Hindistan Cevizi Suyu

Bir bardak hindistan cevizi suyu...

Hindistan Cevizi Suyu Nedir? Neye İyi Gelir?

Hindistan cevizi (Cocos nucifera); Hindistan’dan yayıldığı düşünülen ve bugün neredeyse bütün tropik bölgelerde bolca yetişen ve yetiştiği bölgelerde insanlar tarafından mucize bitki olarak adlandırılan bir besindir. Ağacın aynı zamanda çekirdek olan beyaz etli meyveleri, yağı, suyu ve beyaz etli meyvesinin su ile kaynatılmasından elde edilen sütü dünya genelinde çokça tüketilmekte ve sevilmektedir.

Hindistan cevizi suyu ve hindistan cevizi sütü birbirinden farklı besinlerdir. Hindistan cevizi suyu özellikle tam olgunlaşmamış meyvelerin içinde bulunan su iken, hindistan cevizi sütü, olgun meyvenin su ile kaynatılması sonucu elde edilen bir üründür. Meyve ne kadar olgunsa, içerisinde o kadar daha az su bulunur. Ortalama bir hindistan cevizinde yarım bardak ile bir bardak arası (120 g – 240 g arası) hindistan cevizi suyu bulunur. Bu suyu satın aldığınız cevizlerden elde edebileceğiniz gibi paketlenmiş hindistan cevizi sularından da güvenle tüketebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Suyunun Sağlığa Faydaları

1- İyi Bir Besin, Vitamin ve Mineral Kaynağıdır: 100 gram hindistan cevizi suyu sadece 19 kalori içerir ve bu su manganez, potasyum, magnezyum, C vitamini ve riboflavin açısından zengindir. İçerisinde bu saydıklarımızın dışında çok sayıda vitamin, mineral, organik bileşikler ve protein de bulunur.

2- Antioksidan Özellikleri Vardır, Karaciğeri Korur: Vücuttaki metabolik olaylar neticesinde serbest radikaller ortaya çıkar ve stres veya yaralanma gibi durumlarda miktarları artar. Bu maddeler yüksek hastalık riski oluşturabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre, hindistan cevizi suyu serbest radikalleri nötrleştiren antioksidanlar içermektedir. (1,2)

Bir araştırmada oksidatif stres kaynaklı karaciğer hasarı yaşayan farelere hindistan cevizi suyu verilmiş, ve tedavi görmeyen gruba kıyasla ciddi iyileşme gözlenmiştir. (3) Bir başka araştırmada fareler yüksek fruktoz diyetiyle beslenmiş ve ardından hindistan cevizi suyuyla tedavi edilmişlerdir. Neticede serbest radikal aktivitesinin, tansiyonun ve trigliserid seviyelerinin azaldığı gözlenmiştir. (4)

3- Vücudun Su ve Elektrolit Dengesini Sağlar, Egzersizlerden Sonra Faydalıdır: Hindistan cevizi suyu içerdiği sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerle vücutta su dengesinin sağlanmasına fayda sağlar. Bir veya iki bardak hindistan cevizi suyu içmek kaybedilen mineral ve vitaminleri ve enerjinizi geri getirebilir.


4- Sindirime Yardımcı Olur: Bu su mide ve bağırsak iltihabı, kusma, hafif ishal, dizanteri, hazımsızlık ve gaz sorunları için etkili bir çözüm olabilir. Bilimsel araştırmalara göre hindistan cevizi suyu ishalin erken aşamasındaki çocuklar için iyi bir evsel çözüm olabilir. (5)

5- Diyabet Hastalarına Fayda Sağlayabilir: Diyabet hastalığı olan deney hayvanlarında, bu suyun kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ve diğer sağlık göstergelerini iyileştirdiği görülmüştür. (6) Bir araştırmada diyabet olan fareler hindistan cevizi suyuyla tedavi edilmiş ve diğer farelere kıyasla daha iyi kan şekeri seviyelerine sahip oldukları gözlenmiştir. (7) Yine aynı araştırmada bu farelerin daha düşük, uzun süreli kan şekeri kontrolünün ölçüsü olan A1c hemoglobini düzeyine sahip olduğu belirtilmiştir. (7) Bu deneyler sonucunda bu tedavinin ayrıca malondialdehit (MDA) dahil olmak üzere oksidatif stres göstergelerini düşürdüğü bulunmuştur. (8)

240 gramda 3 gram lif ve 6 gram sindirilebilir karbonhidrat içermesiyle hindistan cevizi suyu diyabet hastalarının diyetine güvenle eklenebilir. Besin ayrıca insülin hassasiyetini artırdığı ve kan şekerini düşürdüğü bilinen magnezyum açısından da iyi bir kaynaktır. (9)

6- Böbrek Taşını Önleyebilir: Böbrek taşının önlenmesinde yeterince sıvı tüketmek önemlidir. Su iyi bir tercih olsa da hindistan cevizi suyu daha iyi olabilir. Böbrek taşları idrarda kalsiyum, oksalat ve diğer maddelerin kristalleşmesi sonucu oluşur (10) ve bazı insanlar böbrek taşı oluşturmaya daha yatkın olabilir. Araştırmalara göre hindistan cevizi suyu idrarda oluşan bu kristallerin böbreklere ve idrar yolunun diğer bölgelerine yapışmasını önleyebilir ve oluşan kristal sayısını düşürebilir.

