Greyfurt

Dilimlenmiş greyfurt meyvesi...

Greyfurt nedir? Neye iyi gelir?

Ağaçta greyfurt meyveleri
Ağaçta greyfurt meyveleri

Greyfurt bilimsel adı Citrus paradisi olan yarı tropik bir narenciye türüdür. Meyve ilk olarak Karayipler’deki Barbados ülkesinde ortaya çıkmıştır ve tesadüfen bulunan bir Çin kökenli portakal – pomelo melezidir. Ülkemizde limondan sonra en çok üretilen 4. narenciyedir.

Greyfurt lif açısından zengin ve kalorisi düşük bir meyvedir, içerisinde bioflavonoidler ve ciddi hastalıklara karşı koruyan diğer bitki kimyasalları bulunur. (1) Vücudun metabolizma hızını artırır, insülin seviyelerini düşürür ve tokluk hissi yaratır. Halsizlik, ateş, sıtma, diyabet, kabızlık, sindirim sorunları, idrar yolu sorunları ve aşırı asitlik gibi problemlerle savaşılmasına yardım eder.

Meyvenin en iyi bilinen özelliklerinden biri güçlü bir ilaç/zehir temizleyici olmasıdır. İçerdiği potasyum, likopen, kalsiyum, şeker ve fosfor sağlığa önemli katkılar yapar, içeceği tazeleyici ve enerji vericidir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya yeni bir ilaca başlayacaksanız greyfurtun bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinden haberdar olmalı ve doktorunuza greyfurt tüketiminizi danışmalısınız. Meyvenin faydaları, zararları ve besin değerleri için yazının devamını okuyabilirsiniz.


Greyfurtun faydaları nelerdir?

1- İştahı Bastırır: Çok sayıda diğer besin ile kıyaslandığında harika bir iştah kesicidir. Meyvenin kokusu açlık hissini azaltır, yemeklerden önce greyfurt suyu tüketmek daha az yemenizi sağlar. Zayıflamaya çalışan çok sayıda kişi greyfurt kullanır. İçerisindeki lif tokluk yaratır, sindirimi uyarır ve aşırı yemek yemeyi önler. (2)

2- Antioksidan Özellikleri: İçerdiği ve acılığını veren naringin maddesi sistemi düzenler ve sindirim sürecinin normal işlemesine katkı yapar. (3) Asitliği azalttığından grip için etkili bir çözüm olduğu düşünülür. Naringin denen madde aynı zamanda bir flavonoiddir ve güçlü antioksidan özellikleri vardır.

3- Sıtmayla Savaşır: Hem suyu hem de meyvesi sıtma tedavisinde etkili olan değerli ve doğal kinin içerir. (4) Kinin sıtma, lupus, artrit ve gece görülen bacak kramplarını tedavi etmede geçmişi olan bir maddedir, besinlerde bulması zordur.

4- Ateş Düşürücüdür: Ateş düşürücü etkileri vardır, vücut sıcaklığı yükseldiğinde ortaya çıkan yanma hissini azaltır. Ayrıca bağışıklık sistemini soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara karşı güçlendirir. Greyfurt suyu susuzluğu çok çabuk giderir ve vücudun su ihtiyacını uzun süre sağlar. Bu etkilerin büyük bölümü yüksek miktarda C vitamini içermesinden kaynaklanır.

5- Halsizliği Azaltır: Rutinlerden ve sıkıcı işlerden kaynaklanan yorgunluk ve halsizliğin giderilmesinde etkili olur. Greyfurt suyu tüketmek enerji düzeyinizi tekrar yükseltmek için harika bir seçenek olabilir. Japonya’da yapılan araştırmalara göre greyfurttaki en önemli ve çok nadir maddelerden biri sayılan nootkatone vücutta enerji metabolizmasını iyileştirir. (5) Bu madde dayanıklılığı artırır, zayıflamayı hızlandırır ve diyabet riskini düşürür.

