Hindistan Cevizi

İçi açılmış hindistan cevizi ve hindistan cevizi sütü...

Hindistan Cevizi Nedir? Neye İyi Gelir?

Hindistan cevizi bizler için egzotik bir meyve olsa da dünyanın neredeyse 3’te 1’inin diyetinin olmazsa olmazlarındandır. Uzmanlara göre bilimsel adı Cocos nucifera olan ve palmiyegiller ailesinin bir üyesi olan hindistan cevizi, aynı zamanda hem bir meyve ve hem de kabuklu bir tohumdur. Meyvenin 3 katmanı vardır. Bunlar dış kabuğu, onun altındaki lifli kabuk ve içerideki etli meyveyi çevreleyen ince odunsu tabakadır.

Yeşil Asya Hindistan Cevizi
Yeşil Asya Hindistan Cevizi

Hindistan cevizini tüketmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. En popüler tüketim şekilleri; meyvenin kendisi, hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi suyudur. Hindistan cevizi yağı son yıllarda hızla popülerleşen geniş kullanım alanına sahip yemeklik bir yağdır. Hindistan cevizi sütü ise her geçen gün marketlerde yaygınlaşan, cevizin beyaz etleri kaynatılarak elde edilen bir çeşit süttür. Nasıl hazırlandığını yazının ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak okuyabilirsiniz. Ve son olarak hindistan cevizi suyu ise yine ayrı olarak satışı olan, meyve henüz olgunlaşmamışken, kabuğun içerisinde bulunan çok az şekerli sudur. Bir olgunlaşmamış hindistan cevizinde 50 cl su bulunabilir. Meyve olgunlaştıkça bu suyun miktarı önemli ölçüde azalır. Olgun meyve daha sertken, olgunlaşmamış meyve daha jelimsi bir kıvamdadır.

Bu meyve insanlar dünyada yaşamaya başladığından çok daha önceleri dünya üzerinde yetişmekteydi. Sadece lif iplik, yakıt ve müzik enstrümanları üretmek için kullanılmayıp Asya ve Pasifik Adaları alternatif tıplarında da kullanımı olan olan bir meyvedir. Yüzyıllardır hindistan cevizinin; mide bulantısı, kurdeşen, ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, bronşit, böbrek taşı, ülser, astım, frengi, ödem, diş ağrısı, yaralar ve bit için güçlü bir tedavi olduğu düşünülmüştür ve bu amaçlarla tüketilmiştir.


Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Sadece alternatif tıp değil, modern tıpta hindistan cevizini oldukça faydalı bulur. Çünkü; doğal ve steril elektrolit kaynağıdır ve bu sayede pH ve kas fonksiyonlarına iyi gelir. Lif açısından zengindir. Meyve monolaurine dönüşen laurik asit açısından zengindir. Monolaurin anne sütünde bulunan ve bağışıklığı artıran besinlerden biridir. Bu bileşik zararlı organizmaların lipid membran hücre duvarlarını yıkma kabiliyetine sahiptir. Hindistan cevizi ayrıca yüksek manganez, potasyum ve fosfor oranlarıyla da öne çıkar.

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir. Anti-viral, anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-parazit özellikler gösterir: Meyve antimikrobiyal özellikleri açısından test edilmiştir. (1) İçerdiği peptidlerle (birbirine bağlı birden fazla amino asit -laurik asit-) hem gram pozitif hem de gram negatif bakterileri öldürebilir.

2- Doğal ve hızlı enerji kaynağıdır. Atlet ve sporcuların performansını artırır: İçerdiği yağlar karaciğerde doğrudan metabolize edilir ve yan ürün olarak keton ortaya çıkar. (2) Keton adı verilen bu bileşikler en konsantre ve sağlıklı enerji paketleridir. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak enerjiyi artırır.

3- Saç ve cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Kırışıklık, sarkma ve yaş lekesini önler. Güneşe karşı cildi korur.

4- Sindirimi Kolaylaştırır, besin ve vitaminlerin emilimini artırır: Meyvesi lif açısından zengindir ancak eğer sütünü tüketiyorsanız lifin büyük kısmı süzülmüştür, yine de faydalıdır. Meyvenin anti-enflamatuar doğası ve içerdiği lif mide rahatsızlığını azaltıp, bağırsak hareketlerini iyileştirir ve kabızlık semptomlarını azaltır.

5- İnsülin salgısını artırarak diyabete iyi gelir.

6- Sinirlere iyi gelir, sinir fonksiyonunu artırır: İçerdiği çeşitli mineraller vücuttaki elektrolit seviyesinde önemli etkilere sahiptir. Vücuttaki elektrolit sıvı sinir sisteminin bütün kas ve hücrelerle iletişiminde görevlidir. (3) Hindistan cevizi ve sütü elektrolit seviyelerini optimize ederek kas ve genel sinir fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar.

7- Antioksidan özellikler gösterir, kansere karşı korur.

8- Kalp sağlığına iyi gelir: Bu konuda çelişen açıklamalar bulunmaktadır. Önerimiz düzenli kullanımlarda kolesterol seviyelerini kontrol etmek ve ona göre kullanmaya devam etme kararı vermektir. İçerdiği zincir yağ asitleriyle hindistan cevizi yüksek oranda yağ içerir ancak bu yağlar kalp krizi, felç ve ateroskleroz riskini düşürür. (4)

9- Tiroid fonksiyonlarına iyi gelir, tiroidin düzenli çalışmasını sağlar.

10- Kan Dolaşımını Artırır: Hindistan cevizi ve sütü harika bir demir kaynağıdır. (5) Kırmızı kan hücrelerinin yapımında gerekli olan demir sayesinde vücudun çeşitli bölgelerine taşınan oksijen artar ve bu organlar daha iyi fonksiyon gösterir.

