Hamsi

Hamsi'nin faydaları nelerdir? Neye iyi gelir ? Kalori ve besin değerleri.

Hamsi Neye İyi Gelir?

Hamsi gibi küçük balıklar metabolizmaları nedeniyle daha az cıva barındırır ve zaman zaman daha iyi bir seçenek olabilirler. Balığın faydaları her zaman için ön plandadır ancak nerede yetiştiği bilinen, sağlıklı sularda yetişmiş balıkları tercih etmek önemlidir. Ülkemizde özellikle Karadeniz’de yetişen hamsi dikkate değer oranda besin değeri taşımaktadır.


Hamsi Nedir ?

Hamsi denizlerin yanı sıra okyanuslarda da bulunan, hatta pasifik okyanusunda çok bol olan küçük yağlı bir balıktır. Ülkemizde özellikle Karadeniz Hamsi’si yaygındır ancak diğer denizlerimizde de hamsi bulunur. Bu balık sürüler halinde hareket eder, bu yüzden avlaması kolaydır. Hamsi ve türleri yüzyıllardır mutfaklarda tüketilmektedir. Anadolu’daki eski diğer uygarlıklar gibi Romalılarda bu balığı bolca tüketmiş ve kurutulmuş hamsiye Garum adını vermişlerdir. Hamsi bazı kültürlerde afrodizyak etkilerinden dolayı çiğ olarak da tüketilmektedir. (5)

Günümüzde hamsi taze olarak, kurutulmuş olarak veya konserve olarak mevcuttur. Kuvvetli kokusu sebebiyle çoğu kişi bu balığı pek sevmez. Ancak bu balığı yemeyerek sağlıklı miktardaki omega-3 yağ asitlerini, vitaminleri ve bir çok diğer besini de reddetmiş oluruz.

Hamsi mi ? Yoksa Sardalya mı? Hangisi Daha İyidir?

Sardalya ve hamsi renk, boyut ve tür benzerliklerinden dolayı çoğunlukla birbirinin yerine geçebilecek balıklardır. Her iki balıkta bir çok besin değeri taşıyan bileşik barındıran, zararlı kimyasallar açısından büyük balıklara nazaran daha güvenli olan türlerdir. Birden çok benzerlikleri olsa da bu iki balık türü birbirinden kolaylıkla ayırt edilir. Sardalya balığı adını Sardunya Adasından alan bir çeşit ringa balığıdır. Genellikle Atlantik Okyanusunda ve Akdeniz’de Haziran’dan Kasım ayına kadar sıklıkla görülür. Hamsiden daha büyüktürler, olgunlaşma döneminde 12-20 cm arasında boyları vardır. Diğer tarafta hamsi balığı ise sardalyada daha ince ve küçüktür. Genellikle 15 cm’den küçüktürler. Sardalyanın aksine denizlerde bütün yıl boyunca görünebilirler. Bu türleri ayırmanın en kolay yönü renkleridir. Sardalya balığının rengi hamsiden daha açıktır ve vücutlarında yuvarlak koyu benekler vardır, ayrıca alt çeneleri hamsiye göre öne doğru çıkıktır. Hamsilerin ise gözleri sardalyanın gözlerinden daha büyüktür. (6)


Lezzet olarak hamsinin tadı daha belirgindir. Bu yüzden balıklı yemeklerde aşçılar diğer tadları baskılamasın diye yemeklere az miktarda hamsi ekler. Besin değeri olarak her iki balıkta sağlıklı yağ asitleri, protein, B vitaminleri ve potasyum barındırır. Sardalya omega-3, B-12 ve demir açısından daha zenginken hamsi balığı kalsiyum, fosfor ve vitamin D açısından daha zengindir. Her iki balığın güçlü olduğu yönler olsa bile bu durum herhangi birinin diğerinden iyi olduğu anlamına gelmez. (7)

Hamsinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Kalp Rahatsızlığı Riskini Azaltır: Hamsi omega-3 açısından zengindir. Sağlıklı doymamış yağlar barındırır, iltihap ve kalp rahatsızlıklarını önler. Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum barındırır. Bu mineraller tansiyon ve kandolaşımını düzenlemede önemlidir. İçerdiği niasin kolesterol ve trigliseritlerin azalmasına neden olur.
  • İskelet ve Kemik Sağlığını Güçlendirir: Bu balık yüksek oranda kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerdiği için kemik gelişimine ve sağlığının korunmasına fayda sağlar.
  • Doku ve Hücre Yenilenmesine Yardım Eder: İçerdiği bol protein sayesinde dokuların ve hücrelerin korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Vücutta bir yaralanma veya hasar olduğunda bunun iyileşmesini hızlandırır.
  • Zayıflamayı Kolaylaştırır: Hamsi düşük kalori yüksek protein barındırır. Yüksek miktarlardaki protein tokluk hissini artırır ve kalori alımını azaltır. (8)

Hamsi Besin Değerleri / 100 gr - porsiyon

 Miktar% Günlük Değer
Kalori131%7
Yağ Kaynaklı Kalori43.6
Toplam Yağ4.8 g%7
Doymuş Yağ1.3 g%6
Trans Yağ
Kolesterol60 mg%20
Sodyum104 mg%4
Toplam Karbonhidrat0 g%0
Diyet Lifi0 g%0
Şeker0 g
Protein20.4 g%41
Vitamin A%1
Vitamin C%0
Kalsiyum%15
Demir%18
Bu değerler günlük 2000 kalorilik bir diyet için geçerlidir. Yaşam tarzınıza göre kalori ihtiyacınız daha az veya çok olabilir.
Kaynaklar ve Referanslar
Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.