7- Kalp Sağlığını Destekler: Bir araştırmaya göre hindistan cevizi suyu tüketen farelerde kolesterol ve trigliserid seviyeleri düşmüş ve karaciğer yağlanması azalmıştır. (11) İnsanlar üzerinde benzer geniş çaplı deneyler yapılmamış olsa da çok benzer etkiler alınacağı düşünülmektedir.

8- Hipertansiyona İyi Gelir: Hindistan cevizi suyu hipertansiyon sorunu olan insanlarda önemli faydalı etkiler oluşturabilir. Kullananlardan alınan geri dönüşlere göre kullananların %71’inin tansiyonlarında önemli düşüşler gözlenmektedir. (12) Ayrıca 240 ml’si 600 mg potasyum içerir ve potasyum tansiyonu düşürmede etkili bir mineraldir. Besin hem tansiyona olumlu etki ederken hem de kanda pıhtı oluşma ihtimalini düşürücü etkilere sahiptir.

9- Antimikrobiyal Özellikleri Vardır: Bu su antimikrobiyal özellikleri açısından test edilmiştir. İçeriğinde hem gram pozitif hem de gram negatif bakterileri öldürebilen peptidler bulunduğu bulunmuştır. Bu yüzden içilmesi enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

10- İdrar Yolu Sorunlarını Azaltır: Taşıdığı diüretik özelliklerle üriner rahatsızlıkları azaltabilir. Vücuttan toksin atılımını hızlandırarak sistemlerin sağlıklı kalmasına fayda sağlayabilir.

11- İyileştirici Etkileri Vardır: Araştırmalara göre hindistan cevizi suyu menopoz sonrası semptomlara ve hormon tedavilerine karşı etkilidir. (13) Önemli iyileştirici etkiler barındırmaktadır.

Hindistan Cevizi Suyunun Yan Etkileri / Zararları

İçecek olarak normal miktarlarda tüketildiğinde yetişkinler ve çocuklar için genel olarak güvenli bir içecektir. Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aşağıdaki özel durumlara sahip olanlar dikkatli tüketmelidir.

Hamilelik ve Emzirme: Kontrollü ve normal miktarlarda tüketilmesi güvenlidir.

Kistik Fibroz: Hindistan cevizi suyu sodyum miktarını artırmak için iyi bir yöntem değildir. Az sodyum ve çok fazla potasyum içerebilir. Eğer kistik fibroz sorununuz varsa tuz seviyelerini artırmak için hindistan cevizi suyu içmeyin. (14)

Kanda Yüksek Potasyum Seviyesi: İçecek yüksek seviyede potasyum içerir. Eğer kanınızda potasyum seviyesi yüksekse içmeniz önerilmez.

Düşük Tansiyon: Bu içecek tansiyonu düşürür. Eğer düşük tansiyon sorunlarınız varsa doktorunuza danışmanız önerilir.

Böbrek Sorunları: Yüksek miktarda potasyum içerir. Normal olarak kandaki potasyum seviyesi yüksekse bu miktar böbreklerden idrar yoluyla atılır. Ancak böbrek sorunu yaşayanlarda bu durum gerçekleşmeyebilir. Eğer böbrek sorunlarınız varsa tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Ameliyat: Kan şekerini etkileyebilir. Planlanmış ameliyatınızdan 2 hafta önce tüketmeyi bırakmanız önerilir.


Hindistan Cevizi Suyu Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Suyu240 ml
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori45.6%2
Yağ Kaynaklı Kalori4.0
Toplam Yağ0.5 g%1
Doymuş Yağ0.4 g%2
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum252 mg%11
Toplam Karbonhidrat8.9 g%3
Diyet Lifi2.6 g%11
Şeker6.3 g
Protein1.7 g%3
Riboflavin0.1 mg%8
C Vitamini5.8 mg%10
Tiamin0.1 mg%5
Potasyum600 mg%17
Magnezyum60.0 mg%15
Manganez0.3 mg%17
Kalsiyum57.6 mg%6
Bakır0.1 mg%5

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24141413
 • (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22900330
 • (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24835026
 • (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22449517
 • (5) https://europepmc.org/abstract/MED/1496708
 • (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26146124
 • (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25651375
 • (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22576019
 • (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12663588
 • (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3192488/
 • (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17004906
 • (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15892382
 • (13) http://rdo.psu.ac.th/sjstweb/journal/28-5/01-young-coconut-juice.pdf
 • (14) https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1261/coconut-water

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.