Hindistan Cevizi Yağı

Sıvı hindistan cevizi yağı...

Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Hindistan cevizi yağının popülerliği, son yıllarda bilim insanlarının faydalarını keşfetmesi ve basının bu konuyla ilgilenmesi sayesinde hızla arttı ve artmaya da devam ediyor. Peki nedir bu hindistan cevizi yağı ve ne işe yarar? Yazımızın devamını okuyarak; bilimsel kaynaklardan derlenmiş faydalarını, yan etki ve zararlarını, bileşimini, nasıl yendiğini, nasıl kullanılıp saklanacağını ve besin değerlerini öğrenebilirsiniz.

Taze katı hindistan cevizi yağı...
Hindistan cevizi yağı ortam sıcaklığı 24°C’nin altında ise katı formda kalır.

Hindistan cevizi yağı, cevizin tüketilen etli kısmından elde edilen bir yağdır. Birbirinden farklı yöntemlerle elde edilebilir, bu yüzden farklı tiplerde yağlar satışa sunulmuş ve markette hindistan cevizi yağı, sızma (virgin) hindistan cevizi yağı, extra virgin hindistan cevizi yağı gibi çeşitleri bulunur. Aralarındaki temel fark; ısıtılarak veya soğuk sıkım üretilmiş olmasıdır, ayrıca lezzet ve besin değeri farkı da bulunur. Soğuk sıkım üretilen sızma (virgin) organik yağlar daha lezzetli ve daha iyidir.

Oda sıcaklığında hindistan cevizi yağı katı formdadır ve raf ömrü uzundur. En önemli özelliği; tükettiğimiz yağların %90’ından daha fazlası uzun zincirli yağ asitlerinden oluşurken, hindistan cevizi yağının orta zincirli yağ asitlerinden oluşmasıdır. Bu sayede diğer hiçbir yağın sağlayamayacağı faydaları sağlar. Yemeklerde kullanmak, hücre ve organ sağlığı ve cilt ve saç bakımı ve fazlası için harika bir seçenek haline gelir. Faydalarını öğrenmek için aşağıdaki başlığı okuyabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

1- Saç Bakımı: Kullananlardan alınan geri dönüşlere göre hindistan cevizi yağı sağlıklı, uzun ve parlak saçlar için çok faydalıdır. Bu gün bilim de bu bilgiyi doğrulamaktadır. Bu yağ saçların cansız görünmesine, yıpranmasına ve diğer sorunlara sebep olan protein kaybını önler. (1) Bu yüzden saç bakım yağı olarak ve çok sayıda kepek kreminin üretiminde kullanılır. Hindistan cevizi yağını saçlarınıza bölgesel olarak uygulayabilir veya satışı olan hindistan cevizi saç bakım maskelerinden istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı; kırılmış, yıpranmış ve zayıflamış saçları olanlar için etkili bir çözümdür. Harika bir saç kremidir ve zayıflamış ve yıpranmış saçların yeniden daha güçlü büyümesini sağlar. Saçların ihtiyaç duyduğu besleyici ve onarıcı proteinleri içerir. Yıllar boyunca yıkanıp kurulandıkça saçlar sürekli su emer ve ardından tekrar kurur. Bu süreç sonucu hygral fatigue denen saç yorgunluğu oluşur. Araştırmalara göre hindistan cevizi yağı bu su kaynaklı saç yorgunluğunun olumsuz etkilerine karşı koruma sağlar. (2)

Saçlarınıza düzenli olarak hindistan cevizi yağıyla masaj yaparak kafa derisinde oluşan kepek ve kuruluk sorunlarını çözebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı ve kafa derinizi bit ve bit yumurtalarından uzak tutmuş olursunuz.

2- Cilt Bakımı: Hindistan cevizi yağı kuru ciltler dahil, her cilt türü için harika bir masaj yağıdır. Cildi nemlendirme özelliği oldukça yüksektir. Mineral yağlarda olduğu gibi herhangi bir yan etki görülme olasılığı yoktur. Günümüzde yeni yeni popülerleşmeye başlasa da binlerce yıldır cilt kuruluğunu ve dökülmeleri önlemek için güvenle kullanılmıştır.

