Gümüş Asma (Matatabi)

Gümüş asma, diğer isimleriyle matatabi, actinidia polygama bitkisi ve meyveleri...

Gümüş Asma (Matatabi) Nedir? – Kediler İçin Kedi Nanesi Alternatifi –

Gümüş asma (matatabi) bitkisi ve beyaz çiçekleri...
Gümüş asma bitkisi ve beyaz çiçekleri…

Gümüş asma veya yaygın kullanılan Japonca adıyla Matatabi, bilimsel adı
Actinidia polygama olan, yapraklarını döken ve Doğu Asya’nın dağlık bölgelerine özgü tırmanıcı bir asma çeşididir. Bitki yazın çiçeklenir, bir arada kümelenen beyaz çiçeklerinden kiviye benzer bir meyve oluşur. Adını üzerinde gümüşi noktaları olan büyük ve koyu yeşil yapraklarından alır.

Gümüş asma Asya’da yüzyıllardır geleneksel önleyici ilaç olarak kullanılmaktadır. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olduğu düşünülmektedir (1) ancak yazımızın konusu bitkinin insan sağlığına olan faydaları değil, daha çok kediler üzerindeki etkileridir. Gümüş asma tozunun kediler üzerinde kullanımı Japonya ve Çin’de oldukça popülerdir. Bitki tek bir uyarıcı bileşik değil iki farklı uyaran içerdiği için kedi nanesinden daha etkilidir. Kedileri cezbeden ayırt edici tatlı çayımsı bir kokusu vardır.


Kedilere sevinç ve coşku veren etkileri nedeniyle kullanılması çok eskilere dayanır. Bu bitkiyle uyarılan kedilerde tipik olarak yuvarlanma, çene ve yanak sürtme, miyavlama ve etraftaki nesneleri yalama görülür. Bazı kediler daha fazla etkilenir, aşırı eğlence ve aktiflik görülebilir, bazıları ise rahatlayıp huzurla beklerler. Bu etkiler genellikle 5 ve 30 dakika arası sürer.

Gümüş Asma (Matatabi) Kediler İçin Güvenli midir?

Bu bitki kedi nanesine doğal bir alternatiftir. Oyuncakların etrafına serpiştirilebilir ve oyuncağın içine konulabilir. Güvenlidir ancak kedinin besinlerine karıştırılmamalıdır.

Kedi Nanesi ve Gümüş Asma Farkı Nedir? Hangisi Daha İyi?

İçerisinde birden fazla kedi uyarıcı bileşen bulunduğu için kedi nanesinden daha güçlü bir bitkidir. Bir araştırmada kedi nanesi ve gümüş asma karşılaştırılmış ve deneye katılan bütün kediler gümüş asma ile oyalanmayı tercih etmiştir.

Gümüş Asma (Matatabi) Kedilerde Neden ve Nasıl Kullanılır?

Gümüş asma kediler için eğlencedir ve kedi nanesini beğenmeyen, sıkılan veya tepki göstermeyen kediler üzerinde etkili olabilir. Hayatı monotonlaşan, strese giren, baskı altında hisseden kediler için iyi bir alternatif olabilir.

Gümüş asma farklı formlarda satın alınabilir. Kurutulmuş gümüş asma dalları, tohumu, doğranmış yaprakları ve çiçekleri ve gümüş asma tozu kullanılabilir. Kullanılan gümüş asma formuna göre ufak torbaların içine veya kumaş oyuncaklara koyulabilir. Kedilerin oyuncakları etrafına serpiştirilebilir. Kedi yemek ve mamalarında kullanılmamalıdır, normal yeme alışkanlığını olumsuz etkileyebilir.

Kediler üzerindeki en uygun gümüş asma tozu dozu yarım gramdır. (0.5 gram) Yani bir tutam toz yeterli olacaktır.

Ne Sıklıkla Kullanılır?

Kedilerin egzersiz yapmasını ve oyun oynamasını uyarmak için günlük olarak kullanılabilir. Kediler için zararlı değildir ve bu hayvanlar ne kadar oynamaları gerektiğini bilir. Genel olarak, aynı kedi nanesinde olduğu gibi bir süre sonra ilgilerini çekmez olur.

Bütün Kedilerde Kullanılabilir Mi?

Evet, bütün kediler üzerinde kullanılabilir ancak aynı kedi nanesinde olduğu gibi her kedi farklı düzeyde reaksiyon gösterecektir. 8 aylıktan küçük olan veya hamile olan kediler gümüş asmaya reaksiyon göstermeyebilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.