11- İltihaplanmayı azaltır, ağrı kesici ve ateş düşürücü özellik gösterir. (6)

12- Zayıflamayı kolaylaştırır: İçerdiği yağ asitleri metabolizma hızını birden fazla şekilde artırır ve bunu yaparken açlık hissini ve günlük kalori alımını azaltır. Hindistan cevizi ve sütü sayesinde kalori yakımını artırarak spor yapmasanız bile zayıflayabilirsiniz. Elbette günlük toplam kalori alımınızın farkında olmalısınız.

13- Böbrek hastalıklarına ve mesane enfeksiyonuna karşı korur.

14- Ülseri Tedavi Eder: Hindistan cevizinin veya sütünün düzenli tüketimi mide ülseri boyutlarını küçültür. Bu amaçla farmasötik (ilaç olarak) kullanımı başarılı olmuştur. (7) Ülsere karşı doğal çözümleri tercih edenler için, hindistan cevizi ve sütü harika bir seçenektir.


Hindistan Cevizi Yan Etkileri / Zararları

Hamilelik ve Emzirme: Hamilelik esnasında ilaç olarak kullanılmasının sonuçları hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli olan normal yiyecek miktarlarında tüketmektir.

Alerji: Hindistan cevizi, ürünleri veya yağı ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Cilt sorunları ve nefes alma zorluğu gibi semptomlar görünebilir.

Yüksek Kolesterol: Hindistan cevizi tüketmenin kolesterol seviyelerini yükseltebileceğine ilişkin şüpheler vardır. Ancak bunu tam aksi olarak hindistan cevizi içeren ürünlerin toplam ve kötü kolesterolü düşürdüğünü öne süren kanıtlarda bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Besin Değerleri

Hindistan Cevizi100 Gram-Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori345
Yağ Kaynaklı Kalori280
Toplam Yağ33 g%52
Doymuş Yağ30 g%148
Trans Yağ--
Kolesterol0 mg%0
Sodyum20 mg%1
Toplam Karbonhidrat15 g%5
Diyet Lifi9 g%36
Şeker6 g
Protein3 g
Folat (B9)21.8 mcg%6
Manganez1.2 mg%64
Selenyum8.3 mcg%14
Demir2,4 mg%13
Bakır0.36 mg%19
Potasyum300 mg%10

* Bu değerler 200 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Hazırlanır?

Evde kolaylıkla kendi hindistan cevizi sütünüzü yapabilirsiniz. Bu sayede içine eklenen her şeyden haberdar olabilirsiniz. Çok sayıda güvenilir firma halihazırda hindistan cevizi sütü satışı yapmaktadır. Eğer kendiniz yapmak istemiyorsanız hazır ürünleri de deneyebilirsiniz.

 1. Hindistan cevizinin beyaz etini doğrayın.
 2. Kaynama derecesinin altına kadar suyu ısıtın ve meyveyi içine ekleyin. (Suyu kaynatmayın.)
 3. 1-2 saat suyu eminceye kadar bekleyin.
 4. Su ve hindistan cevizini blendera koyun. Eğer isterseniz bu aşamada biraz vanilya ekleyebilirsiniz.
 5. Blenderda iyice karıştırın.
 6. Karışımı bir süzgeç veya tülbent kullanarak süzün.
 7. Servis edin veya buzdolabında 5 güne kadar saklayabilirsiniz. Buzdolabındayken su ve krema ayrışmaya başlarsa servis etmeden önce karıştırabilir veya çalkalayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Hindistan cevizindeki yağlar diğer kaynaklardan elde edilenlerde olduğu gibi yağ asidi denen moleküllerden oluşur. Yağ asitlerinin 2 ayrımı vardır. Birincisi doygunluğuyla ilgili olup; doymuş, monodoymamış ve polidoymamış yağlar şeklindedir. Diğer ayrım ise molekül boyuna veya karbon zincirinin uzunluğuna göre yapılır. Her yağ asidi karbon atomlarına bağlı hidrojen atomlarının oluşturduğu uzun zincirlerden oluşur. Bu ayrıma göre; kısa zincirli yağ asitleri, orta zincirli yağ asitleri ve uzun zincirli yağ asitleri olarak ayrım yapılır. Hindistan cevizi çok yüksek oranda orta zincirli yağ asitlerinden veya orta zincirli trigliseritlerden oluşur. (8)

Yediğimiz besinlerde bulunan yağların %98’i uzun zincirli yağ asitlerinden oluşmaktadır. Hindistan cevizinde bulunan orta zincirli yağ asitlerinin fizyolojik özelliklerinden dolayı bu besin güçlü anti-bakteriyel ve anti-viral özellikler gösterir. Bu kadar çok popüler olmasının sebebi de oldukça nadir olması ve sağlığa çok sayıda faydası bulunmasıdır.

Bu bilgiler ışığında, bir bilimsel araştırmada orta zincirli yağ asitlerine dayanan bir diyet ile, uzun zincirli yağ asitleri tüketilen bir diyet karşılaştırılmış ve kronik ishalden şikayet eden, besin emiliminde zorlanan ve kilo kaybeden; HIV virüsü taşıyan hastalarda önemli ve pozitif sonuçlar elde edilmiştir. (9)

Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • http://www.coconutresearchcenter.org/
 • http://www.loc.gov/rr/scitech/mysteries/coconut.html
 • (1) http://dx.doi.org/10.1016/j.peptides.2008.12.001
 • (2) https://www.researchgate.net/publication/11597758
 • (3) http://www.mdpi.com/1420-3049/14/12/5144_1
 • (4) http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/1096620041224148
 • (5) http://www.jbc.org/content/166/2/627.short
 • (6) https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13880200903062614
 • (7) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2318/full
 • (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4975867/
 • (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8974102

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.