Ayrıca sedef, dermatid, egzama gibi cilt sorunlarının tedavisine fayda sağlar. Bu nedenle sabunlar, losyonlar ve cilt kremleri gibi ürünlerin içeriğindeki ana maddelerden biri olarak kullanılmaktadır. Antioksidan özellikleriyle yaşlanmayla oluşan ciltteki kırışık ve sarkmaları yavaşlatır ve önler.

3- Zayıflama: Hindistan cevizi yağı zayıflamak isteyenler için kullanışlı bir üründür. Aşırı kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacak orta ve kısa zincirli yağ asitleri içerir. Araştırmalara göre kadınlarda karın bölgesi yağlanmasının ve obezitesinin azaltılmasında faydalıdır. (3) Diğer yağlarla kıyaslandığında sindirilmesi kolaydır ve sağlıklı tiroid fonksiyonlarını ve endokrin sistemi destekler. Pankreas üzerindeki stresi kaldırarak metabolizma hızını artırır ve daha çok enerji yakılmasını sağlar. Tropikal bölgelerde yaşayan insanlar hindistan cevizi yağını her gün yemek pişirmede kullandıkları için normal şartlarda aşırı kilolu ve obez değillerdir. Kilo vermek için bazı araştırmacılar egzersiz, koşu ve sporu önerir. Bu zayıflamak için iyi bir yaklaşımdır ancak hindistan cevizi gibi yağları bu aktivitelere katmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

4- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: İçerdiği antimikrobiyal lipidler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asitle antifungal (mantar hastalıklarını önleyici), antibakteriyel ve antiviral (virüs kaynaklı hastalıkları önleyici) özellikler gösterir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsan vücudu laurik asidi monolaurine dönüştürür ve araştırmalara göre bu madde uçuk, grip, sitomegalovirüs ve hatta HIV gibi hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilere karşı etkilidir. Ayrıca Listeria monocytogenes, Helikobakter pilori ve Giardia lamblia benzeri protozoalara karşı etkilidir.

5- Sindirime Yardımcı Olur ve Güçlendirir: İrritabl bağırsak sendromu da dahil olmak üzere çeşitli mide ve sindirim sorunlarını önler. İçerisindeki doymuş yağlar antimikrobiyal özellikler göstererek sindirim sorunlarına yol açabilecek çeşitli bakteri, mantar ve parazitleri etkisizleştirir. Ayrıca diğer besinlerdeki vitamin, mineral ve amino asitlerin daha iyi emilmesini sağlar.

6- Diş Bakımı: Kalsiyum dişlerimizdeki önemli bir bileşendir. Hindistan cevizi yağı vücutta kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Dişlerin güçlenmesini sağlar ve diş çürümesini durdurur. Son araştırmalara göre plak oluşumunu ve plak kaynaklı diş eti iltihabını da önlemektedir. (4)

7- Candida Mantarını Önler: Sistemik kandidoz olarak da bilinen kandida, midedeki Candida albicans mayasının kontrolsüz ve aşırı büyümesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Hindistan cevizi candida sebepli vücut içi ve dışında oluşan iltihaplanmalarda önemli ölçüde rahatlama sağlar. Yüksek nem tutma kapasitesiyle cildin çatlamasını ve dökülmesini önler. Kaprik asit, kaprilik asit, kaproik asit, miristik asit ve laruik asit içerikleriyle Candida albicanların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Diğer farmasötik tedavilerin aksine, hindistan cevizi yağının etkisi ani veya şiddetli değil, aşama aşamadır. Bu sayede hastaya yoksunluk semptomlarına veya Herxheimer reaksiyonlarına karşı ihtiyaç duyduğu zamanı verir. Ancak bu hastalığın tedavisinde, kullanıcılar sistemik ve aşama aşama hindistan cevizi yağı dozajını artırmalı ve tedaviye yüksek dozla başlamamalıdır.

