Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü...

Hindistan cevizi sütü nedir? Neye iyi gelir?

Ülkemizde marketlerde ve manav reyonlarında hindistan cevizi içeren ürünler son yıllarda çoğalmıştır ancak taze meyveden çok hindistan cevizi suyu, sütü ve hindistan cevizi yağı daha çok kullanılır hale gelmiştir. Bu ürünlerin arasında sağlığa olan faydaları açısından küçük ancak görünüş ve lezzet olarak ise büyük farklar vardır.

Hindistan cevizi sütü doğrudan cevizin beyaz etlerinden elde edilir. Basit olarak hindistan cevizinden elde edilen krema ve suyunun karışımıdır. Kendi yaptığınız veya satın aldığınız hindistan cevizi sütlerinde yağlılık oranı farklı olabilir. Bu içecek vejetaryenler ve laktoz intoleransı olan kişiler için harika bir süt alternatifi olabilir. Dengeli tüketildiğinde sağlığa bir dizi önemli fayda sağlar.


Hindistan cevizi sütünün faydaları nelerdir?

1- Kalbi Korur: Önemli miktarda orta zincirli yağ asitleri içerir ancak yüksek oranda yağ içermesine rağmen bu yağlar iyi yağlardır, kolesterolü olumsuz etkilemez ve kalp sağlığına iyi gelir. Özellikle bazı araştırmalar normal miktarlarda tüketildiğinde kötü kolesterolün yerine faydalı yağların geçmesini sağladığını belirtmektedir. Ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini düşürür. (1) Diğer araştırmalar ise aynı zamanda trigliserit seviyelerini de düşürerek koroner kalp hastalıklarını önlediğini belirtir; ancak aşırı miktarda tüketmek kalp için zararlı etki yapar.

2- Sinir Fonksiyonlarını İyileştirir: İçerdiği çeşitli mineraller vücuttaki elektrolit seviyeleri üzerinde önemli etkiler yapar. Vücuttaki elektrolit sıvılar kaslar ve hücreler dahil olmak üzere sinir sistemi sinyallerinin iletiminde önemlidir. (2) Bu yüzden hindistan cevizi sütü kas fonksiyonlarını ve genel sinir sistemi faaliyetlerini iyileştirir.

3- Enerji Yükler: Yüksek miktarda içerdiği doğrudan karaciğerde metabolize edilen orta zincirli yağ asitlerinin yan ürünü olarak ketonlar ortaya çıkar. (3) Bu grup organikler sağlıklı enerji paketleridir ve vücutta enerji üretimi amacıyla kullanıldıklarında hem bilişsel hem de fiziksel enerjiyi önemli ölçüde artırırlar.

4- Zayıflamaya Yardımcı Olur: Metabolizma hızını artırır, açlığı bastırır ve kalori alımınızın düşmesini sağlar. Pasif seviyede kalori yakımını artırarak antrenman yapmadığınızda bile zayıflamanıza yardımcı olur.

5- Sindirime Yardımcı Olur: Evde yapıldığında içindeki lifin büyük bölümünü kaybeder ancak yine de sindirim sistemine faydalı olacak kadar lif içerir. Doğal bir antienflamatuardır. Mide rahatsızlığını azaltır, bağırsak hareketlerin iyileştirir ve kabızlığa iyi gelebilir. (4)

6- Kan Dolaşımını Artırır: Harika bir demir kaynağıdır. Kansızlığın önlenmesinde, kan dolaşımının ve organların oksijen seviyelerinin artırılmasında etkili olur.

7- İltihaplanmaları Azaltır: İltihaplanmaların önlenmesi için geleneksel kullanımları bulunur; özellikler artrit, gut, baş ağrısı ve iritabl bağırsak sendromuna iyi gelir. Antibakteriyel özellikleri arka plandaki enfeksiyonları durdurabilir, antienflamatuar olarak da şişme, kızarıklık ve rahatsızlığı önleyebilir.

8- Ülsere İyi Gelir: Bazı araştırmalara göre düzenli olarak tüketilmesi mide ülserlerinin küçülmesini sağlar; hatta bu konuda zaman zaman ilaç tedavisi kadar etkili olduğu görülmüştür. (5) Doğal çözümler arayan kişiler için her çeşit ülserde harika bir seçenektir.

Besin Değerleri -Hindistan Cevizi Sütü-

Piyasada hazır olarak aldığınız hindistan cevizi sütlerinin üzerinde besin değerlerini ve içerdiği vitamin ve mineralleri bulabilirsiniz. Her ürünün besin değerleri farklı olabilir, evde hazırladıklarınız ufak değişiklikler gösterebilir ancak hindistan cevizinden gelen besinler bellidir.

Hindistan cevizi sütü harika bir magnezyum, bakır, demir, manganez ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca folik asit, selenyum ve diğer iz mineralleri içerir. Yüksek miktarda doymuş yağ içerdiği için kontrollü tüketilmelidir. Sadece bir bardak hindistan cevizi sütü iyi miktarda protein ve lif içerir.


Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Hazırlanır?

Evde çok kolay şekilde kendi hindistan cevizi sütünüzü hazırlayabilirsiniz. Çok sayıda güvenilir hazır satıcı vardır ancak evde yapmanın önünde de bir engel yoktur.

  • Cevizin içinden beyaz eti kazıyınız ve küçük parçalar halinde dilimleyiniz.
  • Bir bardak ılık su ekleyerek blenderda iyice karıştırınız. Eğer isterseniz bu aşamada vanilya ekleyebilirsiniz.
  • Bir tülbent kullanarak karışımdan meyvenin sütünü süzünüz. Eğer isterseniz kalanlar ve daha az suyla bir kez daha blenderdan geçirip tekrar süzebilirsiniz.
  • Tülbentten bütün hindistan cevizi sütünü süzünüz.
  • Buz dolabında beş gün saklanabilir.
  • Eğer krema ve su buz dolabında ayrışmaya başlarsa tüketmeden önce karıştırmanız veya çalkalamanız yeterli olur.
Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.