6- Sindirimi İyileştirir: Sindirimi düzenlemek için kullanışlıdır. Diğer besinlere göre çok hafif bir yiyecek olsa da hızlı etkiler ve mideyi rahatlatır. Sindirim sıvılarının salgılarını ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bu etkilerinden dolayı modern ilaçlarda zaman zaman greyfurt özütleri kullanılır.

7- Uyku Getirir: Geleneksel kullanımında bir bardak greyfurt suyunun, sağlıklı uyku sağlamak ve insomniayı rahatlatmak için yatağa girmeden önce kullanılması önerilir.

8- Diyabeti Kontrol Eder: Diyabet hastaları meyve olduğu halde, vücuttaki nişasta seviyelerini düşürdüğü için çok endişelenmeden greyfurt tüketebilir. Kullanılması vücuttaki şeker akışını düzenler ve diyabet kontrolünde etkili olur.

9- Asitliği Azaltır: Taze greyfurt suyu düzgün sindirim için bağırsaklarda alkali bir durum yaratır. Asit oluşumunu önler ve aşırı asitlik kaynaklı çok sayıda hastalığı durdurur.

10- Kabızlığı Giderir: Kabızlık için etkili bir evsel çözüm olabilir. Meyve ve suyu kalın bağırsağı ve sindirim sistemini etkiler, kabızlık sorununun çözülmesine fayda sağlayabilir.

11- Gaz Sorunlarına İyi Gelir: Yemeklerden önce düşük miktarda (20 damla kadar) greyfurt suyu tüketilmesi aşırı gazı ve mide rahatsızlığını rahatlatır. (6) Bu etkilerin tam sebebi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ancak bilinenlere göre greyfurt gibi narenciyelerdeki flavonoidler bu etkiyi sağlar.

12- İdrar Hastalıklarını Rahatlatır: Potasyum ve C vitamini açısından oldukça zengindir, karaciğer, böbrek ve kalp sorunları kaynaklı üriner sistem (idrar sistemi) hastalıklarında geçerli bir çözüm olabilir.

13- Vücudun Kolesterol Kontrolünü İyileştirir: Doğal bir ilaç kaynağı olan meyve çeşitli hastalıklara karşı vücudu korur. Vücudun kolesterolü düzenlemesine ve kardiovasküler hastalık riskinin düşürülmesine yardımcı olur.


Greyfurtun Zararları Nedir?

Besin miktarlarında tüketilmesi güvenlidir, tıbbi amaçlarla güvenli dozlarda tüketilmesi özel durumu olmayan kişiler için güvenlidir. Aşırı miktarda greyfurt veya greyfurt suyu tüketmek tehlikeli olabilir, özellikle ilaç kullanan kişiler ilaç etkileşimlerinden ve özel durumlardan haberdar olmalıdır. Greyfurt çok sayıda ilaçla etkileşime girer, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya başlayacaksanız doktorunuza danışmanız gereklidir. (7)

Hamilelik ve Emzirmede Greyfurt Tüketimi: Hamilelikte greyfurt tüketimi hakkında yeterli bilgi yoktur. Kullanmanız önerilmez.

Göğüs Kanseri: Aşırı miktarda greyfurt suyu tüketmenin göğüs kanseri riskini artırdığına yönelik şüpheler vardır, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Aşırı miktarda tüketmeyiniz.

Hormon-Hassasiyeti Olan Hastalıklar: Hormon hassasiyeti olan durumu olan kadınların greyfurt suyu tüketmesi önerilmez.


Greyfurt Besin Değerleri

Greyfurt100 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori42.0%2
Toplam Yağ0.1 g%0
Doymuş Yağ--
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum0.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat10.7 g%4
Diyet Lifi1.6 g%6
Şeker6.9 g
Protein0.8 g%2
Tiamin0.0 mg%3
B6 Vitamini0.1 mg%3
C Vitamini31.2 mg%52
A Vitamini1150 IU%23
Folat13.0 mcg%3
Fosfor18.0 mg%2
Magnezyum9.0 mg%2
Potasyum135 mg%4
Kalsiyum22.0 mg%2

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.