8- İyileşmeyi Hızlandırır: Hindistan cevizi yağı enfekte bölgelere uygulandığına, vücudun o kısmını toz, hava, mantar, bakteri ve virüs gibi dış etkenlerden koruyan bir kimyasal tabaka oluşturur. Hasarlı dokuların iyileşmesini hızlandırdığı için yaralı dokular üzerinde yüksek oranda etkilidir.

9- Organları Sağlıklı Tutar: İçerisindeki orta zincirli yağ asitleri karaciğer hastalıklarını önlemede yardımcı olur. Bunun sebebi bu maddelerin karaciğere ulaştığında kolaylık enerjiye dönüşmesi ve organın iş yükünü azaltması ve yağ birikimini önlemesidir. Ayrıca böbrek ve safra kesesi hastalıklarını önlemeye ve böbrek taşlarını çözmeye yardımcı olur. Ayrıca inanılanlara göre pankreatiti tedavi eder ve pankreasın sağlıklı kalmasında kullanışlıdır.

10- AIDS ve Kanser Tedavisine Yardım Eder: İnanılanlara göre hindistan cevizi yağı HIV ve kanser hastalarının viral yatkınlığını düşürmede çok önemli rol oynar. Bilimsel araştırmalar bu düşünceleri doğrular niteliktedir. (5)

11- Kalp Sağlığını Artırır: Bu konu hakkında birbiriyle çelişen bilimsel araştırmalar vardır. Doymuş yağlar sebebiyle kalbe iyi gelmeyeceğini söyleyen bir dizi araştırma bulunmaktadır ve iyi geldiğini söyleyen araştırmalarda vardır. İçerdiği laurik asit yüksek kolesterol ve tansiyon gibi sorunları tedavi etmede etkilidir. Besin LDL (kötü kolesterol) seviyesini artırmaz ve ateroskleroz riskini düşürür. Bir araştırma menopoz sonrası kadınlarda hindistan cevizi yağı tüketiminin sağlıklı lipid profilini koruyacağını söylemektedir. (6) Peki bu yağ kalp için iyi midir? Yağı düzenli olarak tüketiyorsanız kolesterol seviyelerinizi düzenli kontrol etmeniz önerilir. Eğer yükseliş olursa tüketimi durdurmak daha iyidir. Kalp sorunlarına yatkınlığınız varsa düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışınız.

12- Antibakteriyel, Antiviral Özellikleri Güçlüdür: Araştırmalara göre hindistan cevizi yağı grip, kızamık, hepatit, uçuk, SARS ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açan virüsleri öldürür.(7) Ülser, boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, zatürre ve bel soğukluğu bakterilerini öldürür. Saç kıran, ayak mantarı, pamukçuk, pişik gibi hastalıklara sebep olan mantarları etkisizleştirir.

13- Diğer Faydaları:

 • Stresi azaltır. (8)
 • Diyabete iyi gelir.
 • Kemik sağlığına iyi gelir.
 • Enerji verir.

Hindistan Cevizi Yağının Bileşimi

Hindistan cevizi yağının %90’ı doymuş yağlardan oluşur ama bu durum göründüğü kadar kötü değildir. İçerisinde ayrıca az miktarda monodoymamış ve polidoymamış yağlar olarak doymamış yağ bulunur. Sızma (virgin) hindistan cevizi yağları bileşimi de bu oranlara çok yakındır.

