorunları gibi cinsel disfonksiyonları azaltmanın bir yolu olarak önerilmiştir. Şekerli ve ince kabuklu incirler mitoloji ve kültürün önemli bir parçası olmuş ve sıklıkla doğurganlığı artırıcı ve cinsel destek olarak gösterilmişlerdir. Afrodizyak olarak etkileri tartışılır ancak büyük miktarda vitamin ve mineral içermeleri enerji ve dayanıklılığa büyük fayda sağlar.

Bu amaçlarla kullanılacağında gece 2-3 incirin sütte bekletilerek sabah tüketilmesi yaygın bir uygulamadır. (9)

6- Tansiyonu Düşürür: İnsanlar çoğunlukla tuz formunda sodyumu bol tüketir ancak yeterli potasyumu tüketmez. Bu durum hipertansiyona yol açar. İncir potasyum açısından zengindir ve çok az sodyum içerir. Tansiyonu düşürebilir ve sinirleri rahatlatır.

7- Kemikleri Güçlendirir: Araştırmalara göre kemikleri güçlendiren ve kemik erimesi riskini azaltan kalsiyum açısından zengindir. (10) Ayrıca kemiklerin onarımı ve oluşumunda görev alan fosfor içerir. Sadece incir değil, incir reçeli de vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri almak için harika bir besindir.

8- Antioksidan Özellikleri Vardır: Polifenoller açısından harika bir kaynak olan incir, vücudu çeşitli organlarda hasara yol açabilen oksidatif strese karşı korur. İncir yaprakları ise trigliseridler üzerinde önleyici etkilere sahiptir ve çeşitli kalp hastalıklarını önleyebilir.


9- Kabızlığı Önler: Yeterli miktarda lif tüketmek sağlıklı bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve kabızlığı önleyebilir. Lif atıklara kütle ve hacim ekler, boşaltımı kolaylaştırır. Sadece kabızlığı önlemekle kalmaz ayrıca ishal ve düzensiz bağırsak hareketlerini de önleyebilir.

10- Hemoroidi (Basur) Tedavi Eder: Eğer basur sorununuz varsa, popüler bir evsel çözüm olan inciri deneyebilirsiniz. Bu yaygın yöntemde, kuru incirler bir gece suda tutulur ve sabah incirler ve suyu tüketilir. Meyve laksatif etkileriyle anüsteki basıncı azaltır ve hemoroidi yumuşatır. 2013 yılında Kanıta Dayalı Bütünleyici ve Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre, incir geleneksel olarak laksatif, antispazmodik ve antienflamatuar olarak kullanılmaktadır. (11)

11- Kolesterolü Düşürür: Lif açısından en zengin meyvelerden biri olan incirde çözünür bir lif olan pektin bulunur. Lif sindirim yolunda ilerlediği zaman aşırı kolesterol yığınlarını silip süpürerek boşaltım sistemine taşır ve vücuttan uzaklaştırır. Pektin üzerine yapılan araştırmalara göre, ayrıca kolesterol seviyelerini düşürücü ve antikanser özellikler de göstermektedir. (12)

12- Alzheimer Semptomlarını Azaltır: Nöroenflamasyonu azaltma ve rahatlatma söz konusu olduğunda en iyi meyvelerden biri incirdir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre, meyve yaşlanmayla ortaya çıkan iltihap yapıcı sitokinleri azaltabilir. Yani insanlarda görülen Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara iyi gelebilir.

13- İncir Yaprakları Bronşite Karşı Etkili Olur: Yapraklarda bulundan doğal kimyasallar etkili çaylar hazırlamak için idealdir. İncir yaprağı çayı bazı tıp uygulamalarında bronşit ve astım gibi hastalıkların semptomlarını azaltmak için popüler olarak kullanılan bir yöntemdir.

14- Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Hafifletir: İncir, Hindistan kıtasında ve dünyanın bazı diğer bölgelerinde zührevi hastalıklara karşı yatıştırıcı olarak kullanılır. Meyvelerin hem sindirilmesi hem de bölgesel olarak uygulanması cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı rahatlama sağlayabilir. Bu konuda daha net bilgiler edinmek için bilimsel araştırmalara gerek duyulmaktadır.

15- İdrardan Kalsiyum Kaybını Önler: Yüksek sodyum içeren diyeti olan kişiler idrardan kalsiyum kaybından şikayetçi veya rahatsız olabilir. (13) İncirdeki yüksek oranlardaki potasyum bu durumu önler ve idrardaki atık bileşenlerini ayarlar. İncir tüketmek idrardan ürik asit ve zararlı toksinlerin atımını artırırken, kalsiyum kaybını azaltır.


İncirin yan etkileri / zararları

İncir tüketilmesi en güvenli meyvelerden biridir ve özel durumu olmayan kişilerin bol bol tüketmesinde bir sakınca yoktur. Ancak yinede bazı potansiyel yan etkileri ve özel durumlar olabilir.

  • Alerji: İncir alerjisi yaygın bir alerji türü değildir. Bir araştırmaya göre kauçuk ve bazı ağaç polenlerine alerjisi olan kişiler, incire karşı alerjik olabilir. Taze incire alerjisi olmayan kişilerde ise; içerdiği koruyucu maddeler sebebiyle kuru incir alerjisi görülebilir.
  • Yüksek oranda K vitamini içerir: K vitamini doğal bir pıhtılaştırıcı ve kan kalınlaştırıcıdır. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız K vitamini alımınızı kontrol etmeli ve aşırı K vitamini tüketmemelisiniz.
  • Laksatif Etkiler / İshal: Aşırı incir tüketmek gevşek dışkı ve ishale sebep olabilir.
  • Diş Çürümesi / Kuru İncir: Kuru incirlerin şeker oranı yüksektir ve diş çürümesini hızlandırabilir.
  • Ameliyat: Ameliyatlardan önce tüketmeniz önerilmez. Nadiren hassas kişilerde sindirim yollarında kanamaya yol açabilir.

İncirin Besin Değerleri

İncir (Taze)100 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori74.0%4
Toplam Yağ0.3 g%0
Doymuş Yağ0.1 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum1.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat19.2 g%6
Diyet Lifi2.9 g%12
Şeker16.3 g
Protein0.7 g%1
K Vitamini4.7 mcg%6
B6 Vitamini0.1 mg%6
A Vitamini142 IU%3
C Vitamini2.0 mg%3
Tiamin0.1 mg%4
Riboflavin0.1 mg%3
Magnezyum17.0 mg%4
Potasyum232 mg%7
Bakır0.1 mg%4
Kalsiyum35.0 mg%4
Manganez0.1 mg%6
Demir0.4 mg%2

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.