 • Doymuş yağ asitleri: Çoğunluğu orta zincirli trigliseridlerdir. Bu yağlar vücutta iyi kullanılır.
  • Laurik asit: Toplam yağın %40’ını oluşturur. Virüs ve bakterilere karşı oldukça etkilidir.
  • Kaprik asit: Bakteriler tarafından salgılanan bazı enzimlerle tepkimeye girer ve çok güçlü bir antimikrobiyal ajan olan monokaprine dönüşür.
  • Kaprilik asit, kaproik asit ve miristik asit: Antimikrobiyal ve antifungal etkileri güçlüdür.
 • Doymamış yağ asitleri: Polidoymamış yağ asitleri – linoleik asit, monodoymamış yağ asitleri – oleik asit.
 • Polifenoller: Hindistan cevizi gallik asit içerir. Yağa kokusu ve tadını verirler. Sızma hindistan cevizi yağı bu polifenoller açısından daha zengindir.
 • Yağ asidi türevleri: Betainler, etanolamin, etoksilatlar, yağ esterleri, polisorbatlar, monogliseridler ve poliol esterler.
 • Yağ alkolleri türevleri: Yağ kloridleri, yağ alkol sülfatları, yağ alkol eter sülfat
 • Vitamin ve Mineraller: E vitamini, K vitamini, demir ve benzeri mineraller

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yenir, Kullanılır ve Saklanır?


Diğer yağların aksine hindistan cevizi yüksek erime derecesine sahiptir. 24 – 25 °C’de sıvı hale gelir. Oda sıcaklığında katıdır ve sadece sıcaklık aniden yükselirse erir. Buzdolabında saklamanıza gerek yoktur. Sakladığınız kapların geniş ağızlı olması ve hava almaması önemlidir. Geniş ağızlı olduğunda, yağ katı haldeyken kaşığınızla alabilirsiniz. Bu yağı karınca, hamam böceği gibi böcekler çok sever. Bu yüzden ağzını iyice kapalı tutmaya özen göstermelisiniz.

Eğer yağı bölgesel olarak, özellikle saç ve cilt bakımı için kullanacaksanız, kavanozu ılık suda tutarak veya güneşin altına koyarak yağı eritin. İsterseniz kavanozdan biraz yağ alıp ocakta da eritebilirsiniz. Ardından yağı avucunuza alın ve saçlarınıza uygulayın. Bir süre bekleyip, ardından yıkayabilirsiniz.

Eğer yağı yemeklerle beraber veya sadece ara sıra birer kaşık yemek için kullanıyorsanız; kullandığınız margarin, tereyağı ve diğer sebze yağlarının yerine hindistan cevizi yağı koyabilirsiniz. Kullanırken tamamen bu yağa geçmenize gerek yoktur. Ara sıra veya diğer yağlarla dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Yemeklerde denediniz ve eğer lezzetini sevmediyseniz sızma(virgin) hindistan cevizi yağı daha lezzetlidir. Eğer onu da beğenmezseniz hindistan cevizi yağı kullanılan damak tadınıza uygun yemek tarifleri araştırabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları/Yan Etkileri

Hindistan cevizi yağı cilde ve saça uygulandığında ve ağızdan yemek miktarları kadar tüketildiğinde çoğunlukla güvenlidir. Ancak kolesterol seviyesini yükseltebilecek yağlar içerir. Bu yüzden aşırı miktarlarda tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Kısa süreli ilaç olarak kullanımı çoğunlukla güvenlidir. 10 ml’lik dozlar halinde günde 2-3 seferden, 12 hafta boyunca kullanmak güvenlidir.

 • Hamileler ve Emziren Kadınlar: Hamileyken veya emzirirken ilaç olarak kullanılmasının etkileri hakkında yeterli bilgi yoktur.
 • Çocuklar: 1 ay süreyle cilde uygulanması güvenlidir. İlaç olarak çocuklarda ağızdan alınması hakkında yeterli bilgi yoktur.
 • Yüksek Kolesterol: Kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Düzenli olarak hindistan cevizi yağı içeren yemekler yemek kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Bu durum zaten yüksek kolesterol şikayeti olanlar için tehlikeli olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Yağı5 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori45
Yağ Kaynaklı Kalori45
Toplam Yağ4.5 g%7
Doymuş Yağ4.2 g%21
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum0.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat0 g
Diyet Lifi0 g%0
Şeker0.0 g
Protein0.2 g%0
A VitaminiOldukça az%0
K VitaminiOldukça az%0
DemirOldukça az%0

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.